Televizi můžete buď postavit na stolek, nebo ji zavěsit na zeď. To druhé je stále populárnější, protože nabízí větší variabilitu a zároveň umožňuje minimalizovat nábytek v bytě. V zásadě můžete vybírat buď mezi originálními držáky přímo od výrobce TV, které jsou dražší, nebo dáte přednost levnějším univerzálním držákům, které jsou stejně kvalitní a jejichž výhodou je větší výběr a variabilita.
Kam ji zavěsíte?
Při instalování televizoru si nejprve dobře rozmyslete, kam ho umístíte. Ano, je to samozřejmé, ale mnoho lidí teprve po instalaci zjistí, že díky odrazům z okna na obrazovce nic nevidí případně, že nemá dobrý obraz ze všech míst, odkud ji chce sledovat.
Nezapomínejte ani na přívod elektřiny a kabelů. Svou roli hraje i typ omítky a zdiva v místě, kam chcete TV na držáku umístit. Například sádrokarton je pro upevnění televize nevhodný.
Obecně platí, že obrazovka by měla být umístěná ve výši vašich očí nebo o trochu níž, abyste se vyhnuli nepřirozenému zaklánění hlavy pro sledování.
Vyberte si správný držák
Na trhu narazíte na čtyři typy:
- Fixní držáky, které nejsou polohovatelné, ale vynikají vysokou nosností.
- Sklopné držáky je možné omezeně polohovat směrem k podlaze, u některých typů i ke stropu.
- Kloubové neboli konzolové držáky umožňují televizi natočit do jakéhokoliv úhlu. Jejich slabinou je nižší nosnost a nutnost většího prostoru mezi stěnou a televizí. Využijete je především v širokých obývacích pokojích a v ložnici.
- Stropní držáky, které se hodí nejlépe do menších pokojů. Bývají většinou polohovatelné do všech stran.
Velikost televize a úhel pohledu
Než sáhnete po konkrétním držáku, musíte znát její hmotnost a dále je třeba počítat s tzv. VESA normu, což je údaj, kterým se celosvětově označuje horizontální a vertikální vzdálenost montážních šroubů.
Promyslet si musíte i vzdálenost TV od stěny. Nejlépe samozřejmě působí televize, která kopíruje plochu stěny, nicméně předem je nutné myslet na kabeláž a také na pozorovací úhly obrazovky. Kabeláž má mnohdy přívod právě na zadní straně přístroje, a proto ho nelze přitisknout až těsně ke zdi. Kabely je nutné připočítat i k celkové hmotnosti TV a tento údaj brát na vědomí při výběru držáku.
Již zmíněné omezené pozorovací úhly obrazovky by vás měly donutit k úvaze, zda nepočítat s držákem, který umožňuje polohovatelnost, abyste z každého místa v pokoji mohli mít ten nejlepší výhled na obrazovku.
Nejlépe samozřejmě působí televize, která kopíruje plochu stěny, nicméně předem je nutné myslet na kabeláž a také na pozorovací úhly obrazovky.
Nevypadá hezky, když je držák větší než televize, proto s sebou při nákupu mějte i její celkové rozměry.
Kam s kabely?
Kabely propojují TV nejen se zdrojem elektrické energie, ale i s dalšími doplňky, mezi které může patřit DVD přehrávač, souprava domácího kina, herní konzole nebo připojení ke kabelové televizi. U kloubových držáků myslete na rezervu při napínání kabelů, aby bylo možné televizí manipulovat do všech stran. Důležité je si uvědomit, v jakých místech ústí do přístroje konektory USB nebo čtečka paměťových karet a počítat tak s dostatečným prostorem při uchycení na držák, abyste se k nim dobře dostali.
Koukající kabely za televizí mohou naprosto zkazit dojem z jinak vymazleného obývacího pokoje, na což lidé často zapomínají. Proto bychom se je měli snažit zakrýt. Nejefektnější je jejich zasekání. Další variantou je použití elektroinstalační lišty. Je to elegantní řešení. Lišty jdou přetřít, a tak pokud vám zbylo trochu barvy na stěnu, můžete lištu udělat neviditelnou.
Myslete s rezervou
Již jsme zmínili nutnost znát při výběru držáku hmotnost televize. Vysvětlíme, proč je lepší počítat s jistou rezervou a koupit držák s nosností, která předčí hmotnost TV.
Při manipulaci s televizí, mačkání tlačítek nebo připojování kabelů dochází k náhlým změnám tlaku na držák. Pokud je hmotnost televize totožná s nosností držáku vězte, že může velmi rychle dojít k jeho mechanickému poškození. Berte si určitě dostatečnou rezervu a počítejte i s váhou kabeláže.
Připravila redakce ve spolupráci s Solight Holding
Publikováno: 5. 12. 2016, Autor: