reklama

Předěláváte koupelnu? WellMall radí, jak se vyhnout 5 nejčastějším chybám

Koupelna se obecně řadí mezi jedny z nejdůležitějších místností v domě. Právě proto jsou na ni kladeny vysoké nároky z estetického i praktického hlediska. Samotná rekonstrukce koupelny tak může být pořádný oříšek. Proto jsme spojili síly s českou firmou WellMall a vytvořili seznam 5 nejčastějších chyb, kterým byste se měli během rekonstrukce vyhnout.

i (Zdroj: WellMall)
Sprchový kout se vejde i do malého prostoru (Zdroj: WellMall)

1. Špatně navržené prostory

Častým problémem většiny koupelen jsou špatně navržené prostory, které jsou buď příliš malé, nebo mají atypický tvar. V první řadě zvažte, zda máte možnost a dostatečný rozpočet pro rozšíření koupelny. V takovém případě si sice připlatíte, ale zároveň si ušetříte starosti při jejím vybavování.

Dopředu si vypracujte podrobný návrh koupelny, v němž uvedete nejen rozměry samotné koupelny, ale i veškerého vybavení. Pokud i přesto potřebujete ušetřit místo, budete muset popřemýšlet nad kompromisem. Jedním z nich může být vana se zástěnou pro sprchování, se kterou ušetříte prostor a zároveň i peníze. U malých koupelen se doporučuje přesunutí pračky například do kuchyně či chodby.

2. Nevhodný výběr sprchového koutu

Mezi nejdůležitější prvky vybavení koupelny patří nepochybně sprchový kout, který budete využívat mnohem častěji než klasickou vanu. Právě proto se vyplatí jeho výběru věnovat více pozornosti a času. I přesto se mnohým nedaří zvolit správný sprchový kout, jenž by odpovídal jejich potřebám a preferencím.

Obvykle je vhodnou volbou sprchový kout s hlubší vaničkou, který je praktický a pomůže vám s úsporou vody. Vaničku využijete při mytí, ale i během koupání dětí či namáčení prádla. Naopak starší osoby ocení sprchový kout bez vaničky, která by pro ně mohla být i nebezpečná. Pokud vás váš zdravotní stav omezuje v pohybu, volte raději otevřené sprchové kouty se snadným přístupem.

Koupelna by měla vystihovat vaši osobnost
i (Zdroj: WellMall)
Koupelna by měla vystihovat vaši osobnost

3. Nedostatečné osvětlení koupelny

Nedostatečné osvětlení koupelny má negativní vliv na atmosféru místnosti, ale i vaše bezpečí. V souvislosti s tím se vyplatí investovat do kvalitních svítidel, která mohou mít různé podoby. Nejčastěji se setkáte s bodovými LED svítidly, která jsou nenápadná, ale přitom velmi účinná. Oblíbené jsou i LED pásky, kterými bývají opatřeny sprchové kouty či nástěnná zrcadla.

4. Nedostatek úložného prostoru

I když je design koupelny důležitý, neměli byste zapomínat na její praktičnost. Velkou pozornost věnujte úložnému prostoru, který by měl opět odpovídat vašim potřebám. S předstihem si rozvrhněte, kolik věcí potřebujete v koupelně uložit – myslete nejen na kosmetiku a ručníky, ale i veškeré přípravky na úklid. Jako úložné prostory vám poslouží různé komody, skříňky či zrcadla s poličkami.

V nabídce firmy WellMall můžete vybírat ze skříněk s umyvadly, nástěnnými poličkami či galerkami se zrcadly. Pokud potřebujete ušetřit místo v koupelně, bude lepší, když zvolíte koupelnový nábytek, do kterého lze integrovat umyvadla či jiné vybavení koupelny. Setkat se můžete i s vestavěnými pračkami či sušičkami.

5. Nekvalitní a levné materiály

Cílem rekonstrukce by měla být nejen přestavba koupelny, ale i zvýšení její odolnosti a životnosti. Ta se odvíjí zejména od kvality použitého materiálu. Většina lidí se i přesto snaží šetřit, což je však z dlouhodobého hlediska nevýhodné. Jelikož se koupelna řadí mezi nejvlhčí místnosti v domě, je třeba vybírat vysoce odolné materiály.

Obecně se vyplatí do koupelny investovat vyšší částky, jelikož se vám v budoucnu několikanásobně vrátí. Nejdůležitější je především podlaha, kde mezi nejčastěji volené varianty patří lité podlahy či keramika. Vsadit můžete také na klasické PVC podlahy, které jsou upravené tak, aby byly voděodolné. Pozornost věnujte i materiálům obkladů a koupelnového vybavení.

Elegantní sprchové dveře
i (Zdroj: WellMall)
Elegantní sprchové dveře

Jak jste se mohli sami přesvědčit, během rekonstrukce se můžete dopustit celé řady chyb. Vyvarovat se jim lze pečlivým plánováním a zaměřením na kvalitu. V každém případě se snažte řídit vašimi potřebami a možnostmi, díky čemuž si hravě vytvoříte koupelnu svých snů. 

V ideálním případě byste ale měli myslet i na budoucnost. Jestliže se v následujících letech chystáte do důchodu, nebo se chcete jen připravit na možné komplikace, které s sebou může přinést stáří, určitě si koupelnu upravte tak, aby byla pro vás dostupnější. V takových případech volte raději otevřené prostory, sprchový kout bez vaničky a nízké prahy.

Pokud si i tak nevíte rady s přestavbou koupelny či výběrem vhodného vybavení, můžete se obrátit na námi oslovený e-shop WellMall. Ten nabízí širokou nabídku kvalitních produktů a rychlý zákaznický servis. Většina sortimentu je navíc opatřena prodlouženou pětiletou zárukou, která vám jistě přijde vhod.

Zdroj informací: WellMall

Publikováno: 2. 6. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce