reklama

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

i (Zdroj: archiv redakce)
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Kdy vám končí stará smlouva?

Než se do akce pustíte, zkontrolujte si na smlouvě se stávajícím dodavatelem, jaké jsou podmínky výpovědní lhůty. V případě smlouvy na dobu neurčitou, bývá výpovědní lhůta zpravidla tři měsíce. U smluv na dobu určitou to je různé, vypovíte-li ale smlouvu před termínem, čeká vás pravděpodobně tučná pokuta.

V případě oznámeného zvýšení ceny, se kterým nesouhlasíte, můžete ze zákona odstoupit. V případě, že vám dodavatel změnu ohlásí sám 30 dní před účinností chystané změny, můžete od smlouvy odstoupit bez sankcí nejpozději desátý den před její účinností. Pokud tak neučiní, máte tři měsíce na dostoupení bez sankce od chvíle nabytí účinnosti změny.

Výběr nového dodavatele

Udělejte si důkladný průzkum, zeptejte se známých, projděte ohlasy na internetu. Můžete použít i některý z nezávislých srovnávačů cen. Ne všechny srovnávače jsou ale nezávislé, i když se tak tváří. velká část z nich si totiž od dodavatelů energií bere provize za to, že doporučí právě jejich produkty. Opravdu nezávislý srovnávač naleznete na portálu Energetického regulačního úřadu www.eru.cz.

Sledujte nejen cenu plynu, ale také podmínky, za které tuto cenu získáte. Mnoho dodavatelů si vás bude chtít uvázat na dobu určitou a za předčasné ukončení smlouvy vám pak udělí značné finanční sankce. Ideální je proto vybrat si dodavatele, který vám nabídne smlouvu na dobu neurčitou.

Ceníky jsou obvykle k nahlédnutí na stránkách dodavatele. I zde vás může čekat záludnost, podle časopisu dTest jsou někdy uváděny ceny pouze pro stávající zákazníky. Noví zákazníci tedy nemají šanci ceny zjistit, pokud si o nabídku individuálně nezažádají. Mezi častá pochybení patří také uvádění pouze části ceny za dodávku a vynechání regulovaných cen, uvádění ceny bez DPH či vynechání poplatku za činnost operátora trhu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ještě než s vybraným dodavatelem uzavřete smlouvu, raději si ho pořádně prověřte. Hodně vám napoví také jednání zaměstnanců společnosti. Můžete buďto zajít na pobočku, nebo zavolat na zákaznickou linku. Určitě se vám bude lépe mluvit s reálnou osobu než s hlasovým automatem s desítkou předvolených možností.

Dobrý důkaz serióznosti ukazatele je, že se přihlásil k Etickému kodexu obchodníka, který zpracoval Energetický regulační úřad. Seznam obchodníků – signatářů etického kodexu – je společně s kodexem uveřejněn na webových stránkách www.eru.cz.

Připravte si podklady pro změnu
Jakmile budete mít jistotu, že nový dodavatel je pro vás ten pravý, je potřeba si před zadáním požadavku na změnu připravit informace, které jsou nutné pro její provedení. Najděte si poslední fakturu, na níž uvidíte údaje o své spotřebě a EIC kód (identifikační kód vašeho odběrného místa), který při změně uvedete novému dodavateli. Ideální je mít po ruce také smlouvu se stávajícím dodavatelem, z níž vyčtete název produktu, který od něj aktuálně odebíráte, a informaci o konci vašeho smluvního závazku.

Připravte si pero

Ve chvíli, kdy budete mít připraveny všechny informace, se můžete pustit do samotné změny. Závisí na možnostech, které vám nový dodavatel nabídne – nejčastěji je možné ji provést na pobočce, písemně, po telefonu či na internetu.

Ti z vás, co uskuteční změnu dodavatele pomocí online formuláře na webu vybraného dodavatele, obdrží na e-mailovou adresu návrh smlouvy a plnou moc. Oba dva dokumenty si prostudujte, podepište a pošlete zpět. Plná moc je pro vás zárukou toho, že se od této chvíle již nemusíte vůbec o nic starat. Na jejím základě totiž nový dodavatel vše vyřeší za vás, včetně vypovědění smlouvy stávajícímu dodavateli a oznámení distributorovi plynu. Například MND o jednotlivých krocích své zákazníky informuje pomocí SMS zpráv, takže má zákazník vždy přehled, v jaké fázi se jeho změna právě nachází.

Máte převedeno, hotovo ještě ne

Zůstane vám jak stávající plynovod, tak plynoměr, nemusíte si brát ani volno kvůli návštěvě technického pracovníka. O chvíli, kdy začnete odebírat plyn od nového dodavatele, byste měli být informováni. Doporučujeme novému i stávajícímu dodavateli nahlásit aktuální stav plynoměru při změně. Nezapomeňte přesměrovat platby na číslo účtu nového dodavatele. Po prvním vyúčtování si prostudujte fakturu. Už jsme to říkali… důvěřuj, ale prověřuj.

Text z dostupných zdrojů připravila redakce
Foto: Profimedia

Publikováno: 15. 10. 2015, Autor: