Jaro už je cítit ve vzduchu, a pokud ho chceme přivítat v plné parádě, je čas vytvořit si nějakou jarní květinovou dekoraci. Líbí se vám ta naše s primulí a maceškami? Tady máte návod.
Dnes jsme se rozhodli popsat výrobu dekorace ve tvaru půloblouku splétaného z větviček kroucené vrby a vyplněného právě rozkvétajícími maceškami, primulemi a ranunculusem. Takovouto dekoraci jednoduše předěláme i na velikonoční dekoraci, stačí přidat několik přízdob, které navodí atmosféru Velikonoc, jako je například malé splétané hnízdečko nebo několik zápichů se stylizovanými zajíčky v jarních svěžích barvách.
Co potřebujete:
- zahradnické nůžky,
- jemnější vázací drátek,
- skobičky připravené ohýbáním sekaného drátku,
- zelené nebo béžové lýko,
- pevnější nepropustný igelit obdélníkového tvaru
- jarní květiny, jako jsou primule, ranunculus (velkokvětý pryskyřník), macešky, modřence, narcisy nebo hyacinty.
- větší množství větviček z kroucené vrby, přičemž většina by jich měla být mladých ohebných. K tomu navíc stačí ještě dvě pevnější se silnějším průměrem, které budou tvořit střed konstrukce
- mech
Tvoříme základní konstrukci z vrbových větví
Pro základní konstrukci celé dekorace použijeme větvičky z kroucené vrby, které budeme splétat do tvaru půloblouku. Potřebujeme minimálně dvě delší větve s pevným dlouhým koncem. Ty položíme na sebe v protisměru tak, že by na obou stranách půloblouku měl být vždy jeden konec větve se silnějším průměrem. K takto vytvořenému základu budeme postupně přidávat další o něco kratší větvičky. Na koncích je stáhneme zeleným aranžovacím drátkem k sobě. A převážeme lýkem, aby drátek nebyl vidět.
Aby celá konstrukce držela zaoblený tvar, pomůžeme si tak, že konstrukci tvarujeme v krabici nebo v bedýnce. Větvičky mezi sebou důkladně proplétáme. Ideální jsou k tomu jejich nejměkčí části, které jsou velmi pružné. Proplétáme je, jako bychom splétali hnízdo.
Jakmile je základní konstrukce hotová, stáhneme ji středem vedeným drátkem od jedné strany ke druhé. Zajistíme si tak stabilní tvar půloblouku. Drátek následně obmotáme drobnými větvičkami, aby nebyl vidět.
Při aranžování květin využijeme do středu ty nejvyšší z nich, abychom jimi nakonec drátek zcela skryli. Nyní ověříme, zda hotová konstrukce dobře stojí na stole bez jakékoli opory. Nestojí-li pevně, podpoříme ji ve spodní části propletením další vhodné větve.
Předpřipravíme si rostliny pro vložení do konstrukce
Rostliny i s hlínou opatrně vyklepneme z plastových obalů, abychom nerozrušili jejich kořenový bal a neopadala z něj všechna zemina. Takto vyndané rostlin obalíme mechem s tím, že v dolní části pod kořínky ponecháme otvor v obalu. Mech na rostlinách převazujeme jemným aranžérským drátkem nejlépe zelené barvy. Rostliny nemusíme balit po jedné, ale můžeme spojovat i dvě dohromady. Záleží na tom, jak velké máme kusy mechu. Tři rostliny už by se nám balily špatně.
Doplňujeme konstrukci rostlinami
Jakmile máme rostliny obalené mechem, vyložíme konstrukci z větví v jejím středu pevným igelitem obdélníkového tvaru. Ten nakonec obstřihneme dle potřeby nebo ukryjeme přesahující konce pod další vrstvou mechu.
Do středu půloblouku vložíme na připravený igelit, který bude bránit protékání zálivky, a tu nejvyšší z rostlin, kterou máme. Dále postupujeme tak, že kolem ní ukládáme další nižší rostliny. Pokud se někde vytvoří volné místo mezi rostlinami, vyplníme jej mechem a ten připevníme předpřipravenými skobičkami z drátků. Postupně tak zaplníme celý střed proplétané konstrukce.
Když je aranžmá hotovo
Aranžmá je hotovo a my nesmíme zapomenout na zálivku. Ideálně si celou osazenou konstrukci postavíme od vany, zalijeme a necháme vytéct přebytečnou vodu. Ta odplaví i nadbytečnou zeminu, další zálivku už provádíme na místě. Stačí v pravidelných intervalech přilévat vodu k rostlinám. Není nutné kropit mech. Ten zůstává dlouho vlhký ještě od první základní zálivky.
Publikováno: 9. 3. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová