Nebojme se odborné péče o damašek v interiéru. Není potřeba. Nenásilné propojení nábytku s oblíbenými doplňky z damašku může dokonale změnit vzhled celé domácnosti. Zdánlivě nekombinovatelné styly a luxusní vzhled oblíbené tkaniny jednoduše prozáří celý domov. Damašek má jedinečnou vlastnost. V pouhém okamžiku umí proměnit i obyčejný zahradní nábytek v luxusní kousek, který nám bude každý závidět.
Damašek je materiál, který vnáší pocit luxusu do našeho domova. Neotřelá elegance a originalita je této tkanině přímo vlastní. A samotná péče o damašek není nijak složitá. Za málo péče tak můžeme získat nadčasový a elegantní vzhled v každé domácnosti.
Damašek je velice oblíbená jednobarevná tkanina. Vzor damašku je vytvářen střídáním osnovních a útkových nití, kdy vzor kontrastuje buď tmavě, či světle vůči hladkému podkladu. Nejčastěji se používá jako ložní prádlo či polštáře. Výjimkou však nejsou ani ubrusy nebo nejrůznější prostírání. Dříve damaškové povlečení nesmělo chybět v žádné výbavě a dodnes se mnohdy ještě dědí z generace na generaci. Pro svou pevnost a odolnost odolává velice dobře času a není žádnou raritou vidět např. damaškový ubrus, jak zdobí slavností tabuli i dnes.
Jak se starat o produkty z ovčí vlny
Damašek je typický svými bohatými žakárovými vzory v bílé či jemné pastelové barvě a vyrábí se většinou z nejjemnějších česaných bavlněných přízí. Svůj charakteristický lesk a jemně hedvábný omak získává chemickou úpravou.
Jakými druhy damašku můžeme vyzdobit interiér
- Nábytkový damašek býval v dřívějších dobách známkou aristokratického interiéru. Jednalo se o tkaninu, která měla větší hmotnost, s brožovacím útkem. V současné době se již takovou výzdobou interiéru setkáváme velice zřídka. Charakteristická je spíš pro hrady a zámky.
- Stolní damašek vídáme nejčastěji v podobě ubrusů. Jedná se o tkaninu, která se vyrábí z lněných či pololněných přízí. Je to nadčasový materiál, který přetrvá celé generace a který zdobí náš stůl i po mnoha a mnoha letech.
- Lůžkový damašek je asi nejznámější podobou této tkaniny. Vyrábí se z 100% česané bavlněné příze s dlouhými vlákny. Tato příze je abnormálně jemná, ale zároveň velice kvalitní a odolná. Damaškové povlečení má naprosto luxusní vzhled, je přirozeně lesklé a až hedvábně jemné. Výborně vstřebává pot, ale zároveň je proslulé svou prodyšností. Navíc se toto povlečení může pochlubit vysokou odolností, a tudíž i dlouhou životností.
- Ručníky a prošívané deky z damašku byly stejně jako bytový damašek známy spíše v minulých stoletích.
- Africký damašek je velice speciální typ této tkaniny. Vyrábí se z velmi jemných bavlněných česaných přízí a je určen převážně pro africký trh. S tím jsou spojeny i motivy tkaniny, u kterých převažují africké motivy. Africký damašek se barví velmi sytými barvami, dále se merceruje a kalandruje. Tím získává tkanina ještě větší lesk.
Péče o damašek
Péče o damašek v interiéru není nijak složitá. Žádné speciální úkony opravdu nejsou potřeba. Můžeme se tedy k němu chovat naprosto stejně jako ke každému jinému povlečení. Je lepší jej prát naruby a používat program pro vlnu či jemné prádlo s nižšími otáčkami. Ideální je při praní použít prací prostředek určený pro barevné prádlo. Samozřejmě nepoužíváme bělidlo. Damašek pereme při teplotě 60 °C, abychom bezpečně zahubili veškeré roztoče, ale zároveň neublížili našemu luxusnímu povlečení. Při sušení nepoužíváme sušičku, ale necháme damašek schnout při pokojové teplotě. Následně jej žehlíme maximálně však při teplotě 220 °C. Tím získá svou pověstnou jemnost.
Kde ještě použít damašek
Damašek se někdy používá i jako dekorativní prvek na nejrůznějších předmětech, jako např. stínítko lampičky. Svými žakárovými vzory tak dokáže vykouzlit příjemné osvětlení a rozzářit místnost úžasnými odrazy světla.
Publikováno: 29. 4. 2023, Autor: autor: Beáta Boháčová | zdroj: elearning.tul.cz, emi.cz, olzatex.cz, scanquilt.cz