reklama

Úklid bytu jako terapie, zbavování se nepotřebných věcí

Je úklid bytu jako forma terapie vhodný? Někdo chodí na terapie k lékaři, někdo považuje za terapii výlet do přírody a někdo rád uklízí, protože to považuje za uklidňující a svým způsobem za jistou terapii, při které si utřídí nejen myšlenky, ale i své osobní věci a předměty v celé domácnosti. Díky tomu asi také spousta lidí může zjistit, kolika nepotřebnými věcmi se obklopuje.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úklid bytu může být terapií. Roztřídíte si myšlenky i věci v domácnosti

Úklid bytu jako terapie

Kdo má nepořádek v bytě, má ho také v hlavě, praví jedno přísloví. A něco na tom opravdu je. Pokud se každý den vracíme do neuklizeného bytu, máme většinou hned po náladě, i kdybychom prožili příjemný den. Stejně tak pohled na pokoje našich pubertálních ratolestí mnohdy připomíná pohled na čerstvě navezenou skládku komunálního odpadu. Ovšem neznamená to, že k nim do pokoje naběhneme s koštětem a mopem a začneme po nich uklízet.

Úklid bytu bychom měli zaměřit především na nejexponovanější části bytu a začít bychom měli u vchodových dveří směrem dovnitř do bytu. Tak, jak prezentujeme svůj vstup do bytu, bude pravděpodobně návštěva hodnotit i zbytek našich obytných prostor. A pokud se hned ve dveřích do bytu přerazíme o neuklizené boty nebo volně pohozený deštník, asi to příliš o naší pořádkumilovnosti nesvědčí. Úklid jako terapie ale nespočívá v tom, abychom se skřípěním zubů vygruntovali celý byt a pak se 14 dní léčili s bolavými zády. Uklidit se vám musí chtít, jinak veškerá snaha pozbývá smysl.

Jak uklidit bez stresu

Vyhraďte si na úklid den, kdy máte volno, nemusíte do práce a nečekají vás ani žádné neodkladné povinnosti.

  • Nejprve se dobře nasnídejte.
  • Pusťte si nějakou oblíbenou hudbu.
  • Při uklízení se nesnažte „trhnout rekord“, ale pracujte v klidu.
  • Rozjímejte a dělejte si při uklízení „inventuru“ v hlavě.
  • Po úklidu se vhodně odměňte.

Úklid bychom měli pojmout jako skutečnou terapii, ovšem nesmí se pro nás uklízení stát posedlostí.

Úklid bytu jako terapie, zbavování se nepotřebných věcí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úklid bytu jako terapie, zbavování se nepotřebných věcí

Vánoce a Velikonoce

Vánoční nebo velikonoční svátky jsou dalším důvodem, abychom si doma pořádně uklidili. I když tento úklid spousta lidí bere jako nutné zlo proto, aby je nepomluvily návštěvy, doporučujeme i tento úklid pojmout jako terapii. Při uklízení domácnosti si můžete v klidu rozmyslet scénář na následující sváteční dny, zorganizovat nákupy, vaření a návštěvy.

Při svátečním uklízení také snáz najdete vánoční či velikonoční dekorace pečlivě zaskládané mezi spoustou dalších nezbytných zbytečností, a jistě najdete i zatoulané vánoční dárky, které, ostatně jako každý rok, roznášíte po bytě do tajných skrýší, abyste na ně vzápětí zase zapomněli.

Třídění a selekce

Co je ale velmi praktické při úklidu, je skutečnost, že naleznete spoustu věcí, které už na nic nepotřebujete, oblečení, které je vám i dětem malé, a další a další poklady. Většinou si na ně přes rok ani nevzpomenete. Jsou zarovnané kdesi ve spíži, ve sklepě, v komodách nebo vitrínách, práší se na ně a zabírají místo.

Opravdu potřebujete mít doma dvě soupravy porcelánu po babičce, i když ani jednu jste v životě nepoužili? Opravdu si myslíte, že do džínů, které jste na sobě měli naposledy po maturitě, ještě někdy zhubnete? Je nutné v garáží schovávat odrážedlo po svých dětech, i když ty už dokončují vysokou školu? Nebo pokaždé přehrabat celý kuchyňský šuplík, pokud hledáte naběračku, protože se na ni přes desítky nejrůznějších „důležitých“ pomůcek nedostanete?

Úklid bytu jako terapie, zbavování se nepotřebných věcí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úklid bytu jako terapie, zbavování se nepotřebných věcí

Ideální je tyto „poklady“ vytřídit jednou provždy a podarovat s nimi nějakou charitativní organizaci, Armádu spásy, re-use spolky nebo je prostě jednoduše vyhodit. Čím méně nepotřebných věcí budeme doma skladovat, tím volněji se budeme cítit.

Dávno zažitý a silně nepraktický způsob od pradávna nás celkem neuváženě nutí hromadit „majetek“, ačkoliv pro mnoho věcí nemáme žádné praktické využití. Co kdyby se to někdy hodilo, říká si mnoho lidí. Bohužel také staré známé pořekadlo praví, že sotva se nějaké nepotřebné věci zbavíme, zákonitě ji začneme potřebovat. Měli bychom však shromažďovat věci v domácnosti uvážlivě, jinak si za chvíli z domácnosti jako klícka uděláme nepřehledné skladiště a odkladiště.

Psychologové se dnes shodují, že úklid léčí, a není to jen tím, že pobyt v příjemném, útulném a uklizeném prostředí působí harmonickým dojmem na bolavou duši. Samotný proces úklidu je také vynikající terapeutický nástroj.

Pokud tedy budeme uklízet zcela automaticky, nemusíme přemýšlet nad samotným úklidem, ale můžeme si zaměstnat hlavu něčím důležitějším.

A aby se vám pro příště uklízení stalo příjemnější činností, zkuste si pro jednotlivé činnosti vymyslet co nejvíce zlepšováků, které vám úklid usnadní.

Publikováno: 13. 4. 2023, Autor: autor: Martina Pilzová | zdroj: blog.vilidoupatko.cz, jakcistit.cz, terapiedomova.cz