Na někoho působí jako povrchy v pitevně, jiný si nemůže vynachválit odolnost a snadnou údržbu nerezových pracovních desek. Pojďme se na ně podívat zblízka.
Nerezové pracovní desky jsou tvořeny zhruba milimetr silným nerezovým plechem, který je podlepený dřevotřískou chráněnou zdravotně nezávadným voděodolným nátěrem nebo nerezovými výztužemi. Nerez je přímo předurčen nejen do soukromých kuchyní, ale i do profesionálních gastro provozů, protože snese velkou pracovní zátěž, vysoké teploty i vodu. Tyto materiály mají hladký neporézní povrch, na kterém se bakterie a jiné mikroorganismy nesnadno zachycují a jen těžko přežívají.
Její výhodou je i to, že je možné nerezovou desku zhotovit v různých atypických úpravách (otvory různých tvarů, úkosy, výřezy apod.). Lze do ní vevařit dřez či do ní zabudovat dřevěné či plastové krájecí desky. Také varnou desku lze také zabudovat přímo do roviny s pracovní deskou. Její nevýhodou je pak cena, která začíná na 2 500 za metr při šířce 60 cm.
Nerez a dřevo: ideální kombinace
Nerezové prvky jsou běžnou součástí moderních interiérů, běžně je vídáme na vodovodních bateriích, v kuchyni se uplatňují nerezové dřezy, sporáky či digestoře. U větších ploch, jako jsou pracovní desky, ovšem nerez tak často nepotkáme, nicméně v moderních interiérech na ně můžeme narazit. Mají kompaktní design, působí hladce a čistě, i když poněkud chladně. Ve spojení s dřevěnými materiály ztrácí svou odtažitost, nicméně v minimalistickém či industriálním interiéru se obvykle kombinují s bílým leskem či sklem. Záleží pouze na vkusu majitele.
Plnohodnotná náhrada kuchyňské linky
Kromě klasického využití jako pracovní desky u linky je často nacházíme na přídavných pracovních stolech, které rozšíří pracovní plochu malé kuchyně. Menší stoly mohou být opatřeny kolečky pro snadnou manipulaci podle potřeby. Při jejich výběru narazíte na velké množství designů.
Výhodou nerezových kuchyňských stolů je přidaný úložný prostor pod pracovní deskou. Všechny potřebné suroviny máte vždy na očích a po ruce. Výborně se proto hodí do minimalistických prostor. V případě větší kuchyně můžete pořídit stoly dva.
Čtěte také:
- Jak se staví sen: Nová kuchyně a předsíň pro osudem zkoušenou Žanetu
- Kuchyňská linka na míru. Na co myslet při jejím plánování?
- Voňavá kuchyň bez páry? S pořádnou digestoří to není žádný problém
Nerez dobře poslouží i venku
Vzhledem k velmi praktickému způsobu používání a voděodolnosti se nerezové pracovní stoly perfektně hodí i do exteriéru. Dají se použít i jako jídelní stůl a vzhledem k jednoduchému designu a snadnému přenosu může být využit i ve venkovní kuchyni. Dobrým společníkem vám budou například na kryté terase či balkoně.
Údržba nerezové oceli
Žádný materiál používaný v domácnostech se úplně bez údržby neobejde, a to platí i pro nerez. Důležité je, že se dá čistit snadno a vyčištěný povrch je lesklý, nablýskaný a hygienický.
Společnost Euro Inox, která je evropskou asociací pro rozvoj trhu korozivzdorných ocelí a mimo jiné sdružuje i jejich výrobce, na svých stránkách uvádí několik tipů, jak lze nerez čistit běžnými prostředky, které najdete v každé domácnosti. Není tedy vždy třeba kupovat drahé speciální přípravky na čištění nerezu.
Prověřené prostředky a přípravky:
- měkké houbičky a (mikrovláknové) hadříky,
- mýdlová voda (odstraní mastnotu),
- zředěný ocet (odstraní nános vodního kamene),
- jedlá soda – kyselý uhličitan sodný (odstraní kávové usazeniny),
- soda na praní – uhličitan sodný (odstraní čajové povlaky),
- lihová rozpouštědla (odstraní zbytky lepidel a lepkavých látek),
- bezchloridové spreje na čištění skla (pro zrcadlově lesklé nerezové povrchy),
- čisticí pasty a spreje přímo určené pro chrom a nerez (čištění i ochrana).
Jen s velkou opatrností lze používat:
- drátěnky z korozivzdorné oceli (nebezpečí poškrábání),
- bělicí a dezinfekční prostředky (hrozí koroze).
Nevhodné jsou tyto prostředky:
- prášek na drhnutí (zanechává škrábance),
- drátěnky z obyčejné (uhlíkové) oceli (hrozí poškrábání a koroze),
- tekuté čističe stříbra (vyvolávají korozi nerez ocelí).
Text: na základě informací Euro Inox a worldstainless.org zpracovala Martina Gillichová, Trixie, foto: shutterstock
Publikováno: 26. 9. 2022, Autor: autor: Martina Gillichová