Pestrobarevné listy, dokvétající trvalky a chomáče trav, s nimiž si pohrává vítr, to vše představuje přímo magické přednosti tohoto ročního období. Celkový obraz zahrady se mění rychle, každý den nás překvapí jiné barvy a vůně. Slunné podzimní dny poskytnou zážitek pro všechny smysly právě tehdy, můžeme-li tyto podzimní extrakty nasávat přímo na naší zahradě. Načerpejme energii ze štědré nabídky přírody, to se totiž nahradit nedá.
Žardiniéra domů i do zahrady
Ti šťastnější si pomocí žardiniéry mohou přinést svou milovanou zahradu domů, nebo tak nápaditě doplnit exteriéry a dodat tak rozcuchané podzimní zahradě upravený vzhled. Pokud znáte někoho, kdo vlastní zahradu nemá, můžete jej tímto způsobem potěšit-určitě tím kousíčkem podzimní přírody uděláte svým blízkým velikou radost. Žardiniéra je v podstatě objemnější balkónová váza, do níž je možné naaranžovat třeba miniaturní podobu skutečné zahrady, či oživit potemnělou terasu nebo verandu nápaditým aranžmá výrazného ovoce. Velmi moderně působí i různé průplety suchých a polosuchých větví různých barev, sporadicky provázaných přírodním provázkem, či jutovou stuhou.
Kouzelné aranžmá podzimních dekorací
Podzimní příroda nás láká k procházkám, při kterých můžeme načerpat inspiraci také pro různé dekorace na vyzdobení zahrady. Stromy a keře se postupně zbavují své zeleně a zvolna přecházejí do odstínů žluté nebo načervenalé barvy. Pokud pro naše dekorace použijeme rostliny v těchto podzimních odstínech, které jsou odolné snižujícím se venkovním teplotám, budeme se moci jejich krásou těšit ještě několik následujících týdnů. Do podzimních dekorací můžeme použít různé doplňky v podzimních barvách-kokosové vlákno a barevné kamínky, jsou jemným prvkem nebo můžeme aranžmá doplnit okrasnými tykvičkami, které jsou v obchodech k dostání v nejrozmanitějších tvarech a barvách. Upotřebí se i různé podzimní plody, které si nasbíráme na procházce v přírodě-například šípky, ptačí zob, nebo jeřabiny. Při samotném aranžování hraje velkou roli už samotný výběr vhodné nádoby, která bude barevně či stylově ladit s použitými rostlinami. Pro podzimní dekorace se velmi dobře hodí různé barevné formy tzv. okrasné kapusty.
Tato příbuzná obyčejné kapusty či zelí má otevřenou listovou růžici s vybarveným středem, který může být bílý, růžový či červený. Barvy se často mění v průběhu dozrávání. Nezralé plody mohou mít světle až tmavě zelenou barvu, některé druhy mohou mít v nezralém stavu dokonce barvu nafialovělou. Dozráváním postupně přechází do odstínů oranžové nebo červené barvy. Opět zde platí, tak jako u okrasné kapusty, že těmto rostlinám nejlépe svědčí omezený prostor pro kořenový systém. Jedině tak dosáhneme pěkného, kompaktního růstu. Pro lepší rozvětvení můžeme tyto rostliny také zaštipovat. Okrasná kapusta byla pravděpodobně poprvé vyšlechtěna v Japonsku a právě z této země pochází většina odrůd a hybridů. Rostliny okrasné kapusty vyrostou do různé velikosti podle toho, do jak velké nádoby je zasadíme.
Pestrobarevnou podzimní náladou si můžete vyzdobit jak interiér, tak i zahradu. Zvlášť tam, kde ji tvoří pouze trávník, bude okrasná mísa plná podzimních květů a listů příjemným oživením.
Lucie Sýkorová
Publikováno: 6. 10. 2010, Autor: