Život bez odpadu a tedy i zbytečných obalů se může zdát nemožný, ale opak je pravdou. Celosvětový trend zatíná drápky i u nás a počet obchodů nabízejících prodej potravin či kosmetiky do přinesených nádob se utěšeně rozrůstá. Pojďme si dnešní možnosti více přiblížit.
Ministerstvo životního prostředí v posledních letech vydalo úspěšný manuál pro zájemce o otevření bezobalového obchodu a navázalo praktickými školeními.
Nakupování v režimu „Zero Waste“ pomohl i velký zájem médií a všude se šířící důsledky rostoucího množství odpadů. Nejen sociální sítě se hemží fotkami a příběhy z podmořského světa plného plastů. Vždyť ročně se do moří dostane přes 8 miliónů tun plastů! A jako mikroplasty se nám pak vracejí potravním řetězcem zpět.
Potlačit využívání plastů v nakupování je jeden z hlavních cílů bezodpadového nakupování.
Obaly na opakované použití
Asi nejvíce rozšířený nákup bez obalu je právě v oblasti potravin. V obchodě dostanete standardně zboží do vlastních nádob nebo si zálohované obaly můžete na mnoha místech zapůjčit. Stejně tak se v místech prodeje dají pořídit papírové či plátěné sáčky. Více je ale cíleno právě na opakované využívání nádob vlastních.
Sortiment už je na velmi slušné úrovni a kromě potravin koupíte na jednom místě i drogerii.
Z vlastní zkušenosti mohu dodat, že s větším sortimentem se příznivě vyvíjí i cenová dostupnost. Nyní nakoupíte opravdu kvalitní zboží za slušnou cenu. Další výhodou je, že si nakoupíte jen takové množství, které opravdu potřebujete.
Na vesnici to jde
Kdo se necítí na návštěvu přímo bezobalového obchodu, může začít v supermarketu. I já jsem tak začínala a ze starých nevyužitých záclon si ušila pytlíky na pečivo, ovoce, zeleninu a podobně. Pokud chcete podpořit neziskovou organizaci, stálou nabídku pytlíků má například Český Západ o.p.s.
Postupně jsem zjistila, že v supermarketech se dá sehnat spousta potravin bez obalu. A největší radost mám, když přijdu u nás na vesnici do koloniálu s pultovým prodejem a paní prodavačka čeká, až ji podám zmíněné pytlíky či ještě navíc krabičky třeba na farmářský sýr, šunku a vlastně vše, co je možné koupit na váhu. Ze začátku mi dokonce hlásila každého nového zákazníka, který se inspiroval.
Ale tím nekončíme, určitě zkuste rozrůstající síť sdružení prodeje farmářských produktů Scuk, který mohu také vřele doporučit. Nenakoupíte sice vše bez obalu, ale můžete využívat vratných obalů či minimálně nákup bez plastového obalu a i to je krok správným směrem.
Zapojili se i giganti
Kdo jednou čuchne k bezobalovému nakupování, už nemůže jinak. Vyhledává pak tuto cestu ve všech odvětvích. Tak třeba super kousky v šatníku mám z internetového second handu Vinted. A se spousty prodejci se dá domluvit na zabalení zohledňující šetrný přístup k životnímu prostředí. Jedinou nevýhodou je, že se zboží nedá vrátit, ale zatím mi buď bylo (nebojte se zažádat si o rozměry), nebo jsem ho úspěšně udala v okolí.
Velkým propagátorem udržitelné módy i šetrného podnikání je například eshop H&M, dětské oblečení pořídíte v eshopu Lidl a planetě přátelskou módu můžete vyfiltrovat i na ZOOTu. První dva zmíněné obchody se snaží své výrobky balit ekologicky.
Schválně uvádím tyto velké, protože zde si vybere opravdu každý za nízké ceny. Ale samozřejmě je fajn podpořit i mnohem menší projekty či domácí šití jako je například Fler.
Kam dál
Také knihy se dají pořídit bez plastového obalu, i když se zrovna do knihkupectví nemůžete dostavit osobně a všechny obaly odmítnout. Ráda nakupuji na Megaknihách, protože své produkty balí do použitých kartonů.
Stejně tak se dají pořídit bytové doplňky, nábytek a mnohé další. Neváhejte se inspirovat na bezobalové mapě: mapa.reduca.cz. Budete mile překvapeni.
Publikováno: 5. 8. 2020, Autor: autor: Gabriela Povýšilová