reklama

Vyrobte si betonové nebo kameninové korýtko do zahrady

Pokud ani v nevlídném počasí nechcete zahálet a plánujete si, co byste uvítali v příští sezóně na své zahradě, máme pro vás dobrý typ. Vyrobte si podle našeho návodu kameninové nebo betonové korýtko případně jiný tvar nádoby, která vám v nové sezóně poslouží jako skvělá dekorace vaší zahrady vhodná jak pro výsadbu letniček, tak na trvalkové keříky nebo květiny.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vyrobte si betonové nebo kameninové korýtko do zahrady

Je jasné, že podobná korýtka či nádoby jiných tvarů můžeme dnes již běžně zakoupit v nejrůznějším provedení ve specializovaných obchodech, ale mnozí si rádi vytvářejí nejrůznější dekorace do bytů a zahrad sami, takže dnešním návodem můžeme k vlastnoruční výrobě inspirovat nejeden pár šikovných rukou.

Co budete potřebovat: krabice nebo nádoby jako bednění. Ideální jsou dva plastové kbelíky stejného tvaru ale odlišných průměrů anebo pevné kartonové krabice. Jako jádro, čili vnitřní bednění použijeme krabici nebo kbelík asi o 8 cm kratší a o 5 cm nižší než je vlastní forma. Na zhotovení jádra je ideální polystyrenový blok, který jsme vyřízli buďto z jednoho kusu anebo sestavili z několika menších desek. Dále si k vyložení formy připravíme pevnější PE fólii odpovídající velikosti krabice, mísy nebo kbelíku atd. Na rozmíchání keramické hmoty nebo betonové směsi budeme potřebovat velké vědro, případně zednické necky a starou míchačku na rozmíchání a vodu nejlépe v kropicí konvi.

Materiály na výrobu nádob či korýtek seženete v kutilských potřebách, nebo v hobby centrech. Záleží jen na vás, zda zvolíte pro výrobu korýtka beton a necháte jej bez dalšího barvení anebo si pořídíte keramický prášek a prášek na probarvení hmoty, případně patinovací barvu a díky ní vytvoříte po zaschnutí objektu korýtko, které bude k nerozeznání od pravého přírodního z pískovce.

Nejprve pevnou kartonovou krabici nebo kbelík vyložte silnější plastikovu fólií. Záhyby nevyhlazujte, dodají následně vzniklé nádobě jedinečnou strukturu. Vyrábíte-li korýtko z keramického prášku, smíchejte jej s vodou v poměru 4:1 a přidejte červenou barvu a vše promíchejte na kompaktní kaši. Používáte-li jiný materiál k výrobě korýtka, postupujete vždy dle návodu doporučeného výrobcem.

Ze vzniklé masy odlijte asi 5 cm silné dno. Do dna je nyní zapotřebí vtlačit 2 až 5 korkových zátek pro odtokové otvory. Počet zvolte úměrně velikosti nádoby. Dále si připravte polystyrenové jádro a to obalte do fólie. Umístěte jej přesně do středu. Kolem dokola by mělo zůstat přibližně 4 cm volného prostoru, který se posléze vyplní keramickou kaší.

Asi po třech dnech by měla být hmota vytvrdlá a suchá. Jakmile tedy hmota vytvrdne, odtrhne se vnitřní fólie, pak se jádro vyzvedne, ostrým nožem se rozřízne vnější forma, čili karton a odstraní se i druhá fólie a nakonec přijdou pryč i korkové zátky.

 

Nakonec můžete houbičkou nanést na hotové korýtko patinu. Korýtko tak bude vypadat velmi přirozeně. Na rozdíl od té skutečné patiny vznikne za několik málo minut, zatímco přirozená patina by na korýtku vznikala spoustu let.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 19. 11. 2013, Autor: