reklama

Velikonoční pondělí je oslavou jara

Velikonoční pondělí následuje za významným křesťanským svátkem Zmrtvýchvstání páně. Je to čas velmi známých a někdy poněkud drsných tradic. Nejčastěji se jedná o barvení vajíček, pletení pomlázek a s tím spojené s vyšupáváním děvčat, aby „neuschly“. Tradiční malování vajíček se mnohde mění jen v obdarovávání sladkostmi doplněné pro dospělé koledníky něčím „tvrdším“.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velikonoční pondělí je oslavou jara

Velikonoční pondělí je jedním z mnoha zvyků, které se dochovalo do dnešní uspěchané moderní doby. Většina ze zvyků a obyčejů má jen symbolický význam, který je dán kulturními a společenskými tradicemi daného regionu.

Pomlázka

Základem je vlastnoručně upletená pomlázka z mladého vrbového proutí ozdobená barevnými pentlemi. Dle pranostiky mladé vrbové proutky přináší zdraví, a především mládí každému děvčeti či ženě, která takový proutek při šlehání na vlastní kůži pocítí. Metoda pletení se předává z generace na generaci a někdy k velké škodě slouží k vyšupání pomlázky kupované. Někteří koledníci si s pomlázkou hlavu nelámou a vezmou do ruky cokoliv dřevěného například vařečku, kterou alespoň ozdobí barevnou mašlí.

Velikonoční pondělí je oslavou jara
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velikonoční pondělí je oslavou jara

Vajíčka

K obdarování koledníků se používají různě obarvená nebo jinak zkrášlená vajíčka. I tato technika se dědí z generace na generaci a odlišuje region od regionu. Moderní doba přináší i takové vymoženosti, jako jsou obarvená vejce v supermarketu.

Velikonoční pondělí je o koledování

Koledovat na Velikonoční pondělí chodí většinou chlapci nebo muži, jen jednou za čtyři roky v přestupný rok si tuto tradici mohou vychutnat také děvčata nebo ženy. Doba koledování bývá v pondělí dopoledne, správně by se mělo koledovat od půlnoci do půlnoci. Většina koledníků obchází rodinné příslušníky, sousedy nebo známé. Odměnou všem koledníkům jsou vejce, sladkosti, někdy i sklenička alkoholu. Ke koledování patří básničky a říkanky. Kdo by z vás neznal jednu ze známých říkanek koledníků: „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte a aspoň bílý, slepička vám za to snese jiný“.  Čím povedenější, tím lepší.

Polévání vodou

Tato tradice je v některých regionech spojena s vyšupáváním pomlázkou. Správný význam této tradice však spočívá v polévání studenou vodou v úterý ráno, kdy ženy a dívky polévají chlapce nebo muže.  Někdy lze vodu nahradit levným parfémem. Vodou se polévají i hospodářská zvířata, aby byla dle pranostiky silná a v dobré kondici.

Řehtačky a klapačky

Poslední zvony zní na Zelený čtvrtek a znovu se rozeznějí až na Bílou sobotu. V mezidobí se nahrazují zvony zvukem řehtaček nebo klapaček, které jsou různě veliké a také proto vydávají rozdílný zvuk.

Tradiční pokrmy

Po době půstu patří k Velikonocům tradiční pokrmy. Velikonoční beránek je tradiční pečivem, které nahrazovalo drahé maso, které si mohli dovolit jen ti bohatí. Beran byl ve starověku a středověku obřadním symbolem. Chudší lidé jej nahrazovali právě velikonočním beránkem. Toto pečivo je oblíbené i v dnešní době. Zajíček je původem z Německa. Je to symbol skromnosti a pokory, ve spojitosti s křesťanstvím bývá znamením vítězství čistoty nad tělesným pokušením ve spojení s příslovečnou zaječí plodností.

Velikonoční pondělí je oslavou jara
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velikonoční pondělí je oslavou jara

Mazanec symbolizuje slunce, jedná se o kulatý tvar pečiva, které má uprostřed znamení ve tvaru kříže. Těsto by se mělo zadělávat na Bílou neděli a mělo by být sejné jako na vánočku. Dříve však nebyl sladký a byl směsí strouhaného sýru a většího množství vajec pro výslednou žlutou barvu. Jidáš má mát tvar válečku, protože symbolizuje provaz, na kterém se dle křesťanského symbolu Jidáš oběsil. Klasické těsto je z bílé mouky a medu.

Vysévání obilí

Vysévání obilí symbolizuje začátek jara a s tím i spojené i zemědělské práce. Běžnější je výsev trávy nebo nízkého obilí do květináče, které vyklíčí ideálně před velikonočními svátky a slouží jako dekorace ozdobené kraslicemi nebo malými zvířátky.

Svěcení kočiček

Na květnou neděli se světí větvičky jívy – kočičky. Takto posvěcené se dávaly ke křížům v domácnostech nebo se zapichovaly na kraj pole, aby chránily úrodu, případně do sklepa, kde chránily zásoby. V současné době se kočičky dávají jako dekorace.

Publikováno: 10. 4. 2023, Autor: autor: Šárka Miškovská | zdroj: milujivelikonoce.cz, svatky.centrum.cz