Tiny house je zmiňován i u nás stále častěji. Zdá se, že se učíme od našich předků a začali jsme si uvědomovat, kolik problémů je spojeno s velkým domem. Začne to dlouholetou hypotékou, pokračuje to spoustou vyřizování, včetně získání stavebního povolení, až po úklid, údržbu a vysoké platby za energie a vytápění. Zaujal i vás trend bydlení v malém domě? Máme pro vás ještě další informace.
Tiny house
Tiny house je malý domek, v němž můžete celoročně bydlet. Podle Mezinárodního kodexu bydlení z roku 2018 je malý dům obytná jednotka o velikosti maximálně 37 m². Jde o levné a jednoduché bydlení, za jejímž vznikem stojí americká finanční krize. Jde o alternativu ke klasickému bydlení, kterou využívají především ti, kteří touží po nezávislosti a svobodě, jsou šetrní, myslí ekologicky a nechtějí se na spoustu let svázat hypotékou. Nejčastěji tyto domky najdete bokem od hlučných míst ve městě. Obvykle mají plně vybavenou kuchyň, koupelnu, malý obývací pokoj a místo pro spaní 2 až 4 osob. Vytápěny jsou mnohdy krby na dřevo.
Historie tiny housu
Předchůdcem tohoto domu byly tzv. “shotgun houses” čili brokovnicové domy. Šlo tehdy o něco větší jednopatrové budovy, které používali Američané ve městech od konce 19. století až do Velké hospodářské krize v 30. letech 20. století. Většina z nich měla maximálně 2 ložnice, v nichž žily celé rodiny. V jednom takovém domě například vyrostl i Elvis Presley. Éra tiny housů pak započala v 70. letech minulého století. Zpopularizoval je Jay Shafer, který si navrhl a nějakou dobu žil v domě o rozloze 8,9 m². S velkou recesí, která zasáhla světovou ekonomiku v letech 2007 až 2009, si bydlení v malých domcích získalo více pozornosti.
Dnes si tiny house oblíbila spousta lidí po celém světě. Tyto domky využívá nejen na bydlení, ale i jako chatu nebo studio. Enormní zájem o ně způsobil, že se i odborníci začali věnovat designování, poradenství, vedení při stavbě, nebo dokonce samotné výrobě na zakázku.
Jak se staví Tiny house?
Důvody proč mít malý dům
Mnoho lidí, kteří začnou bydlet v takovém malém domě, přehodnotí, čeho si v životě váží a rozhodnou se vynaložit více úsilí na ozdravení životního prostředí a trávení času s rodinou nebo úsporu peněz. Malé domy jsou mnohem levnější (pořídit si je můžete už od 300 000 Kč) než ty větší – pokud jde tedy o platbu daní z nemovitosti, výstavby, vytápění, údržby i opravy. Tyto nižší náklady mohou být výhodné především pro ty, kdo mají malé úspory, tedy i pro lidi 55 a více. Domy nejsou přeplněné. Jsou jednodušší a mají nižší ekologický dopad. Mohou být i bezbariérové. A navíc nemusí stát na jednom místě. Pokud mají kola, dají se poměrně snadno přesouvat pomocí traktoru, auta nebo na podvalníku. Konstrukce domku je obvykle ze dřeva a je izolována tak, abyste v něm mohli bydlet i v zimě. Výhodou tiny housu do 25 m² a výšky 5 m je rovněž i to, že na jejich výstavbu nepotřebujete stavební povolení. Tiny house v těchto rozměrech totiž splňuje definici stavby bez stavebního povolení. Výzkumy rovněž ukázaly, že lidé žijící v malých domech tráví více času venku nebo s přáteli a rodinou, což je může činit šťastnějšími. Můžete si s ním splnit svůj sen o malém domku se zahrádkou.
Nevýhody tiny housu
- Pokud jde o mobilní malé domy, nesmí být širší než 2,5 m, aby se vešly do pruhu na dálnici. To ale způsobí, že se díky tomu uvnitř tísníte.
- Na malém prostoru se snáze se tvoří nepořádek, který však poměrně rychle uklidíte.
- Vše musí mít bez kompromisu své místo.
- Kuchyňské linky jsou mnohem menší a problém mohou dělat i elektrospotřebiče, které může být komplikované vtěsnat do prostoru.
- Vzhledem k malému prostoru je zcela jisté, že nebudete moci realizovat velké nákupy do zásoby. Nakupovat naopak budete častěji, ale v menším množství.
- Ne pro každého je bydlení v malém domku ideální. Někdo v něm trpí klaustrofobií, a pokud v něm i pracujete, musíte být kreativní, aby vás nepostihla “ponorka”.
- Je v něm náročnější uložit návštěvu pro přespání.
- Cena malých domů navíc u nás klesá, protože jde o velmi okrajový trh, takže v případě, že byste ho chtěli po čase prodat, je nutné s tím počítat.
- Tyto typy nemovitostí jsou navíc náchylnější vůči přírodním katastrofám. Prostě v tomto ohledu není nad kamenný dům.
Je tiny house pro vás?
Dříve, než začnete plánovat a budovat, měli byste si nejprve odpovědět na několik otázek. Máte ho kam postavit? Máte vyřízena všechna povolení? Máte vyřešené komunální služby? Jak budete řešit kanalizaci, vodu, energie nebo internet? Budete zvládat bydlet v domku i v zimě? Opravdu se takto malý dům hodí k vašemu životnímu stylu? Jak vycházíte se spolubydlícím? Velké rodinné sešlosti se v tomto místě konat nejspíš nebudou.
Publikováno: 26. 5. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: marjoleininhetklein.com, nextnature.net, realtor.com, tinyhousedone.com, wikipedia