reklama

Chcete, aby vaše tráva byla zelená? Poradíme vám, jak na ni

Mulčování je moderní technologie, která vám ušetří čas i peníze. Mimo to vám rovněž pomůže vyřešit problém s posekanou trávou. V současnosti jde o stále oblíbenější způsob údržby nepravidelně sečených travnatých ploch. Odpadává vám totiž u něj vyprazdňování sběrného koše na trávu i samotná likvidace posečené trávy.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mulčování trávy je přínosné (Zdroj: Jaromír Malich)

Mulčování  

Mulčování je kromě toho také ekologické, ekonomické a je spojeno s méně náročnou péčí o travnaté plochy. Používá se jak v zemědělství, tak i v běžném zahradnictví, a to již od 90. let minulého století. Princip mulčování trávou je založen na tom, že posečený porost zůstává na místě, kde se postupně rozloží a pohnojí posečenou plochu. Vzhledem k tomu, že tráva obsahuje 4 % dusíku, 1 % fosforu a 2 % draslíku, je rozložená tráva i skvělým přírodním hnojivem. Pozor, nejde však o běžně posečenou trávu. Abyste ji nemuseli sbírat, potřebujete k tomu trochu jiný stroj než běžnou sekačku. 

Mulčovače vybírejte podle velikosti svého pozemku
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mulčovače vybírejte podle velikosti svého pozemku

Jaký stroj je pro mulčování vhodný? 

Abyste mohli mulčovat, potřebujete si v prvé řadě vybrat ten správný mulčovač. Mulčovač totiž, na rozdíl od běžné sekačky na trávu, poseká trávu na drobné kousky podobné špenátu. Ten se pak dobře vstřebává do půdy. Čím se ale liší mulčovač od sekačky? Jde vlastně o robustní sekačku se speciálně tvarovaným skeletem, a také se speciálním nožem, který umí tu trávu rozsekat a rozmělnit na malé kousky. Velkou výhodou u těchto strojů je i to, že s nimi (na rozdíl od běžné sekačky) můžete sekat pouze 2× až 3× za sezónu. 

Pohled na mulčovací nůž
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pohled na mulčovací nůž

Jaký mulčovač si vybrat? 

Výběr toho správného mulčovače pro vaši potřebu se odvíjí od velikosti pozemku, který jím chcete ošetřovat. Vybírat si můžete z celé řady strojů. Pro menší pozemky s velikostí do 1500 m² vám bude stačit jednorychlostní a jednoúčelový mulčovač se záběrem 53 cm, který má 5,5 HP motor a je samochodný s velkými koly.

Pro větší pozemky (nad 2000 m²) nebo na horské svahy a louky se hodí již větší stroj. Ideálně ten, který má záběr 60 cm a je vybaven třírychlostní převodovkou se zpátečkou a provozní brzdou, abyste jej i v komplikovaných podmínkách mohli bezpečně ovládat. Tento stroj je vybaven již 6,5 HP motorem. V případě, že máte pozemek větší než 5000 m², budete chtít něco ještě většího. V tom případě se vám pak může osvědčit ten největší vodící mulčovač, který má záběr 70 cm, pětistupňovou převodovku se zpátečkou a provozní brzdou, za který lze připojit přídavnou sedačku, díky níž se tolik nenachodíte.  

Mulčování louky probíhá obvykle 2× až 3× do roka
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mulčování louky probíhá obvykle 2× až 3× do roka

Pro náročné zahradníky nebo profesionály

Pokud máte skutečně velké pozemky, asi vás ani největší vodící mulčovač se sedačkou neuspokojí. Budete hledat něco více pohodlného, co usnadní vaši práci. I pro vás však existuje řešení. V těchto případech je už vhodné použít mulčovací traktor. Koncepčně se podobá takovému zahradnímu traktůrku s mezinápravovou sekačkou, na rozdíl od sekačky je sečení u mulčovače nahrazeno speciální konstrukcí se sekacími noži, které jsou použity i u výše zmíněných menších mulčovačů.

Pro mulčování velkých ploch je vybaven silným dvouválcovým motorem o výkonu 20 koní. Kromě toho má také hydrostatickou převodovku s uzávěrkou, aby se nedostal do nesnází, šípová kola a lze ho používat nejen na mulčování, ale i na další činnosti, protože jde k němu připojit celá řada příslušenství. 

Mulčování má celou řadu výhod
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mulčování má celou řadu výhod

Proč mulčovat? 

Mulčování má nespočet výhod. Jednou z nich je rekultivace pozemku. Drobné kousky mulčované trávy, která zůstane ležet na pozemku, zetlí a funguje jako efektivní přírodní hnojivo. To poslouží k obnovení nebo k zlepšení kvality porostu pozemku. Mulč rovněž zabraňuje vypařování vody z půdy. Chrání tedy trávu před spálením sluníčkem. Díky mulčování se v ní méně daří plevelu. V konečném výsledku vám mulčovač může přinést až 20% úsporu času oproti sečení trávy. Odpadá vám rovněž starost se způsobem likvidace posečené trávy.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Turpil.cz; chatar-chalupar.cz; vari.cz; covybrat.cz 

Publikováno: 3. 6. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová