reklama

Domov kvetoucí i v zimě

Tradiční vánoční hvězdy, azalky a bramboříky mají rády teplé místnosti. Chcete se těšit na jaro s pestrými květy po celém domě? Pak do závětří, chodeb, schodišť a na chladná okna rozsaďte květináče s primulkami nebo rychlenými narcisy a hyacinty. Krásnou kvetoucí dominantou interiéru jsou také hvězdníky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Domov kvetoucí i v zimě

Přestože primulky považujeme na zahrádce za posly jara, díky vyšlechtěným odrůdám a především díky rychlení ve velkých zahradnických pěstírnách se v posledních letech objevují už v předvánoční nabídce květinářství. Petrklíč, prvosenka, primulka – pod těmito názvy se skrývá stále stejná odolná květinka, původně na jarních loukách výhradně žlutá, dnes okouzlující snad všemi barvami kromě černé. Protože v květináčích při dobré péči odolávají mrazu až do -7 °C, hodí se v domech za vchodové dveře, na okna jen mírně temperovaných hal, na verandy i do chladných zimních zahrad.

Teplota do 12- 15 °C jim vyloženě prospívá, když se z nich chcete těšit v teplé obytné místnosti, dopřejte jim alespoň na noc trochu ochlazení. Aby pěkně kvetly slibovaných několik měsíců, potřebují pravidelnou zálivku, nesmí nikdy vyschnout, to jim raději dejte vodu do misky pod květináčem a nechte je v ní stát. Bohaté květy pak zaručí přihnojování hnojivem na plod a květ.

Jak petrklíče aranžovat? Sesaďte si do většího květináče sazeničky několika barev, víc není pro skutečně jásavou dekoraci třeba. Hezky se k nim hodí třeba povislý břečťan, který překryje květináč, dozdobit je před Vánoci můžete smrkovými a jedlovými větvičkami, jak se bude blížit jaro, můžete kombinovat několik menších nádobek do skupinky s rychlenými narcisy, hyacinty, ale také třeba s asparágusem nebo jinými jasně zelenými pokojovkami.
Hvězdníky a jejich rychlené cibule se obvykle objevují v květinářstvích už v listopadu, aby veliké květy, dělající čest svému jménu, zdobily okna a stoly o Vánocích. Jestli jste ale cibule dostali až nyní jako dárek k Mikuláši, nic není ztraceno, jen vám rozkvetou až v lednu. Stačí je zasadit do zeminy na pokojové rostliny, na dno květináče dát trochu písku nebo perlitu, aby kořeny mohly dýchat a cibuli umístit tak, aby měla kolem sebe asi 3 cm zeminy ke kraji květináče. Cibuli nedávejte pod hlínu, ale nechte ji alespoň polovinou nad povrchem.
Květináč umístěte do teplé místnosti, nejlépe přes dvacet stupňů na světlé místo. Za pár dnů se objeví špička stvolu, která velice rychle vyžene do výšky a po zhruba čtyřech týdnech ji ozdobí nádherné květy. Zalévejte málo, nikdy na cibuli, ale jen okolo ní a tak, aby nenasákla vodou – hvězdníky neboli amarylky jsou subtropické květiny a snesou raději větší teplo a sucho, než vysokou vlhkost. Takže zálivka stačí jedenkrát za tři dny. Květy bývají velice těžké a stvol je křehký, je tedy lepší, když ho vyvážete k tyčce, aby se nezlomil. Poupata nakvétají postupně a při dobré péči vám budou dělat radost určitě čtyři týdny.
Narcisky, modřence a hyacinty se z rychlených cibulek vypěstují ještě snáz. Nepotřebují tak vysokou teplotu, v dobře nakypřené zemině vyrazí za světlem, už když v místnosti neklesne teplota pod 12 °C. Hyacinty můžete pěstovat i hydroponicky, ve speciálních vázičkách, kde cibule sedí nad zúženou částí a pouze její kořínky dosahují do spodní části pro živiny z vody. Rychlené narcisky jsou skutečnými posly jara v našich domácnostech a hyacinty k dekorativnosti přidávají také intenzivní vůni. Narcisky, modřence a hyacinty se navíc dají vysadit do jedné hlubší misky, kde z nich vytvoříte velice efektní skupinku, když je vánočně dozdobíte jmelím, jedlovou větvičkou a mašlí v kontrastní červené nebo zlaté.

Domov kvetoucí i v zimě
Domov kvetoucí i v zimě (Zdroj: Lucie Peukertová)
Domov kvetoucí i v zimě
Domov kvetoucí i v zimě (Zdroj: Lucie Peukertová)
Domov kvetoucí i v zimě
Domov kvetoucí i v zimě (Zdroj: Lucie Peukertová)
Domov kvetoucí i v zimě
Domov kvetoucí i v zimě (Zdroj: Lucie Peukertová)

TIP

Petrklíče na jaře přesaďte na zahrádku. Budou odpočívat, a když je trochu přihnojíte, příští rok vám ozdobí záhonky nebo skalku. Stejné je to cibulkami narcisů a modřenců. Odkvétající květy odstřihávejte, listy budou vyživovat cibulky, a když začnou i ty zavadat, cibulky vyndejte ze zeminy, rozdělte a vysaďte do zahrady. Příští rok vám znovu vykvetou. S hyacinty je to horší, šlechtěné druhy na zahradě většinou rychle zplaní, květy jsou pak už jen malé. Hvězdníky jsou v našem prostředí typicky pokojová květina. Po odkvětu jim bohatě narostou listy, v té době potřebují dostatek vláhy a jednou týdně přihnojení, nejprve dusičnatými  hnojivy a od června pak hnojivy s dostatkem draslíku a fosforu, protože ta podpoří vývoj cibule a založení na nové květy. Přibližně v září začnou listy žloutnout, postupně je ostřihejte a cibuli přesaďte do nové zeminy. Zalévejte už jen nepatrně jedenkrát týdně a nechte rostlinu odpočinout v chladnější místnosti. Koncem listopadu ji pak opět můžete přenést do tepla a urychlit tak vyrašení nových květů.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10. 12. 2010, Autor: