Mají si kde hrát? Mluvíme o dětech. Výletování je fajn, ale není to vždy levná záležitost a být stále pryč také není pro každého. Pokud máte prostor na zahradě, zkuste jim vybudovat hřiště! I klidně na chalupě.
Není hřiště jako hřiště
Nejprve si utřídíme pojmy. Mám na mysli hřiště na vlastním pozemku, kam není veřejný přístup. Pokud máte vhodný pozemek například přes ulici, určitě doporučuji umístit informační ceduli. Aby všichni věděli, že se jedná o soukromý pozemek, kam je vstup zakázán. A proč? Protože veřejná dětská hřiště podléhají certifikaci o bezpečnosti a dalším předpisům. Mohli byste se tak dostat nechtíc a nevědomky do problémů, kdyby se na vašich prolézačkám někomu něco stalo.
Dřevo na první pokus
Dřevěné prolézačky, domečky, mašinky, autíčka a snad vše, co vás napadne, se jistě dá koupit. My se však budeme věnovat druhé variantě, a to vlastní výrobě. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit jako stavební materiál akát. Kdo zná hajného z nejbližšího lesa, má napůl vyhráno.
Akát je v lese často se vyskytující dřevina, s kterou při nákupu přímo od hajného ušetříte spoustu peněz. Takové dřevo je pak potřeba odkůrovat a začistit, aby bylo hladké (zejména suky). Stejně tak je možné na pile nakoupit opracované kulatiny. Počítejte však s tím, že si za ně připlatíte.
Zdravé akátové dřevo toho dost vydrží. Kdo nevěří, může ještě provést povrchovou úpravu. Natřené dřevo i bezbarvým prostředkem však změní barvu – většinou zešedne. Nátěry je nutné opakovat po přibližně 2–3 letech. Další výhodou akátu je i příjemná tvrdost, kdy se se dřevem dobře pracuje. Pamatujte, ne vše musí být rovné, nebojte se využít rozmanité tvary, které nám příroda nabízí. Navíc si tím ještě ušetříte práci.
Znovu objevená hlína
Vhodným přírodním materiálem však není pouze dřevo. Hliněné prolézací stěny zabaví menší i větší ratolesti a spoustu legrace si užijí určitě i při stavbě. Na ozdobení je možné použít například oblázky a vytvořit s nimi pěknou mozaiku.
Takové hřiště doma přímo nemáme, ale chodíme ho s velkým úspěchem navštěvovat. Majitelům s výstavbou pomáhali odborníci z přírodních staveb a určitě se jim konzultace vyplatila. Součástí průlezky je i hliněný šnek, lavice a jednoduchá „kuchyňka“ s pecí. Spojovací cesty s okolními prvky jsou vysypané kamínky v různých tvarech (strom, velké zvířecí stopy, kolečka…).
I sláma se počítá
Dětský hliněno-dřevěný domeček vyrobený z malých hranatých balíků slámy se bude vyjímat na každé přírodní zahradě. Balíky je nutné pro lepší stabilitu umístit do dřevěné konstrukce a jako omítku opět můžete zvolit hlínu. Domečky menších rozměrů neváhejte omítnout přímo na dřevěnou konstrukci, počítejte však s větší spotřebou latěk, aby měla hlína na čem držet.
Pro větší děti je vhodné do hřiště umístit také vyvýšené záhony, spirály s květinami a podobně.
V hřišti mohou být zakomponovány i stromy. V lesní zahradě se budou vyjímat mimo jiné lanové prolézačky, houpačky, skluzavky a mnohé další.
Publikováno: 14. 8. 2019, Autor: autor: Gabriela Povýšilová