Na jaře a v létě si zkrášlujeme okna, balkony a terasy záplavou květin, péče o ně ale není vždy snadná. Zvlášť v parnech, které momentálně panují, nemusí mít vždy tolik vody, kolik potřebují. V tom pomohou samozavlažovací květináče a truhlíky.
Zalévání je věda. To vám potvrdí každý, kdo se o nějakou květinu staral. A málokomu se podařilo je netrápit suchem nebo naopak přelitím. Každá květina má jiné nároky na vláhu a nejlepším pomocníkem proti přelití je zalévat ve chvíli, kdy je substrát květináče suchý. Obecně ale platí, že v létě potřeba zalévání stoupá, protože rostliny intenzivněji rostou a vysoké teploty zvyšují odpar vody.
TIP Living.CZ: K zalévání používejte odstátou vodu, která tak získá pokojovou teplotu. Nikdy nezalévejte vodou studenou, čerstvě natočenou z kohoutku. Vhodná je spíše měkká voda, například dešťovka, kterou si můžete nachytat do nádob.
Květiny v pohodě
Samozavlažovací nádoby vymyslel český lékař Tomáš Syrovátka v roce 1982
Odborníci zjistili, že stres nezažívají pouze lidé, ale i rostliny. Nejčastějšími stresovými faktory u rostlin v květináčích a truhlících je přemístění z místa, na které byly kytky zvyklé, a špatné zalévání. Stres rostlinám stejně jako lidem škodí. Květiny neprospívají a chřadnou.
Samozavlažovací květináče tak mohou být spásou pro naše kytky nejen v době, kdy odjíždíme na dovolenou, protože přímo v sobě obsahují zásobárnu vody. Rostliny, které do nich zasadíte, můžete zalévat třikrát méně často než v květináčích běžných. Navíc si květiny regulují odběr vody sami a neustále vlhký substrát většině druhům vyhovuje. Nehrozí sucho ani přemokření. Navíc si stejně jako v přírodě berou vodu odspoda svými kořeny.
Jak funguje samozavlažovací nádoba?
Někdy se traduje, že v těchto pěstebních nádobách stojí voda, a proto jim uhnívají kořeny, U správě zkonstruovaných to ale není možné.
Ať truhlík či květináč se skládají ze dvou nádob a jsou opatřeny měrkou, která informuje o množství vody v zásobníku. Obě nádoby do sebe nasedají tak, že mezi nimi vzniká mezera, která zajišťuje přísun vzduchu do substrátu a do oblasti kořenů. Odtokový otvor, který chrání rostlinu proti přetečení jak při zalévání, tak při dešti, musí být umístěn pod spodní hladinou substrátu. Vodu ke kořenům v horní nádobě natahují knoty. Když substrát nestojí přímo vodě, je nemožné, aby byl přemokřený.
7x ano pro zavlažovací květináče
- Zalévat stačí až třikrát méně často než u běžných květináčů.
- Rostliny si berou právě tolik vody, kolik potřebují. Závlaha je stejně přirozená jako v přírodě.
- Jedná se o ideální řešení pro místnosti s podlahovým vytápěním. Klidně je postavte přímo na zem. Zásobárna vody na dně květináče zabrání usychání kořenů.
- Díky velkoobjemovým samozavlažovacím truhlíkům proměníte balkon ve vytouženou zahrádku nejen pro pěstování květin, ale i drobného ovoce či zeleniny.
- Ani po vydatném lijáku v nich rostliny neuhnívají. Kvalitní samozavlažovací truhlíky pro venkovní pěstování mají speciální ochranu proti přelití, tzv. přepadový otvor. Případná nadbytečná voda z nich jednoduše odteče.
- Pěstování v nich zvládnou i zelenáči.
- Jsou cenově dostupné.
Publikováno: 5. 10. 2022, Autor: autor: Kateřina Šedivá