Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.
Jaké máte možnosti?
Nejjednodušší a nejméně nákladné řešení je napojení domu na obecní kanalizaci. Dále už záleží pouze na tom, zda je kanalizace svedena do obecní čističky odpadních vod (dále jen ČOV) či nikoliv.
V případě, že má obec vlastní ČOV, postačí vám navštívit místní obecní úřad. V opačné situaci budete muset zajít také na stavební úřad, protože budete potřebovat vícekomorový septik, který musíte jako stavbu ohlásit. Přečištěnou vodu svedete do obecní kanalizace a kaly musíte na vlastní náklady nechat vyvážet fekálním vozem do čističky.
Pokud ovšem chcete vodu vypouštět do vodního toku (povrchových vod) či do podpovrchových vod, musíte navštívit i příslušný vodoprávní úřad. Návštěva tohoto úřadu se týká jak ČOV, tak i vícekomorového septiku, kde máme kal, který jsme povinni nechat vyvézt, ale také máme přečištěnou odpadní vodu, kterou chceme vypouštět mimo obecní kanalizaci.
Na stavební úřad budete muset také zajít v případě stavby žumpy. Zde vám postačí také pouze ohlášení o stavbě. Odpadní vodu ze žumpy musíte nechat vyvážet odpadním vozem do čističky. Toto řešení je vhodné hlavně u rekreačních chat, kde není možné zajistit trvalý přísun odpadní vody do čističky.
V případě, že má obec vlastní ČOV, vám může dokonce nakázat, abyste se na obecní kanalizaci připojili. V případě, že ale chcete mít vlastní čističku, abyste mohli s odpadní vodou na svém pozemku dále hospodařit (například ji používat na zalévání), budete se musit pustit do vyjednávání s obecním úřadem.
Rozhodli jste se pro ČOV?
Před pořízením ČOV si ujasněte, kolik osob (EO, EQ) ji bude stabilně využívat a také jak hodláte nakládat s vyčištěnou vodou. Firma, která bude stavbu realizovat, si od vás tyto informace vyžádá.
Tyto parametry budete potřebovat také v případě, že se chystáte ČOV zakoupit sami. Dle čísla EO či mnohdy i EQ (jedná se o zkratku ekvivalentní – obyvatel či kvocient), budete dimenzovat čističku. Do čísla nezapočítávejte návštěvy a podobně. Krátkodobé přetížení je pro většinu čističek přípustné a neměl by nastat žádný problém.
Dále zvažte, jak moc jste schopni čističku zásobovat odpadní vodou. Dle toho vyberte vhodné řešení či případně konzultujete řešení s odborníkem. Nezapomeňte také zvážit nakládání s přečištěnou vodou. Dle toho bude nutné dodat za čističku další potřebné úrovně filtrací a navštívit případně další úřady.
Jaký je princip ČOV?
Předtím než se dostane voda do čističky, je nutné ji zbavit hrubých nečistot. To se většinou provádí v samostatné jímce, která funguje na principu přepadové filtrace. Jímku je nutné v případě zanesení jednou za čas vyčistit.
U odpadní vody z domácností se předpokládá, že je biologicky rozložitelná, a proto se pro její čistění používají biochemické procesy. Při nich se využívá schopnosti mikroorganismů mineralizovat a rozkládat organické látky v odpadní vodě.
Můžete se tak setkat s procesem aerobním a anaerobním:
- U ČOV se nejčastěji využívá procesu aerobního, kdy je potřeba dodávat mikroorganismům kyslík.
- Druhý, anaerobní proces, se používá hlavně u průmyslového čištění.
Poslední krok v přečištění odpadní vody je filtrace. Jaké kroky filtrace je nutné do systému dále zahrnou, záleží na vašich požadavcích na kvalitu vody dle jejího další použití.
Jaké jsou nejčastěji používané technologie čistění?
U objektů, které jsou trvale obydlené, se využívá technologie Aktivace. To lze řešit třemi způsoby. První dvě spočívají v průtoku, kde se v prvním případě využívá Kontinuální průtok a v druhém Diskontinuální průtok. Třetím řešením je systém TOPAS. Ten je oproti prvním dvěma řešením možné využít i tam, kde nastává občasný přerušovaný provoz přísunu odpadních vod.
Další možné řešení je pomocí rotačních disků, kdy jsou mikroorganismy držené na rotujících discích a jsou tak více odolné vůči chemickému složení odpadní vody. Tato technologie je bohužel velmi náročná, a tak je nutné počítat i s vyšším rizikem poruchy.
Ekologicky odbouratelné přípravky neničí mikroorganismy potřebné k čistění odpadní vody“]Dále lze čistit odpadní vodu pomocí Biofiltrů. Předtím než se odpadní voda dostane do samotné ČOV, je nutné ji řádně zbavit hrubých nečistot, jinak hrozí ucpání filtrů.
Nejen pro nadšence, ale také pro zastánce plně přírodních řešení, je možné čistit odpadní vodu pomocí kořenové čističky. Její největší nevýhoda spočívá v potřebě velké plochy, kdy je počítáno na 1 EO s 5 m². Dále také záleží na provedení čističky. Jedná se zde plně o přírodní řešení, a tak je nebytné chápat mnohé zákonitosti více než dobře. Jen tak bude čistička dobře fungovat a nebude sloužit jenom jako zapáchající díra plná komárů.
Jak vybrat vhodné řešení?
Vhodných řešení existuje vždy více a hodně záleží na tom, jak dobře jste vše promysleli. Určitě je doporučeno se problematikou více zabývat, poradit se s odbornou firmou nebo navštívit známé, kteří mají již delší dobu funkční a nezapáchající ČOV. Dále je nutné zvážit zpětné využití přečištěné vody a dle toho vodu dále čistit.
Počítejte také s tím, že se nevyhnete nezbytným změnám ve vaší domácnosti, které se týkají používání ekologicky odbouratelných přípravků. Ty totiž neobsahují látky, jež ničí mikroorganismy potřebné k čistění odpadní vody. ČOV je živý mechanismus a je nutné celý systém nejprve řádně vyladit, než bude fungovat přesně podle vašich představ.
Publikováno: 30. 1. 2023, Autor: autor: Jan Vrbata | zdroj: Asio