reklama

Podzimní dekorace z trsnatých trav zkrášlí vaši zahradu

Některé druhy trav vytvářejí kompaktní řidší i husté trsy. V trávníku je to pro zlost, vznikají nevzhledné drny, které s okolním zastřiženým trávníkem prostě nesrovnáte. Z našich druhů tohle umí provést třeba ostřice. Na záhonech a skalkách ovšem právě trsnaté trávy zajišťují ozdobu po celý rok.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Podzimní dekorace z trsnatých trav zkrášlí vaši zahradu

Vyšší druhy trav vypadají pěkně nejen na zahrádce, ale můžete je využít také pro podzimní a zimní interiérové dekorace. Mnoho druhů má totiž zajímavé květy na dlouhých stoncích. Stačí je ostříhat a naaranžovat do vázy spolu s usušenými dlouhými listy trav nebo s barevnými sušenými květinami. Taková dekorace vám vydrží mnoho měsíců až do prvních jarních květů. O některých zajímavých okrasných trávách jsme již podrobněji psali v článku Okrasná tráva – vlasy matky Země ve vaší zahradě, protože ale množství druhů a odrůd v nabídce zahradnictví stále přibývá, nabízíme vám tentokrát další pestré i zelené, nízké i vysoké neobyčejné trsy.

Stále svěží, nejen zelené

Některé druhy trav v našich podmínkách nezasychají, jen koncem zimy odumřou starší listy, které z trsu vystříháte a ten pak zhoustne novými. Některé jsou skutečně zelené, třeba ostřice Grayova (Carex brunnea Grayi) si uchovává žlutozelenou barvu asi 70 cm dlouhých listů i přes zimu. Na podzim vykvétá velkými klásky. Vypadají jako ostnaté palice a jsou ozdobou zahrady i květinových vazeb. Okrasné trávy ale dekorují zahradu mnoha barvami. Ovsíř stálezelený ´Saphirsprudel´ (Helictotrichon sempervirens ´Saphirsprudel´) kupodivu vůbec zelený není – jeho šedesát centimetrů vysoké trsy s převislými listy se postupně vybarvují od modrošedé jarní podoby do stříbrošedé zimní. Sytě zelená je kostřava medvědí (Festuca scoparia), vytváří stejně jako jiné kostřavy husté jen asi 15 cm vysoké bochánky s pichlavými listy. Z kostřav můžete vytvořit pestrý lem záhonu, když prostřídáte kostřavu medvědí s šedomodrou kostřavou modrou (Festuca glauca) nebo její skutečně jasně modrou odrůdou ´Elijah Blue´, přidat můžete i mořsky modrozelou kostřavu ametystovou (Festuca amethystina). Chcete skutečně zářivý detail uprostřed trvalkového záhonu nebo před jehličnatými keři? Japonská krvavá tráva (Imperata cylindrica ´Red Baron´) dělá čest svému jménu. Dorůstá do půlmetrové výšky a na jaře se konce listů zbarvují do rudé= červené, s létem a podzimem pak barva přechází do šarlatové až vínové. Barevnost si uchová celou zimu, na jaře je třeba ostříhat jen několikaleté uvadající listy. Pro pěkné vybarvení potřebuje jen dostatek slunce, jinak je nenáročná jako většina travin.

Co s trávou, která uschne

Na podzim se řada trav postupně vybarvuje jako listí stromů. Uschlé je pak ponechte na záhonech až do jara, nejlépe i s květenstvím, které vypadá zajímavě i v pozdním podzimu a ojíněné z mrazivých rán. Brzy z jara pak suché trávy ostříhejte na výšku asi 10 cm a odstraňte příliš rozrostlé výhony. Trsy znovu bohatě obrazí, většina trav jsou trvalky, které můžete snadno i rozsadit nebo přemístit s kořenovým balem na jiné místo. Dekorativní jsou především vysoké usychající traviny. Šlechtěním byla například vypěstována různobarevná prosa, dorůstající podle odrůdy do jednoho i dvou metrů výšky. Proso ´Rostrahlbusch´ (Panicum virgatum Rost.) se v září vybarví do terakotové červeně. Proso ´Heavy Metal´(Panicum virgatum H.M.) je zpočátku modrozelené, v babím létě má pak spodní část listů žlutou a konce jemně červené. Odrůda ´Shenandoah´ (Panicum virgatum Shen.) dostává s podzimem barvy červeného vína, od světlé až po tmavou nafialovělou. Všechna prosa mají ráda vlhkost, nejlépe se jim daří v blízkosti vodních ploch. Vysoké stvoly s drobným květenstvím a plody vydrží na záhonu zdobit až do jara. Stejně tak dekorují podzimní a zimní zahradu různé odrůdy ozdobnice, jejichž veliké střapaté květy dodávají podzimním probarvujícím se trsům na půvabu. Pro podzimní zahradu je efektní to, co ještě přináší květy a barvu. Až do říjny říjnu vykvétají dochany psárkovité (Pennisetum alopecuroides) s převislými listy a doutníkovitými klasy květů. Pro efekt záhonů s listopadkami a jiřinami se hodí na okraje vysadit například odrůdu ´Moudry´ s květy temně fialovými až černými.

TIP

Vazby přímo na záhonu

Usychající trávy s dlouhými můžete jako dekoraci na zahradě ještě vylepšit. Když vás pohled na rozvlněné trsy omrzí, zkuste z nich vyvázat snopy nebo třeba uplést dlouhé copy a ty nenápadně přivázat k dřevěné tyčce. Z trsu trávy se dá vytvořit i nápodoba hlavy, stačí mezi listy vložit míč nebo kouli z molitanu, konce stébel svázat a rozčesat jako vlasy, oči a pusu nalepit třeba z kamínků. Vázat trávy můžete nenápadným přírodním lýkem, ale také třeba barevnými stužkami, záleží jen na vaší fantazii. Takové dekorace můžete zkoušet celý podzim, dokud trávy úplně neuschnou a nezačnou se lámat.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 29. 9. 2011, Autor: