reklama

Jak si vytvořit voňavé kouzlo domova?

Co je doma, to se počítá. Zpříjemnit si pobyt uvnitř není vůbec složité a delší zimní večery přímo vybízejí k experimentům s vůněmi. Víte, že nejlépe zachycené prožitky jsou právě přes vůně? Každý si jistě pamatujeme spoustu vůní z dětství… Pojďme si osvěžit paměť!

Vždy bychom měli upřednostnit vůně přírodní, protože ty ovlivňují naši psychiku mnohem pozitivněji než vůně syntetické. Mají mnoho funkcí – působí proti stresu, uvolňují, stimulují, zrychlují usínání, uzdravují a podobně.

Oproti ostatním smyslům se čich nedá ošálit, vzpomínky umocněné čichem jsou nejsilnější. Po zachycení vůně našimi receptory putuje informace přímo do paměťového centra – na rozdíl od zraku, sluchu, chuti a hmatu, kdy zachycený moment podléhá „filtraci“ v mezimozku. A proč? U ostatních vjemů dochází k třídění proto, aby se náš mozek nepřehltil.

Nejen obchodníci využívají vůně ke zvýšení prodeje. Ve spojení s příjemnou hudbou to pak může být až vražedná kombinace, zvuk je hned druhým nejsilnějším vjemem.

Vědomě nevědomě

Když jsme si vysvětlili, jak to s čichem je, je na čase pozitivní účinky jednotlivých vůní využít. K navození příjemné a útulné atmosféry je nutné mít na mysli, že méně je někdy více. Aneb s koncentracemi bychom to neměli přehánět.

  • Zlepšení nálady – máta
  • Povzbuzení – citron, bergamot, mandarinka, citronová tráva
  • Uvolnění – levandule, meduňka, heřmánek, borovice, tymián
  • Harmonizace – růže, pomeranč
  • Stimulace – jasmín, santalové dřevo, růže
  • Soustředěnost – citron, eukalyptus, cedrové dřevo, rozmarýn, citronová tráva
  • Sebedůvěra – citrusy, jablko, magnolie, růže, třešňový květ

Trénovaný nos dokáže rozpoznat až deset tisíc různých vůní a pachů. Není tedy na škodu vůně kombinovat. Avšak pozor, ne všechny vůně se hodí ke všem. Nechcete studovat zásady aromaterapie? Těmito mixy určitě ničemu neuškodíte:

  • citron + rozmarýn + vanilka (svěží vůně)
  • pomeranč + skořice + hřebíček (zimní vůně)
  • limetka + máta + tymián (jarní vůně)
  • borovice + bobkový list + muškátový oříšek (podzimní vůně)
  • pomeranč + zázvor + vanilka (orientální vůně)

Není nutné se řídit striktně tím, co je psáno. Poslechněte svůj čich a experimentujte, které vůně jsou vám příjemné. Každému voní něco jiného a i na tom je založena podstata přírody. Rostliny voní za účelem přilákání opylovačů a u lidí je to vlastně obdobné. Také si své partnery a partnerky vybíráme podvědomě podle toho, jak nám voní.

Vůně máme vybrané, hurá do toho

Vůně se dají využít v mnoha podobách. Nejčastěji sáhneme po olejíčku, extraktu či spreji. U spreje pozor na intenzitu!

Osvěžovač do nádobky

To je asi ta nejjednodušší a zároveň velmi efektivní varianta. Na výrobu nádobkového osvěžovače budete potřebovat pouze jedlou sodu a esenciální olej oblíbené vůně. Jako nádoba se hodí ozdobná menší sklenička (nebo obyčejná, kterou si vylepšíte dle vlastního vkusu).

Do skleničky nasypte přibližně 80 gramů jedlé sody a zakapete 8 kapkami olejíčku. Pak už jen zbývá proděravět víčko a osvěžovač je hotov! Pro hezčí vzhled ještě dávám přes víčko ubrousek a kolem ho ovážu přírodním provázkem. Fantazii se meze nekladou.

Jedlá soda skvěle absorbuje pachy a takto doma vyrobený osvěžovač vydrží měsíc. V průběhu můžete dokapat olejíček, ale po čase je vhodné vyměnit i jedlou sodu.

Osvěžovač ve spreji

Ani sprejový osvěžovač není nikterak složitý. Svěží vůni umocňuje například citron. V půl litru vody rozmíchejte lžičku jedlé sody a přes plátýnko přeceďte citronovou šťávu (množství vyzkoušejte podle intenzity, která vám bude příjemná, většinou stačí šťáva z jednoho citronu). Po vypěnění směs přelijte do rozprašovače a vyzkoušejte.

Gelový osvěžovač

Jako médium skvěle poslouží obyčejná želatina. Želatinu si připravte dle návodu výrobce a přidejte vrchovatou lžičku soli pro lepší uchování. Zamíchejte, nechte krátce chladnout. Jako nádobku lze opět využít sklenici.

Do sklenice nakapejte 12 kapek olejíčku a můžete přidat i potravinářské barvivo (asi 5 kapek) pro zajímavější vzhled. Vše zalejte lehce zchladlou želatinou a promíchejte. Pokud stojíte o umělecké dílo, atraktivitu zvýšíte přidáním kamínků, korálků, mušliček a tak dále. Tento krok čiňte tehdy, když bude želatina svou konzistencí připomínat med. Pak promíchejte a nechte definitivně ztuhnout. Sklenička může zůstat otevřená nebo překrytá propustnou látkou.

Olejový osvěžovač

Olejový osvěžovač má výhodu v tom, že drží opravdu dlouho. Do užší sklenice nalijte asi tak 120 ml dětského olejíčku (bez parfemace) a přidejte 12 kapek vůně. O provonění interiéru se postarají špejle (či rákosové proutky, bambusové špízy nebo jakákoliv tenká dřevina), které vložíte do nádobky.

Pokud nemáte po ruce úzkou nádobku, stejně dobře poslouží i jiná uzavíratelná sklenička, jejíž víčko lze proděravět. Do dírek zasunete špejle a máte opět hotovo. Osvěžovač už neplní svou funkci? Klid, přikápněte esenciální olejíček.

A nebo…

Ještě jste si nevybrali? Další možností provonění je například výroba vonných kvítků. Smíchejte 80 gramů jedlé sody + 8 kapek vonného olejíčku + převařenou vodu tak, aby vznikla tuhá kašička. Vodu přidávejte opatrně! Kašičkou pak naplňte silikonová tvořítka a nechte schnout. Pro delší vonící efekt kvítky občas pokapejte olejíčkem.

Oblíbenou dekorací jsou i mixy koření a sušených plodů, květů, chvojí… Které stačí nasypat do misky. Nezapomeňte ani na bylinky a vytvořte si svůj bylinný sáček. Nebo místo bylinek použijte namletou zrnkovou kávu.

Stále je to moc pracné? Zapíchejte do pomeranče hřebíček a je to! Usušené plátky jablek, citronu či pomeranče lze navléknout na bavlnku – spojíte tak hezké s voňavým.

 

 

Publikováno: 4. 1. 2023, Autor: autor: Gabriela Povýšilová | zdroj: Kurz výroby aroma difuzérů