reklama

Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?

Prudký nárůst cen nemovitostí v ČR nezarazila ani téměř rok trvající koronakrize. A podobně tomu je i v dalších státech EU. Analýza nejčastěji hledaných nemovitostí na internetu odhalila zajímavá data, která naznačují, o jaké byty v Praze je největší zájem. A podobný trend se můžeme čekat i v dalších českých městech.

Co Pražané chtějí?

Každý měsíc je do internetových vyhledávačů Google a Seznam zadáno průměrně 133 538 hesel spojených s pražským realitním trhem. Z toho drtivá většina (77 %) je zaměřena na byty a pouze 15 % hesel směřuje k hledání rodinných domů. Nejzásadnějším aspektem u bytů je pak jejich velikost: 39,5 % hledaných hesel se týká garsoniér a pouze 5,3 % například bytů se čtyřmi pokoji.

Konkrétní lokalita v Praze hraje klíčovou roli. Jasně vítězí oblasti ležící na trase B pražského metra a jedná se o rostoucí trend. Hlavním důvodem pro popularitu bydlení v okolí metra B je dobrá občanská vybavenost. Nechybí v nich velká obchodní centra či základní a mateřské školy přímo na sídlištích.

Tento trend se odráží i na snaze developerů, kteří skupují dostupné plochy v okolí této linky metra a snaží se na nich stavět nové projekty. To následně vede ke střetům s dosavadními obyvateli, protože přicházejí o zeleň a volná prostranství.

Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?

Nejvíce lidé hledají malé byty a levné pronájmy

Opatření spojená s vlekoucí se koronakrizí zasadila velkou ránu mnoha pracovním odvětvím. Kvůli tomu lidé pociťují nestabilitu a snaží se vyhledávat spíše krátkodobé a levnější bydlení.

Astronomické ceny bytů v oblíbených oblastech Prahy posouvají zájem spíše k dostupnějšímu bydlení. „Extrémní poptávka je pro pronájmu bytů s udáním ceny do 8000, do 7000 a do 10 000 Kč. Místo dlouhodobých pronájmů lidé spíše hledají bydlení na kratší dobu. To vše vzhledem k nejistotě a obavám ze schopnosti zaplatit nájem. Heslo „pronájem bytu Praha do 8000 včetně poplatků“ a podobné fráze zadává v posledních měsících do vyhledávačů 23,3 % lidí. Přitom se na pražském trhu jedná o velmi nerealistický požadavek,“ říká Michal Rost za tým WebMedea services, která analýzu internetového zájmu o nemovitosti provedla.

Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?

Česko je páté v EU

Podle lednových dat Eurostatu nemovitosti nadále zdražují, a to nejen v České republice, ale i v jiných zemích Evropské unie. Ve třetím čtvrtletí roku 2020 ceny ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ceny nemovitostí v EU vzrostly o 4,9 procenta.

Nejvyšší meziroční nárůst cen nemovitostí ve třetím čtvrtletí roku 2020 byl zaznamenán v Lucembursku (+ 13,6 %), Polsku (+ 10,9 %) a Rakousku (+ 8,9 %). Česká republika v tomto žebříčku obsadila páté místo (5,2). Ceny nemovitostí naopak klesaly na Kypru (–1,4 %) a v Irsku (–0,8 %).

Důvody jsou ale všude stejné, vysvětluje Kamila Houšková z portálu RealityPro.eu: „Jedním z důvodů, proč ceny nemovitostí rostou, je paradoxně strach z budoucnosti. Lidé chtějí investovat své peníze s jistotou. Bezpečným přístavem pro uložení financí je tak pro solventní lidi investice do nemovitostí. Bohatí lidé, kteří se nechtějí pouštět do rizikovějších investic, kupují jak byty, tak i domy, které pak dále pronajímají. Roste i počet běžných lidí, kteří si nekupují jednu nemovitost za život, ale i třeba dvě a více ročně.“

Bude levněji?

Ceny nemovitostí v Česku jsou dle centrální banky nadhodnocené. Pokud se ekonomické ukazatele budou vyvíjet dle očekávání ČNB, v roce 2021 by ceny měly začít klesat. Poptávka po bydlení v Praze by tak mohla doznat výrazných změn.

Publikováno: 27. 1. 2021, Autor: autor: Julie Veselá