Zelená ve Feng Shui patří k hlavním barvám, která by proto neměla chybět v žádném interiéru. Je totiž barvou obnovy, svěží energie a regenerace. Nevíte jak? Existuje hned několik možností, jak s ní můžete v rámci Feng Shui pracovat. A my vám je povíme.
Zelená ve Feng Shui
Zelená ve Feng Shui je považována za nejvyváženější barevný odstín. Je úzce spojená s přírodou, rovnováhou, rodinou, růstem, novými začátky i pozitivními změnami. Má léčivou energii. Uklidňuje. Přináší naději na obnovu a mír v chaotických situacích. Chrání nás před negativními vnějšími vlivy a do prostoru přináší zdravou energii. Vytváří dokonalé prostředí pro práci nebo studium, aniž by hrozilo zahlcení nebo vyčerpání rozptylováním.
Jaký odstín zelené je podle Feng Shui nejlepší?
Neexistuje jedna jasná odpověď. Vše se odvíjí od daného prostoru a jeho účelu. Pokud hledáte uklidňující odstín do ložnice, sáhněte po šalvějové nebo mátové. Tyto odstíny zelené jsou nejenže aktuálně velmi módní, ale představují i klid a obnovu. Pomůžou vám v ložnici navodit klidnou atmosféru. Pro jiné obytné zóny jsou lepší střední tóny zelené, tedy olivová nebo nefritová. Tyto odstíny zelené dokáží vytvořit harmonické prostředí a dodají interiéru energii. Tmavší odstíny zelené, třeba taková lesní zeleň nebo lovecká, jsou zase perfektní do jídelen nebo studoven, protože stimulují produktivitu a soustředění.
Kde je nejlepší místo v domě pro použití zelené podle Feng Shui?
Použití zelené v blízkosti vstupních dveří je považováno za vůbec to nejlepší místo v domě. Povzbudíte tím pozitivní energii domu a bude to představovat nový začátek pro každého, kdo vstoupí. Jinak se zelená hodí do každého pokoje, protože v něm může navodit pozitivní atmosféru a dobrou náladu.
Jak zakomponovat zelenou do interiéru podle Feng Shui?
I když by zelená v žádném prostoru neměla chybět, příliš zelené také škodí. Chce to najít rovnováhu. Rozhodně by neměla interiéru dominovat. Dříve než ji zakomponujete do interiéru, je nutné vše dobře promyslet. Použít ji totiž nemusíte pouze na stěny, ale i na dekorace, interiérové doplňky nebo třeba nábytek. Výrazným přínosem zelené do interiéru jsou ostatně i pokojové rostliny. Abyste se v prostoru cítili dobře, je důležité mít v prostoru více různých odstínů zelené. Ale i zde to nepřehánějte, optimální jsou 3.
S jakými barvami je možné zelenou kombinovat?
I při kombinování barev předem zvažte, čeho chcete docílit. Ve spojení se žlutou můžete vyvolat pocity radosti a optimismu, s modrou ještě umocníte uklidňující účinek a se hnědou dosáhnete harmonii. S hnědou si ostatně zelená hodně rozumí, protože jsou spolu úzce spojené. Hnědá totiž představuje dřevo.
Zelená v interiéru
- Pokud v interiéru chcete dosáhnout moderního vzhledu, kombinujte zelenou s bílou, černou nebo neutrálními odstíny.
- K vyplnění malého prostoru se hodí hluboká zelená.
- V koupelně třeba skvěle vypadají limetkově zelené kachličky.
- Pokud jste odvážní, můžete jednu stěnu vymalovat odstínem zvaným kelly green.
- Pro méně odvážné tu máme tipy na jiné využití zelené v interiéru. Do obývacího pokoje můžete zelenou vnést s pomocí textilií. Může jít o závěsy, deky, polštáře nebo třeba ubrusy. Ti odvážnější se třeba zamilují do smaragdově zeleného koberce. Velmi působivě může vypadat i zelená pohovka.
- Zelená se samozřejmě hodí i do kuchyně, samozřejmě v umírněném barevném odstínu. Mátová na stěnách v kuchyni vytváří kouzlo domova. Podtrhnout ji ještě můžete rostlinami a jinými zelenými detaily (ubrusy, utěrkami, nádobím, talíři a podobně).
- V ložnici můžete zelenou použít jak na stěny, tak i na vybavení interiéru. Pokud tedy nebudou stěny zelené, klidně si zelenou do ložnice přineste prostřednictvím závěsu, ložního povlečení nebo třeba koberce. I zde by ostatně měly být také pokojové rostliny.
Jaké rostliny se podle Feng Shui nejvíce hodí do interiéru?
Zelená ve Feng Shui symbolizuje přírodu a tedy i rostliny. Ty by ostatně měly být v každé místnosti. Chcete vědět, jestli Feng Shui doporučuje nějaký druh? Ano, doporučuje. Všeobecně je nejlepší vybrat do svého domova rostliny se zakulacenými měkkými listy, vhodným druhem rostliny je i bambus.
Publikováno: 11. 4. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: fengshuiforreallife.com, fs123.org, hipcouch.com, homelane.com, mindbodygreen.com, realsimple.com, redlotusletter.com, thespruce.com