reklama

Dekorace na zeď: 4 kroky k vytvoření osobité domácí galerie

Jak zaplnit prázdnou zeď tak, aby byl výsledek originální a vkusný? Dejte prostor fotografiím a obrázkům, které pro vás mají nějaký speciální význam.

Na aranžování věcí do zdánlivě nahodilých uskupení je kouzelné to, že na první pohled náhodné umístění má ve skutečnosti svůj jasný důvod a pravidla. Jedná se o takový “precizní zmatek” – oxymóron, který ale pochopí každý, kdo si takovou koláž na zdi někdy zkusil sestavit. Vytvoření domácí galerie není úplně jednoduchý počin. Pokud však tomuto úkonu věnujete trochu své trpělivosti a snahy, pak si doma vytvoříte místo, které nebude jen částí interiéru, ale také částí vás samých.

Jak na to? Sestavili jsme pro vás malého průvodce, který vám pomůže s vytvořením takové domácí galerie krok po kroku.

1. Co pověsit

Najděte prázdnou stěnu, kterou chcete zaplnit. Co by na ní mělo viset?

•    Zarámovat můžete umělecká díla, staré fotografie nebo černobílé i barevné tisky.
•    Nemáte dostatek vhodných fotografií nebo uměleckých obrázků? Nevadí! Použít můžete prakticky cokoliv – zbytek tapety, zajímavý výstřižek z časopisu, starou mapu nebo abstraktní kresbu vašeho dítěte. Fantazii se meze nekladou! Nebojte se nechat rámeček prázdný – i to může vypadat elegantně a neotřele.
•    Jednotlivé kousky mohou být stejně velké nebo zkombinujte kousky různých velikostí, čímž dosáhnete větší pestrosti.
•    Abyste za rámečky neutratili majlant, jděte si vybrat na bleší trh nebo se po vhodných kouscích porozhlédněte na Aukru nebo na Ebay. Pokud chcete docílit jednotného dojmu, můžete různobarevné rámečky  přetřít stejnou barvou.

2. Rozvrhněte koláž

•    Skupina rámečků vypadá vždy nejlépe, když jsou aranžovány do tvaru čtverce, obdélníku nebo diamantu. Dobře vypadají i rovné řady.
•    Seskupení vypadají jednotně, když jsou rámy umístěny těsně vedle sebe (asi 3 – 5 cm). Pokud je ve vašem mixu nějaký větší kus, přidejte mu ještě další 2 cm prostoru navíc.
•    Pokud mixujete různé velikosti, začněte s tím největším rámem a menší poté aranžujte kolem něj.
•    Plánujte a zkoušejte různá uskupení nejdříve na podlaze, můžete si tak vyzkoušet, vyfotit a posléze posoudit více variant.

3. Otestujte výsledek na zdi

To, že vaše výsledná koláž vypadá dobře na zemi, neznamená, že to stejně dobře bude fungovat i na zdi. Je potřeba to nejdříve vyzkoušet.

•    Vystřihněte si z novinového nebo balícího papíru tvary přesně kopírující jednotlivé rámy. Poté je izolepou připevněte na vybranou zeď tak, aby vizualizovaly koláž, kterou jste si navrhli na zemi. Pokud vám něco neladí, přesunujte a laďte, dokud výsledkem nebude perfektní harmonie.
•    Střed celé koláže by se měl nacházet ve výšce vašich očí. Pokud jste velmi vysocí nebo máte vysoké stropy, posuňte střed ještě o něco výš.

4. Je čas je pověsit

•    Odstraňujte papír po papíru a na jejich místo přibíjejte opravdové rámečky.
•    Udělejte si tužkou značku tam, kde je potřeba přibít hřebík. Není třeba přistupovat k přibíjení se strachem, případná chyba není nic, co by nespravila trocha sádry a barvy.

Tak co, nezdají se vám teď vaše zdi nějaké prázdné? Nemáte chuť si vytvořit svou vlastní galerii?

Publikováno: 21. 3. 2023, Autor: autor: Petra Klepačová | zdroj: moderní bydlení, Pinterest