reklama

Začínají se prodávat vánoční stromky. Víte, na co si dát při nákupu pozor?

Vánoce bez ozdobeného stromečku si v našich zeměpisných šířkách dokáže představit málokdo. Jenže který koupit? Smrček, borovici, nebo jedli? Dá se poznat, kdy byl stromek uříznutý? Musíte se o něj starat po tu dobu, než ho ozdobíte? Na vše přinášíme odpovědi.

Je lepší smrk, borovice nebo jedle?

Asi nejste první, kdo každoročně přemýšlí, jaký druh řezaného stromku vybrat? A možná nakonec „skončíte“ opět u toho, který je u vás doma nejoblíbenější. Nebo chcete přece jen vyzkoušet nějaký jiný druh?

Většina prodejců vám nabídne smrk ztepilý nebo pichlavý, černou borovici nebo kavkazskou jedli. Hned na první pohled je vidět, že se od sebe liší nejen tvarem a hustotou koruny, ale i umístěním jehličí na větvích a hlavně cenou.

Nejlevnější bývá smrk, který je s tradičními Vánocemi v Čechách spojován nejčastěji. Když máte štěstí, má pravidelné, husté větvě a ozdobený vypadá opravdu krásně. Jeho velkou nevýhodou však je, že se vám může stát, že jehličí bude opadávat už při zdobení. Prostě jak ho dáte do tepla, velmi rychle opadá.

Opakem smrku je borovice, která vydrží i teplé místnosti poměrně dlouho svěží. Bohužel má však řidší a pichlavější větve a tím pádem nevypadá tak pěkně jako smrček.

Zdá se, že vhodným kompromisem je tedy jedle. Má pravidelný tvar, bohatou korunu a tmavě zelené husté a lesklé jehličí. Poněkud vyšší cena se jí dá odpustit. Vždyť ji přece kupujete jen jednou do roka.

Jak dlouho už je stromek pryč z lesa?

Taky se ptáte, jak se dá poznat, kdy byl stromek uříznutý? Nebo je jeho výběr jen obyčejná sázka do loterie? Nebojte se. Poradíme vám, na co si dát pozor.

Strom uříznutý třeba už v září poznáte podle seschlého, rozpraskaného řezu a také podle váhy: Čím je strom těžší, tím je čerstvější – může za to vysoký obsah vody.

Co dělat, když stromek přinesete domů?

Není žádným tajemstvím, že když chcete mít na Štědrý den doma pěkný stromek, musíte ho koupit včas, dokud je ještě z čeho vybírat. Ovšem tím pádem to znamená, že ho přinesete domů dva i více týdnů před Vánocemi. Co tedy s ním?

Postavte ho do nádoby s vodou a nechte ho v chladném prostředí. Ideální je přidat do vody výživu pro stromky. Ještě předtím, než ho dáte do vody, byste měli zkrátit spodek kmene o několik centimetrů. Čerstvým řezem totiž dokáže strom přijmout až 5 litrů vody a vydrží tak déle svěží.

Dejte přitom pozor, aby kůra dosahovala pod hladinu vody v nádobě. Stromy totiž sají vodu pletivem umístěným pod kůrou. Takto opatřený strom můžete nechat stát na balkoně, terase nebo na chladné chodbě až do Štědrého dne. Teplota místnosti by neměla přesáhnout 13 stupňů Celsia.

Pokud však přinesete stromek z venkovního mrazu domů až těsně před Štědrým dnem, nechte ho co nejdéle aklimatizovat v chladné místnosti, aby prudkým přechodem do tepla neutrpěl teplotní šok. Vyplatí se také pořídit stojan, do kterého lze nalít vodu, aby měl strom průběžně vláhu. Pokud budete muset kmen trochu ořezat, aby se vešel do stojanu, dbejte přitom na to, aby kůra opět dosahovala až do vody v nádobce.

K popelnicím ho dávat nemusíte

Ale co se stromkem po Vánocích? Kdekdo si položí nerudovskou otázku: Kam s ním? Záleží jen na vás, jestli splynete s davem a opět opadaný vánoční stromek odnesete k popelnicím, nebo se tentokrát zachováte ekologičtěji. Větve stromku můžete třeba rozdrtit do kompostu a kmen spálit v kamnech nebo (nemáte-li tu možnost) můžete celý stromek odvézt do sběrného dvora.

Publikováno: 9. 12. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová | zdroj: Osobní zkušenost autorky, Svět stromků