reklama

Konev – praktická dekorace nejen do zahrady

Obyčejná plechová pozinkovaná konev s kropičkou určitě dobře plní svůj účel na zahradě i v interiéru, jenže dnes vybíráme takové předměty nejen prakticky, ale také tak trochu pro ozdobu. A tak mnohá konev i konvička skončí nakonec jako dekorativní předmět.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Konev – praktická dekorace nejen do zahrady

Navíc designéři se předhánějí v nápadech i u takových zdánlivě obyčejných předmětů. Konvičky na zalévání pokojových květin žijí s námi v interiérech po staletí, takže i dnes najdete v obchodech nejrůznější tvary a styly, od načančaného porcelánového „rokoka“ až po nejmodernější orientální nebo cool italský design.

Zahradní dekorace

Zalévání je v létě činnost pro zahradníka neodbytná a pravidelná. Proto konev často zůstává stát po ruce na viditelném místě. A tam může pěkná  zelená, červená, žlutá nebo modrá plastová, která je navíc lehká a tudíž praktická, fungovat zároveň jako efektní barevná dekorace mezi rostlinami nebo na zeleném trávníku. Proč by ale stará plechová konev nemohla ještě sloužit? Stačí trochu barev a máte z ní pěknou vázu pro kytici ostříhaných větviček z keřů a dokvétajících letniček. Zručný malíř ozdobí tělo konve lehce naivním  obrázkem sluníčka, domečku nebo kvítků, méně šikovný natěrač třeba jen zvýrazní lemy a kropičku sytější nebo kontrastní barvou. Použít můžete běžné barvy na kov, kterých je kolem domu většinou zásoba.
Dekupáž, neboli ubrousková technika, se zde také uplatní, musíte ale přidat jednu vrstvu laku, aby vám dekorace venku vydržela alespoň jedno léto. Trvanlivější bude konev ozdobená od výrobce třeba růžičkami, ale řekněte – není lepší si trochu pohrát a takovou zahradní dekoraci si při posezení na terase za pěkného slunečného odpoledne vyrobit vlastnoručně?


Konvička jako květináč i plastika

Nebojte se, stále nezapomínáme na to, že konvičkou budete chtít pokojové květiny nebo třeba truhlíky na oknech či zábradlí terasy zalévat. K tomu je třeba si vybrat tak tvarovanou konev, aby pohodlně sloužila svému účelu. Měla by mít kropičku, protože semínka a drobné sazeničky potřebují jemnou zálivku. Pak už zaléváte většinou ke kořenům nebo do mističek, takže hubička by neměla být příliš široká a její rameno by mělo být jen o málo vyšší, než je hladina vody v konvici – jinak vám voda bude při naklonění plné konvičky přetékat otvorem pro naplňování.
Konvičky ovšem mohou posloužit také jinak. Do pokojové zahrádky svým původem tak trochu patří a dobře zapadají, takže do nich můžete vysázet třeba bylinky – nasypete zhruba do dvou třetin dobře propustný materiál, keramzit nebo písek, doplníte zeminou a na kuchyňském okně budete mít několik malých konviček s petrželkou, bazalkou, pažitkou nebo majoránkou. Vhodnější jsou bylinky jednoleté až dvouleté, protože>trvalky přece jen potřebují občas přesadit, okopat, přihnojit – a na to jsou konvičky trošku nepraktické. Právě tak je to s dekorativními květinami, v bytě i na terase se v nich po jednu sezonu bude dobře dařit maceškám, voskovkách, begonkám nebo petuniím, trvalky patří do klasických pěstebních nádob. Šikovná možnost? Požijte konvičky na zakořenění odnoží pokojových rostlin ve vodě nebo prostě na hydroponní pěstování. Konvičku můžete pak i zavěsit a nechat z ní splývat výhonky liánovitých rostlin nebo třeba břečťanu. Taková květinová dekorace vydrží dlouhé měsíce.

TIP: Mozaika vlastní výroby

Máte doma starší oprýskanou konvičku a chcete si ji vyzdobit? V hobby prodejnách zakoupíte sklíčka různých barev na mozaiku, případně můžete rozbít zbytky různobarevných dlaždiček na malé kousky a skládat mozaiku z nich. Podle toho, z jakého materiálu konvička je, si vyberete lepidlo – dnes je možné díky speciálním lepidlům slepit prakticky cokoliv s čímkoliv. Střípky mozaiky pak podle své fantazie polepíte konvičku. Nakonec speciální hmotou vyplníte spáry, dobře očistíte a naleštíte a půvabná nápadná dekorace je hotová.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 21. 1. 2011, Autor: