Pokojové rostliny během každé zimy zažívají náročné období. Podmínky, které jim poskytujeme, se diametrálně liší od těch, které mají ve své domovině. A když se k tomu přidá naše přílišná péče, mají co dělat, aby vůbec přežily.
Dopřejte jim klid
Jako člověk potřebuje spánek, tak i rostlina potřebuje v zimě odpočinek, který je důležitou součástí jejího biorytmu, a když jí jej dopřejete, budou mít více síly během následujícího růstového cyklu. Během vegetačního klidu by se pokojovky neměly příliš zalévat a už vůbec ne hnojit či přesazovat. Každá péče v období jim v tomto období spíše škodí, protože je aktivizuje a pudí k růstu.
S nedostatkem světla souvisí i útlum růstu rostlin, který se zpomaluje nebo úplně zastavuje. Pokojové květiny přes zimu odpočívají a to nejlepší, co pro ně můžete udělat, je nerušit je. „Z nedostatku světla vyplývá útlum růstu, proto byste měli přes zimu rostliny méně zalévat. Přelévání v kombinaci s nedostatkem světla způsobuje neduživé vytáhlé přírůstky, slabé listy a často i uhnívání, protože rostlina nespotřebuje tolik vody,“ varuje Lenka Hrubá, zakladatelka Zahrady na niti.
Dopřejte jim světlo
Základním předpokladem pro spokojené a zdravé rostliny v zimě jsou optimální světelné podmínky. Většina pokojovek má své kořeny původně zapuštěné v tropech a subtropech a zimní období v podmínkách mírného pásma s krátkými dny a nedostatkem světla je pro ně extrémně náročné.
„Na tmavší část roku od listopadu do poloviny března přemístěte rostliny na nejsvětlejší místo v bytě, ideálně na jižní či západní okno. Přes zimu se tam bude dařit i druhům, které v letních měsících příliš světla nevyžadují,“ radí Lenka Hrubá.
Rostliny světlo absorbují svými listy, proto je přes zimu nesmírně důležité, aby listy nebyly pokryté prachem, který jim v absorpci brání. Pokud jste pokojovky nestihli před zimou osprchovat, v zimě už to nenapravujte, hrozilo by přelití. Minimálně jednou do měsíce však otřete listy navlhčeným hadříkem.
Pokud nemáte možnost přemístit rostliny na světlo, můžete jim dopřát více světla přisvěcováním. Existují speciální žárovky se spektrem pro růst rostlin, denní světlo nahradí i LED žárovka s teplotou světla co nejpodobnější tomu dennímu, tedy 4200–7000 K.
Dejte si pozor:
- Rostliny opravdu nemají rády průvan, proto je dobré pěstovat je u jiného okna než u toho, kterým větráte. Pokud nemáte v bytě dost oken, zkuste alespoň otevírat jen horní okno.
- Dalším nepřítelem je suchý vzduch, proto udržujte vlhkost nad 50 % a párkrát do měsíce rostliny roste odstátou vodou.
- Kdo přes zimu nehibernuje, jsou škůdci. Naopak, kvůli suchému vzduchu mohou být i aktivnější. Kontrolujte tedy pravidelně stonky i listy zespoda.
- Kaktusy a sukulenty přes zimu nezalévejte vůbec a udržujte je v chladu. Garáže, sklepy, zimní zahrady, chodby s oknem či nevytápěné ložnice, to vše jsou místa, za která vám budou vděčné.
Publikováno: 3. 11. 2022, Autor: autor: Julie Veselá