K montovaným domkům jsme coby obyvatelé země, kde se staví hlavně z cihel, poněkud nedůvěřiví. To je ale škoda, protože moderní materiály a kvalitní zpracování tyto domy staví na roveň těch cihlových a v mnohém je i předčí. I životnost je srovnatelná. Jeden takový vám představíme.
Šokovaní sousedé sledovali, jak jim za plotem během jediného dne roste dvoupatrový rodinný dům. To, že byl přivezen i s nábytkem a investoři se tak večer stěhovali do hotového, jim raději prozrazovat nebudeme. ???? Další dny následovala montáž parkovacího stání a terasy.
Hausboat na suchu
Freedomek No. 061 na tachovské zahradě na sebe skládá dva moduly – vetší spodní o rozloze 46 m2 a horní menší s obytnou plochou 28 m2. Kdyby to do budoucna bylo málo, je možné přistavit další místnosti.
„Jednašedesátka“ se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník i s horní terasou – palubou na přídi. K opravdovému hausbótu mu chybí jen voda, v níž by kotvil. Je vůbec prvním patrovým freedomkem u nás a má speciální autorem signovaný štítek.
Inspirace meziválečnou tradicí i moderním přístupem
Jednašedesátka koncepčně navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu. Po několika letech od představení No. 001 na Václavském náměstí nachází nový model inspiraci v patrových baťovských čtvrt- a půldomcích ve Zlíně.
„Inspirací mi bylo přespání v jednom půldomku ve Zlíně. K baťovským domkům se přibližuje svým měřítkem i způsobem organizování vnitřního prostoru. Prací se členěním fasády a proporcemi okenních otvorů pak může připomínat Le Corbusierovy domy v obytné čtvrti Pessac. Současný trend však směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení: Je patrný i ze známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube německého designéra Wernera Aisslingera,“ říká autor projektu Marek Štěpán z Atelieru Štěpán.
Projekty Loftcube a Freedomky spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, v základním konceptu se však odlišují. Freedomky jsou bližší středoevropskému regionu a německy mluvícím zemím svou organizací vnitřního prostoru, materiálovým řešením ve dřevu i rukopisem Atelieru Štěpán. Loftcube má územně širší a klientelou užší záběr.
Konstrukční detaily Freedomku
Jednašedesátka je vyrobena z 95 % ze dřeva. Její nosná konstrukce je z lepeného dřeva a má přesné spoje podle švýcarského patentu. Přesné frézované spoje ve tvaru lichoběžníku jsou udělány velmi jednoduše a jejich pevnost je obrovská. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má přínosný fázový posun den–noc. Fasáda je difuzně otevřená ze severského modřínu.
Vytápění domu je sálavými panely, větrání lokální rekuperací, okna jsou dřevěná s trojsklem. Dům je uložen na pětici zemních pasů. Interiér je bílý a dřevěný a odráží tak hlavní konstrukční materiál domu. Nábytek je vyroben z březové překližky se skrytými úchyty, podlaha a schodiště jsou z masivního dubu.
Jednašedesátka freedomek pracuje s autorovými principy selské ekologie, tedy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologií. V tomto vnímání pak vítězí jednoduchá a domyšlená řešení nad složitými technologickými celky. Nepoužívá nejrůznější pseudoekologické součásti, které jsou v tomto rámci neefektivní, neekonomické a jen sledují líbivé trendy. Ověřením principů jsou roční náklady na energie u tohoto tachovského freedomku v příjemné výši 21,5 tis. Kč.
Publikováno: 19. 10. 2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce