Nevíte, který koberec si do které místnosti vybrat? Přitom to není vůbec složité. Výběr koberce závisí na několika aspektech. Prvním hlediskem při výběru bývá to estetické. Ale důležité je rovněž vědět, kam budeme koberec pokládat, jak velký má být a jakou životnost od něj očekáváme.
Výběr koberce je někdy běh na dlouhou trať. Koberce se hodí do každého interiéru, a navíc slouží jako výborné tepelné a zvukové izolanty. Současným trendem jsou spíše ty kusové, které jsou na trhu v různých velikostech a typech. Jejich oblibu můžeme přičíst především tomu, že se lépe udržují, protože na nich většinou nestojí žádný těžký nábytek. Celoplošné koberce zase působí velmi celistvým a útulným dojmem, nevýhodou je jejich složitější údržba
Výběr koberce podle materiálu
Na kobercích se nevyplatí šetřit, protože ty kvalitní se lépe udržují a pochopitelně také lépe vypadají. Základem kvality je pochopitelně zvolený materiál. Nejčastěji se používá polypropylen (označení PP), koberce z něj jsou cenově dostupné a dobře se udržují. Tento materiál nežmolkuje, vlákna se neohýbají a jsou pevná a nedrží se v nich roztoči. Polypropylén má několik variant, ta, která je označovaná jako BCF je nejlevnější a nejméně kvalitní. Lépe na tom jsou varianty frisé, nejodolnější a také nejoblíbenější je verze heatsest.
Dalšími běžnými syntetickými materiály, z nichž se koberce vyrábějí, jsou: jemný akryl, který sice časem vytváří žmolky, ale neusazují se v něm alergeny jako plísně nebo bakterie. Doporučit lze i koberce z polyamidu, které jsou hodně odolné proti mechanickému poškození a velmi snadno se čistí. Nevýhodou je tak vlastně jenom jejich menší odolnost vůči slunečnímu záření. Velmi příjemné jsou koberce polyesterové (označení PES), ale u nich se musíme připravit na vyšší pořizovací cenu.
Kdo dává přednost přírodním materiálům, pro něj jsou pak tou pravou volbou velmi pěkné koberce z vlny, bavlny nebo ty nejdražší z hedvábí. K cenově náročnějším se řadí i ty vlněné, ale vyšší pořizovací cenu vynahradí dlouhou životností a výbornou schopností pohlcovat vlhkost.
Na umístění záleží
Do obývacího pokoje, kde se neustále pohybuje hodně lidí, případně pobíhají čtyřnozí mazlíčci, patří polyamidový nebo polyesterový, tedy odolný koberec. Do ložnic a dětských pokojů se nemusíme bát pořídit méně „zátěžovou“ variantu. Ovšem tam, kde bydlí ještě hodně malé děti, je lepší varianta s nižším vlasem nebo bezvlasé, tzv. bouclé koberce. Do prostorů jako chodby a kuchyně jsou vhodné jednoduché a praktické koberce, které jsou odolné vůči zátěži i znečištění. V praxi to znamená koberec s nízkým vlasem nebo opět varianta bouclé.
Hodně o kobercích prozradí i to, jakou technologií byly vyrobeny. Ty ručně tkané jsou velmi kvalitní, ale pochopitelně také nejdražší. Levnější jsou strojově tkané nebo vyráběné všíváním a vpichováním. Vpichované bývají levnější, protože vlákna nejsou tak dobře upevněna jako při všívání. Poměrně novou technologií je tuftování, který spojuje vlastnosti ručního i strojního tkaní. Tuftované koberce jsou dražší, ale za to velmi odolné.
Publikováno: 12. 4. 2023, Autor: autor: Romana Slaninová | zdroj: eamadeo.cz, recenzer.cz, superpodlaha.cz