reklama

Přírodní, technický nebo umělý kámen? Který zvolit na kuchyňskou desku?

Pracovní deska v kuchyni musí něco vydržet, protože malým nehodám se při vaření ani při největší opatrnosti nevyhneme. K velmi odolným materiálů se řadí kámen, ale i ten má svá omezení. A není kámen jako kámen…

Při zařizování kuchyně se snažíme najít vždy co nejlepší poměr mezi kvalitou a cenou. Šetřit se obvykle nevyplatí a dávno neplatí, že to nejdražší je automaticky nejlepší. Kámen patří k dražším materiálům, a než do něj budeme investovat, měli bychom znát, co od něj můžeme čekat.

Ne každý kamenný materiál ale bude splňovat všechny představy o dokonalém srdci kuchyně. V nabídce totiž není jen čistě přírodní kámen, ale také jeho alternativy – umělý a technický kámen.

Každý by dal na první dobrou přednost přírodnímu kameni, ale možná vás překvapí, že technický kámen vyniká vhodnějšími vlastnostmi pro použití v kuchyni. Jaké jsou tedy rozdíly?

Křehkost přírody

Mramor je krásný materiál vyznačující se dlouhou životností a v kuchyních je poměrně vyhledávaný. Bohužel je ale také velmi křehký a vyznačuje se velkou pórovitostí, což má za následek vysokou nasákavost. Proto je náchylný ke vzniku těžko odstranitelných skvrn od barvících potravin (šťávy z ovoce a zeleniny, černý čaj, červené víno, káva apod.). Na deskách často zůstávají viditelné stopy.

Z toho důvodu je nutné přírodní kámen pravidelně impregnovat profesionálními prostředky (dle intenzity využívání kuchyně alespoň jednou za půl roku). Vytvoří se tak paropropustná vrstva, která brání propouštění tekutin, a kámen tak může stále dýchat.

Také veškeré nečistoty by se měly odstraňovat pouze doporučenými prostředky, které nepoškodí impregnaci ani kámen. Za metr čtvereční kuchyňské linky z přírodního kamene zaplatíte od 6 000 korun.

Přírodní, technický nebo umělý kámen? Který zvolit na kuchyňskou desku?
i (Zdroj: Technistone)
Přírodní, technický nebo umělý kámen? Který zvolit na kuchyňskou desku?

Technický kámen při vaření nepoškrábete

Technický kámen vypadá sice jako název pro nějaký prefabrikát, ale pravdou je, že je až více než z 90 % tvořen přírodními materiály, které jsou spojeny kvalitní polyesterovou pryskyřicí a doplněny barevnými pigmenty, případně zrcadlovými a skleněnými střepy pro efekt odlesků. Na rozdíl od přírodního kamene disponuje technický kámen mnohem větší tvrdostí, odolností proti poškrábání a nízkou nasákavostí a díky tomu je snadné udržet kuchyňské desky z tohoto materiálu hygienicky čisté a zdravotně nezávadné.

K dalším jeho příjemným vlastnostem patří, že má stejnorodou strukturu a díky barevné stálosti na desce nejsou znát žádná napojení nebo viditelné žádné estetické vady. Přesto si uchovává přírodní vzhled a například technický kámen v mramorovém designu od přírodního mramoru na první pohled nepoznáte. Mimoto nabízí mnohem pestřejší paletu barevného provedení.

K nejlepším světovým producentům technického kamene patří například španělská značka Silestone nebo česká firma Technistone, která se svými produkty slaví úspěchy po celém světě. Cena technického kamene také začíná na 6 000 korunách za metr čtvereční.

Umělý kámen vykouzlí jakékoliv tvary

Umělý kámen není to samé jako technický – vyrábí se z přírodních minerálů a čistého akrylového polymeru. Jeho známými producenty jsou například Corian, Silgranit nebo Hi-Macs. Cenou za běžný metr se od technického kamene nijak neliší.

Je neporézní, a tedy stejně jako technický kámen hygienický a snadno udržovatelný. Vyrábí v deskách, které lze řezat, frézovat, brousit či lepit. Při teplotách okolo 160 °C se dá snadno ohýbat nebo tvarovat ve formách. Jedinečnou technologií lepení a následným přebroušením se dosáhne téměř neviditelných spojů. Nabízí širokou řadu barevného provedení a jeho výhodou je, že se dá snadno opravit, aby poškození nešlo poznat.

Ve srovnání s technickým kamenem obsahuje menší podíl přírodních materiálů a větší množství pryskyřice, proto je tvárnější. Na druhou stranu je měkčí a má menší odolnost proti poškrábání. Vzhledem k většímu podílu pryskyřice také hůře snáší rychlé změny teplot. Položit horkou pánev přímo na desku? Raději ne.

Ať už se rozhodnete jakkoli, věřte, že pracovní deska je nejexponovanějším, a tedy nejdůležitějším místem každé kuchyně. Bude-li toto srdce z kamene, nešlápnete vedle.

 

Publikováno: 6. 1. 2023, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce | zdroj: DuPont Corian, Technistone