reklama

Pomozte ptáčkům přečkat zimu

Možná už vyhlížíte jaro, ale nezapomínejte na ptáčky. Letošní zima sice až na krátkou mrazivou epizodu byla k fauně celkem vlídná, ale s dlouhým vegetačním klidem klesá i počet příležitostí ke sběru potravy. A znáte hezčí pohled z okna, než na krmítko plné štěbetajících opeřenců?

Mrazivé a nevlídné zimní počasí může ohrožovat především ptáky, kteří neodlétají do jižních krajin a kteří zůstávají a přezimují u nás, neboť ve volné přírodě naleznou celou zimu dostatek krmiva. Tito ptáčci začnou mít v době, kdy napadne sníh a všechno přikryje, starost o potravu. Ve vašich zahradách pak budou vděčni za každou péči, kterou jim prokážete.

Kromě potravy v krmítkách tu budou hledat i vhodné úkryty, které by je ochránily před větrem, zimou a vlhkem. K tomu jsou vhodné především stále zelené listnaté keře a jehličnany. Také zde určitě využijí rozvěšené a dobře vyčištěné ptačí budky, které se rovněž stanou rychlým a vhodným úkrytem před nepřízní počasí.

Připravte pro ptáčky vhodná krmítka

Určitě však nezapomeňte připravit a rozmístit po zahradě, na balkoně, terase nebo za okny domu různá krmítka. Když napadne hodně sněhu, jsou od té chvíle pro ptáky vlastně jediným zdrojem obživy. V bezpečné výšce jsou nedostupná pro kočky, které by mohly hodující opeřence ohrozit. Proto umisťujte krmítka raději na volné prostranství na vysoký zatlučený pevný kolík. Takto umístěná krmítka zůstávají také mnohem čistší, neboť nečistoty a staré krmení spadají dolů na zem.

Krmítka můžete také zavěsit na silnější větve stromů, ale kmen pak raději omotejte například šípkovými větvemi s trním nebo manžetou z králičího pletiva či drátu, která odradí nebezpečné kočky. Rozhodně je nevhodné umísťovat krmítka na zem.

  • V zimě u nás zůstávají např. tito drobní ptáci, kteří přivítají naši pomoc: sojka obecná, sýkorky, hýl obecný, zvonek zelený, pěnkavy, stehlík obecný, strakapoud velký, červenka obecná, kos černý, vrabec domácí, dlask tlustozobý a brhlík lesní.

Co dobrého můžete nachystat do krmítka

Střecha krmítka musí přečnívat přes prostor s potravou, aby krmení nezmoklo nebo ho nezasypal sníh. Zvlhlé krmivo se totiž velmi rychle zkazí. Prostor pro krmení je nejlepší rozdělit na několik přihrádek a do nich odděleně nasypat různé druhy potravy. Kousky chleba a zbytky jídel ptáci žijící ve volné přírodě špatně tráví, ale rádi je alespoň vyzobávají.

Krmná směs tvořená zrním, slunečnicovými semeny, semencem, oříšky, ovesnými vločkami a sušenými bobulemi vyhovuje ptákům semenožravým, jako jsou pěnkavy, dlaskové nebo hýlové, tak i ptákům, kteří upřednostňují měkkou potravu, jako je hmyz a bobule, jako např. červenkám, kosům a sýkorkám. Nikdy také nesmíte zapomenout na pravidelný úklid a čištění krmítek, neboť ptačí trus v neudržovaných krmítkách by mohl být zdrojem nákazy ptáků salmonelózou, která je pro ně smrtelná.

  • Pěnkavy, vrabci nebo červenky rádi navštěvují krmítka. Sýkorky, šplhavci a brhlíci dávají přednost volně zavěšeným pochoutkám, jako jsou například nádoby vyplněné lojem se směsí semen.

Další pochoutky rozvěste jako vánoční ozdoby po stromech v zahradě

Vedle krmítek jsou další možností například i květináče nebo také rozpůlené kokosové ořechy zavěšené na stromy, pod které schováte různé připravené dobroty před nepřízní počasí. Mezi takto umisťované pochoutky patří lojové kroužky se zásobou semen, klasy prosa, jablka, různé větvičky s bobulemi a dlouhé smrkové šišky, mezi jejichž šupiny můžete nasypat semena a zastrkat kousky jablíček nebo nařezané proužky loje.

Stejným způsobem ozdobíte i velké rozevřené borové šišky, které můžete na vrcholu ještě přizdobit šípky, jeřabinami a dalšími plody. Krásná a dobrá jsou i červená jablíčka, která propíchnete skrz naskrz silnějšími dřevěnými špejlemi, na něž mohou ptáčci při hodování usednout. Do jablíčka zapíchejte dřevěná párátka s jeřabinami a zavěste je na stromy.

Tip Living.cz: Ti, kteří chtějí ptáčkům připravit opravdovou dobrotu, mohou sami vyrobit ozdoby ze semen. Budete potřebovat kovové vykrajovací formičky na vánoční cukroví, ptačí zob a nesolené sádlo nebo raději rozehřátý hovězí lůj. Formičky položte na čtverce alobalu, které po stranách opatrně zvedněte a přitlačte k vnějším stranám formiček, tak, aby alobal tvořil dobře utěsněné dno formičky. Do hvězdičky vložte provázek nebo stužku, abyste pak mohli hotové ozdoby zavěsit na stromy. Do formiček nasypte směs semen a zalijte rozpuštěným horkým sádlem nebo lojem až po okraj. Vše nechte v chladnu ztuhnout. Hotové ozdoby pak jen opatrně vytlačte z formiček. Stejným způsobem můžete zhotovit i „lojové zvonečky“, kde směs připravte do rozpůleného kokosového ořechu. Když je vše hotovo, velké zdobení stromů v zahradě může začít.

 

Publikováno: 19. 1. 2023, Autor: autor: Hana Rašínová | zdroj: diy, ptaci.czweb.org