reklama

Jak ochránit chatu či chalupu před vloupáním?

Nechceme strašit, léto je přece jen teprve ve své polovině, ale to uteče jako voda a brzy nastane čas rozloučení s chatami a chalupami. A potom bude třeba je důkladně zabezpečit a zazimovat. Právě teď je nejlepší čas se připravit. Jak na to?

Chalupaření a chataření je český fenomén, nějaký rekreační objekt vlastní třetina obyvatel České republiky. Nicméně většina z těchto objektů není celoročně obyvatelná, a tak s prvními mrazíky nezbude jejím majitelům, než je důkladně zazimovat a zabezpečit a těšit se zase na jaro. Největší škody na rekreačních objektech nezpůsobí přírodní živly, ale nezvaní návštěvníci. Přes polovinu škod, které pojišťovny evidují u rekreačních objektů, způsobí zloději nebo vandalové. Průměrná škoda se pohybuje kolem 15 000 Kč. Nejčastěji dochází ke krádežím zahradní techniky, poničení oken a dveří, krádeži vybavení chaty.

Manuál Policie ČR pro zabezpečení chalupy:

  • Zabezpečte si rekreační objekt certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, odolné dveře, mříže, uzamykatelné okenice).
  • Věnujte pozornost zejména stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy).
  • Pro vyšší standard ochrany využije elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.
  • Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru.
  • Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu. Nezveřejňujte jeho fotky na sociálních sítích.
  • Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.
  • Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v objektu.
  • Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie.
  • Nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám.
  • Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly a přítomnosti majitele.
  • Při podezření z vykradení zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně policii.
  • Vše důležité pro vypátrání odcizených věcí a dopadení pachatele oznamte do policejního protokolu.
  • Policie neprovádí pouze represi, ale pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí, rozhovorů a navazování neformálních vztahů s chalupáři předchází možné majetkové kriminalitě.
Jak ochránit chatu či chalupu před vloupáním?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak ochránit chatu či chalupu před vloupáním?

Pojištění není vždycky jednoduché

Pojištění je dobrou investicí, která vám umožní klidný spánek. Není to ale tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ne každá pojišťovna je ochotna pojistit objekt, který není celoročně obýván. Další záludnosti mohou přinést podmínky smlouvy. V základním pojištění bývají jen některá živelní rizika. Pro pojištění proti odcizení i vandalismu je obvykle nutné sjednat připojištění.

Rozdíly mezi pojišťovnami spočívají například v tom, zda jsou pojištěny peníze, ceniny a věci zvláštní hodnoty, případně do jakého limitu. Stejně tak, pokud máte na chalupě dražší sportovní vybavení nebo zahradní techniku, je potřeba si dát pozor na limity pojišťovny. U některých produktů pojištění chat a chalup jsou uplatňovány limity nejen na vybrané věci, ale také na některá pojistná nebezpečí, například riziko povodně nebo odcizení. Některé pojišťovny tvrdí, že pojišťují vandalismus a ve skutečnosti vás odškodní jen v případě zjištění pachatele. Jiné pojišťovny plní i při nezjištění pachatele.

Nezapomeňte si zjistit, zda jde o pojištění na novou cenu – tedy že pojišťovna vyplatí částku za novou věc – či časovou cenu, kdy pojišťovna sníží plnění o opotřebení. Prioritou by mělo být pojištění na novou cenu. Uchovejte veškeré doklady od vybavení chalupy, pokud je nemáte, pořiďte si fotodokumentaci. Bude se vám to hodit, pokud budete po pojišťovně nárokovat uhrazení škody.

Čtěte také:

Zabezpečení – past na majitele?

Máte-li pojištěný rekreační objekt i proti krádeži nebo si toto riziko kryjete dokonce připojištěním, dejte pozor, abyste splnili požadovanou úroveň zabezpečení. Ta samozřejmě roste s výší pojistné částky. Pokud si svou chatu ceníte třeba na 500 000 Kč, musíte ji u některých pojišťoven (pokud je v rekreační oblasti) zabezpečit například elektronickou zabezpečovací signalizací, pultem centrální ochrany s kontrolou spojení a bezpečnostním uzamykacím systémem. Pokud tedy neučiníte z vaší chaty nedobytný hrad, vyšplhá se rázem podle pojistných podmínek při hodnotě 500 000 Kč spoluúčast při vloupání na 100 % a vy tak prakticky za odcizený majetek nedostanete žádné plnění.

Cena pojištění záleží na tom, co vše budete chtít pojistit a jakou hodnotu chalupa a její vybavení mají. Cena pojištění průměrné chaty či chalupy se pohybuje zhruba ve výši tisíc korun ročně.

Kontrola, která nic nestojí

Nepodceňujte dobré sousedské vztahy. Pokud si sousedé dokážou během nepravidelných návštěv rekreační oblasti v zimních měsících vzájemně vypomoci např. odklizením sněhu nebo upozorněním na neznámé osoby zdržující se v okolí nemovitostí, je z poloviny vyhráno.

Text z dostupných zdrojů zpracovala redakce, Foto: shuterstock.com

Publikováno: 3. 8. 2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce