reklama

Víte, jak se starat o dveře? Opatrně je umyjte a namažte panty

Dveře jsou nedílnou součástí interiéru, a chcete-li, aby vám dobře a dlouho sloužily, musíte jim věnovat trochu péče. Ta se však liší podle povrchové úpravy. Agresivní přípravky je mohou nenávratně poškodit, proto buďte při jejich používání opatrní. A nesmíte zapomínat na promazání pantů a kování.

Nepoužívejte agresivní přípravky

Při čistění dveří se vyvarujte použití agresivních a abrazivních prostředků, které mohou dveře, resp. ochranné vrstvy laku snadno poškodit. Zapomeňte tedy na drátěnky, kartáče či přípravky na bázi chlóru. Pokud si nejste jistí, jestli vámi zvolené čistidlo dveře nepoškodí, vyzkoušejte ho nejdříve na malé, méně viditelné ploše a až následně přípravek aplikujte na celé dveře.

Bezpečnější je používat speciální přípravky, které jsou přímo výrobci doporučené k čištění dveří. Ušetříte si tak případná nepříjemná překvapení. K dostání jsou například ekologický mýdlový čistič, leštěnka s akrylátem či včelím voskem pro extra lesk, speciální čisticí prostředek na skla nebo lešticí utěrka pro jemnou péči bez poškrábání.

Úhlavní nepřátelé: voda a vlhkost

Příliš vysoká vlhkost a mokré prostředí nejsou pro běžné dveře zrovna ideální. Po čase se totiž začnou kroutit nebo se na nich tvoří mapy. „Nejchoulostivější“ jsou výrobky z masivu nebo s dýhovaným povrchem.

Proto je lepší si do místností s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny nebo sklepy, rovnou pořídit dveře se speciální voděodolnou či klima úpravou.

Na dýhu s mýdlovým čističem

Nejlepší volbou pro údržbu povrchu dýhovaných dveří je mýdlový čistič, který si poradí nejenom s nečistotami, ale je zároveň antistatický, takže odpuzuje prach. Díky tomu snáze a déle udržíte svěží barvu vašich dveří bez nečistot.

Na laminát s běžným saponátem

Také údržba laminovaného povrchu má svá specifika. I když mu voda neškodí tolik jako dřevu, stále platí pravidlo, že čím sušší hadřík, tím lépe. Výhodou je, že je přece jen odolnější proti mechanickému poškození a s případnými většími nečistotami si poradí voda s trochou běžného saponátu.

Nicméně i zde se raději vyvarujte abrazivních prostředků a ostrých předmětů. Pokud máte dveře ve vysokém lesku, určitě oceníte leštěnku s akrylátem s obsahem včelího vosku, která na povrchu vytvoří ochranný film.

Péče o různé druhy skleněných povrchů

Čiré skleněné plochy vždy omývejte celoplošně s pomocí malého množství horké vody a přípravku určeného přímo na čištění skla. Vyvarujete se tak dlouhému schnutí a tvorbě nevzhledných map od vodního kamene.

Pokud se budete nuceni čistit pískované sklo, dávejte dobrý pozor – k poškození je mnohem náchylnější. Raději použijte šetrné prostředky, které mají mýdlový základ. S ornamentálními skly si nejlépe poradí některý ze speciálních čisticích přípravků na skla, který je vyčistí a vyleští zároveň.

Údržba pantů a zámků

Při mytí dveří nezapomínejte ani panty a kování. Usazené nečistoty totiž můžou zhoršit jejich funkčnost. Prospěje jim také promazání speciálním olejem proti korozi. Občas je nutné také dotažení svěšených pantů, například když dveře nezůstávají otevřené a samy se neustále zavírají. Pokud s tím ale nemáte zkušenosti, tak touto činností raději pověřte odborníky.

Pomocníci, kteří ušetří práci a prodlouží životnost

Kromě pravidelné péče a servisu můžete předejít nevědomému poškození také speciálními doplňky ke dveřím. Aby vaši domácí mazlíčci dveře nepoškrábali při snaze se dostat na druhou stranu, je možné nainstalovat speciální průlez.

Pro více frekventované dveře, kde si navíc pomáháme k otevření kopnutím nohou, jsou určené speciální okopné plechy, které plochu dveří chrání. Pomoci mohou také samozavírače či automatické prahy. U celoskleněných dveří především v čiré hladké podobě místo kliky raději zvolte madlo. Předejdete tak nežádoucím otiskům prstů, na které jsou právě na tomto typu skla hodně vidět.

Publikováno: 3. 1. 2023, Autor: autor: Ivana Kukalová | zdroj: J.A.P.