Je jedno, jestli plánujete rekonstrukci domu či bytu. V obou případech můžete udělat některé chyby, které vám zkazí nejen náladu, ale leckdy zatíží i vaši peněženku. Přečtěte si, kdy nejčastěji zapálení majitelé nemovitostí v touze po lepším bydlení chybují.
Chcete mít hotové všechno najednou
To je nejčastější problém zvláště nových majitelů nemovitostí, kteří chtějí mít co nejdříve všechno podle svých představ. A přitom své představy během probíhající akce neustále mění. Bohužel často hrozí, že se zapletou do svých vizí a požadavků natolik, že se rekonstrukce promění v nekonečný příběh.
Celý dům či byt pak bude neustále rozkopaný, a nic nebude hotové. Z jednoho projektu se stanou dva, tři a v neustále se měnících plánech se nakonec možná už nevyznáte ani vy sami, natož řemeslníci. Místo radosti z nového bydlení se pak dostaví spíše frustrace, slzy a pocit, že „už to nikdy neskončí“.
Je jasné, že se těchto neveselých konců chce každý vyvarovat, a proto dejte na naši radu: Řešte věci jednu po druhé. Rekonstrukce je prostě stresující záležitost, a proto je lepší všechno předem v klidu naplánovat, a pak zadávat k řešení dílčí úkoly. Rozdělte svůj dům na pomyslné segmenty a opravte nejdříve třeba předsíň, kuchyň a obývací pokoj, dětské pokoje, ložnici a pracovnu, koupelnu, a pak terasu a zimní zahradu. Přitom nezapomínejte, na některé běžné zákonitosti, jako například že by s celkem měly ladit nejen dveře, ale ideálně i podlahy.
Tak se dostanete snáze k cíli a přitom bude vládnout u vás doma i během „stavby“ určitý řád. Navíc to má ještě jednu výhodu. Líp můžete sledovat tok peněz. A když vám náhodou dojdou, budete mít obyvatelnou alespoň část domu. Až našetříte další finance, můžete plynule navázat na předchozí fázi.
Jste domácí kutil s ručením omezeným
Všichni to známe. Jak se začne doma něco opravovat, peníze jen letí. Naskýtá se tedy otázka, zda si raději některé práce neudělat svépomocí. Proč ne? Ale pozor! Pusťte se do toho jen v případě, že s tím máte už nějaké zkušenosti. Představa, že si položíte podlahu nebo postavíte příčku podle instrukcí na internetu, může být často zavádějící. A výsledkem může být vaše vyčerpání, zoufalé shánění odborníků a výdaje navíc. Proto tady víc než kde jinde platí: Pořádně si rozmyslete, jestli na to máte.
Věnujte čas výběru firmy
Pokud jste se rozhodli zadat práci řemeslníkům, měli byste si nejdříve udělat takové malé soukromé výběrové řízení. Věřte, že se to vyplatí. Všímejte si nejen nejnižší ceny, ale také toho, jestli se požadovaná částka nepohybuje hodně pod průměrem. I to může být signál, že je firma nekorektní. Zázraky nikdo nedokáže, a proto by v rozpočtech neměly být zásadní výkyvy.
Sbírejte také zkušenosti od svých známých. Většinou je to jeden z nejosvědčenějších způsobů, jak sehnat dobrou firmu. Když nenajdete nikoho, kdo by měl aktuální přehled, prostudujte alespoň různé recenze na internetu nebo sociálních sítích. Sice nemusí být vždycky objektivní, ale přece jen si podle nich určitý obrázek vytvoříte.
Nechte si rezervu na vícenáklady
Bohužel, málokterá rekonstrukce probíhá přesně podle plánu. Obvykle si to skoro nikdo nechce připustit, ale vy raději už od začátku počítejte s tím, že se například zjistí, že jsou rozvody, podlahy nebo cokoli jiného v horším stavu, než se původně předpokládalo, a bude potřeba provést navíc další vícepráce.
Je tedy nutné, abyste si pro tyto situace nechali stranou nějakou rezervu. Obecně se doporučuje zhruba 10 až 15 procent z celkového rozpočtu. To se týká také časového horizontu. Je prima, když se řemeslníkům podaří dodržet plánovaný termín a předají vše včas, ale pokud se chcete vyhnout zbytečnému zklamání, přidejte si v duchu ke každému slíbenému datu alespoň dva týdny navíc. Třeba budete ve finále mile překvapeni – zbydou vám na účtu nějaké peníze a datum odevzdání klapne na jedničku.
Publikováno: 7. 10. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová