reklama

Jak si poradit s výzdobou bytu před filipojakubskou nocí

Výzdoba na čarodějnice nemá dlouhou tradici. Pálení ohňů o filipojakubské noci se začalo rozmáhat koncem 19. století, a posléze bylo již rozšířené po celých Čechách a na západní a střední Moravě. Dnes k této „pohanské“ zábavě přidáváme i tradiční výzdobu svých zevnějšků, interiéru či okolí domu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Filipojakubská noc a vyzdobený byt ve znamení zelené dekorace

Výzdoba na čarodějnice není jen o zevnějšku

Dříve se výzdoba na čarodějnice vůbec nekonala. Alespoň ne tak, jak to vidíme dnes. Oblíbené „čarodějnice“, tedy večer a noc z 30. dubna na 1. května, jsou nezbytně poznamenány zapalováním ohňů, pálením figurín a s tím spojenými veselicemi a setkáváním lidí. Tento zvyk nejspíš do dnešních dnů přinesli staří Keltové, přetrval přes středověk a nezanikl ani v novodobé historii. Kromě toho, že se držely ohně venku, nejčastěji na kopcích, měli ale hospodyně a hospodáři v tento den ještě mnoho jiných povinností. Zejména proto, že v lidové pověrčivosti chtěli ochránit své domovy a hospodářství před zlými silami a čarodějnicemi obzvlášť.

Jak si vyrobit čarodějnickou dekoraci před dům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Skutečné historické tradice se po staletí soustředily spíš než na oheň na zabezpečování statků různými „magickými úkony“, aby do něj čarodějnice nemohly. Práh domu se pokrýval čerstvou trávou, jejíž stébla musely údajně čarodějnice spočítat, a teprve pak mohly dál. Věřilo se také na vykrápění domů a chlévů svěcenou vodou. Na místa, kudy by „zlá moc“ mohla proniknout do stavení (kromě prahů třeba k oknům nebo ke krbu), se pokládaly svěcené předměty (kočičky, křídy, voda). Důležité bylo také dobře uklizené stavení. Dříve se věřilo, že čarodějnice dokážou „vyčenichat“ neuklizené domácnosti a tam škodit. Prvním krokem tedy bude si pěkně uklidit celou domácnost, a nejlépe i celé okolí. Neuškodí, pokud do úklidu zahrneme zahradu, prostor před domem a podobně.

Jak si poradit s výzdobou bytu před filipojakubskou nocí
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Jak si poradit s výzdobou bytu před filipojakubskou nocí

A protože filipojakubská noc je v dubnu, potažmo na přelomu dubna a května, musíme začít s výzdobou. Vraťme se k původní myšlence ochrany domu před škodlivými čarodějnicemi a vsaďme na přírodní dekorace. Vítané budou narašené a pučící větvičky okrasných keřů a ovocných stromů, jarní květiny a mech či tráva. Lidé na Hlučínsku si například večer před svátkem sv. Filipa a Jakuba zdobí vrata zelenými větvičkami. Tento svátek připadá na 3. května, ale je pohyblivý, protože se vždy slaví s prvním jarním úplňkem.

Byt sám o sobě můžeme vyzdobit na nadcházející čarodějnice několika způsoby. Pokud budeme tvořit výzdobu pro děti, ústředním motivem by měly být barevné lampiony, čarodějnické klobouky, košťata a kočky. Ty samozřejmě nemusí být nutně živé, postačí plyšové hračky, kresby, fotografie nebo sošky. K výzdobě bytu pro párty dospělých přidáme ještě svíčky, ideálně velké, a všude, kde to jen půjde. Bez ohně to prostě není ono. Máte strach, že byste v nestřeženém okamžiku mohli svíčku shodit a způsobit požár? Nahraďte je LED svíčkami, které věrně napodobují mihotavý plamínek ohně. Výzdobu bytu pak můžete vytvořit spolu s dětmi a celou rodinou. Co třeba do každého kouta postavit březové polínko, k němuž přilepíte papírovou hlavu čarodějnice? Můžete přitom soutěžit, čí čarodějnice je děsivější.

Jak si poradit s výzdobou bytu před filipojakubskou nocí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak si poradit s výzdobou bytu před filipojakubskou nocí

Lektvary

Správná čarodějnická párty se neobejde bez lektvarů. Nemusíme se hned snažit o výrobu kamene mudrců nebo se pokoušet uřknout sousedovu kozu. Vyzkoušejte si třeba nápoj lásky. Bylinou lásky je rozmarýna, která může být zároveň v čaji a jídle, nebo jí můžeme použít do aromalampy. A když nezabere rozmarýna, připravte si některý z osvědčených koktejlů, ať už alkoholických, nebo nealko.

Výzdoba na čarodějnice v podobě amuletů

Společně s rodinou nebo přáteli si také můžeme navzájem darovat čarovné amulety, které vlastnoručně vyrobíme. Amulet může být v podstatě jakýkoliv předmět darovaný od srdce. Nejčastěji má podobu kamínků, šperků či různých postaviček.  Amulet doplňuje povahové vlastnosti svého nositele a s každou jeho zkušeností nabírá na síle. Nosí nám štěstí, pohodu a ochraňuje nás. Většina lidí má pouze jeden. Ten stačí, protože zvládne všechno zmiňované. Filipojakubská noc, nebo chcete-li čarodějnice, je v podstatě neopakovatelným večerem plným magie, kouzel, ale také očisty, lásky a očekávání. Záleží tedy jen na nás, jak svou „Valpuržinu noc“ pojmeme a jak si tento večer užijeme. Výzdoba bytu na filipojakubskou noc nebude ale vůbec na škodu.

Publikováno: 30. 4. 2023, Autor: autor: Martina Pilzová | zdroj: autorka článku