reklama

Zvířata a zima: Jak chlupáčům zpříjemnit zimní nečas?

Zima dává zabrat nejenom lidem, ale i čtyřnohým kamarádům se studeným čenichem. Nenechejte je na pospas mrazivému počasí a dopřejte jim potřebnou pozornost i péči. Přinášíme preventivní tipy, které oceníte nejen vy jako majitelé, ale především vaše zvířecí osazenstvo.

Po venčení zkontrolujte tlapky!

Agresivní posypová sůl nejenže brzdí ledovku, ale také umí dát pořádně na frak zvířecím tlapkám, které silně vysušuje. Právě z tohoto důvodu tlapky pejskovi očistěte a preventivně jim dodejte hydrataci speciálním krémem na zvířecí polštářky, nebo obyčejnou vazelínou z lékárny bez jiných přísad a vonných složek, právě ty mohou mít za následek alergickou reakci.

Jak poznáte vysušenou kůži v okolí tlapek? Působí podrážděně, místy se loupe a může dokonce propuknout v bolestivé ranky.

Venkovní kočky jsou tomuto riziku vystaveny také, i když ty vyloženě nevyhledávají veřejné chodníky, kde se mohou setkat s posypovou solí, ale spíše preferují klidná místa, kam sypač nezamíří. Namrzlá sněhová krusta pro namáhané kočičí polštářky představuje hrozbu podobnou jako například rozsypané sklo.

Zazimujte boudu

Mnohem odolnější je bouda, která nestojí přímo na promrzlé zemi, ale na podpěrách ze dřeva, odkud nemá přímý kontakt s promrzlou zemí. V případě, že máte spadeno na koupi nové boudy, nebo ji máte v plánu stlouct z dřevěných latí, počítejte s prostorem pro tzv. předsíň. Někdo ji může považovat za luxus, který chlupáči nepřísluší a je zbytečný, ale právě toto místo navíc jej uchrání před třeskutými mrazy. Nejdůležitější je, aby se k pejskovi na tělo nedostal ledový vítr, o ostatní se už postará jeho teplých kožich. Bouda by také neměla být zbytečně veliká.

Na podlahu za pomocí hřebíků upevněte koberec. Vhodná je také polystyrenová deska, která nenasákne roztátou vodou z kožichu a velmi dobře izoluje. Nejlepší službu ale udělá štědrá vrstva obyčejné slámy, která má také velmi dobré izolační vlastnosti a pejsek se do ní krásně zachumlá. Nezapomeňte ji čas od času vyměnit, aby neplesnivěla. Naopak naprosto nevhodné jsou jakékoli textilní materiály, jako třeba deky, které provlhnou a místo aby poskytovaly tepelnou ochranu, chladí.
Najdou se ale i tací, kteří ještě na vchod natlučou textilní závěsy, co nepropustí chlad ani studený vítr. Tato trojnásobná ochrana znásobí komfort a také zahřeje. Kontrolujte pravidelně vodu v misce, jestli se na její hladině nevytvořila ledová kra.

Venkovní kočce vymezte místo v závětří, kam umístíte dřevěnou bedýnku, do které položíte kočičí pelíšek ideálně vystlaný nějakým huňatým nenasákavým materiálem (třeba vyřazenou koupelnovou podložku, kterou pravidelně necháte doma vyschnout) nebo slámou. Máte-li garáž, dílnu nebo jinou místnost, kde by vaše kočičí výsost mohla přečkat noc, nechejte ji pootevřené okénko, nebo si na garážová vrata nainstalujte speciální dvířka. Ty mohou využívat i menší psí plemena.

Psí oblečky jsou nejen moderní, ale zahřejí

Ne, nebudete působit divně, když vašemu chrtíkovi, čivavě nebo jezevčíkovi,která chováte doma, navlečete pletený svetr či nepromokavý kabátek. Malá plemena s krátkýma nohama si totiž za pár chvil venčení vyfasují mokré bříško a právě v tuto chvíli lehce prochladnou.

Pokud bude zima spíše deštivá, volte šusťákový komplet nebo pláštěnku. Z tohoto materiálu totiž bláto doslova sklouzne. Jakmile udeří mráz, preferujte hřejivou kombinézu s fleecovou podšívkou.

 

Publikováno: 10. 1. 2023, Autor: autor: Lenka Zelnitiusová | zdroj: První pomoc pro psy