reklama

Tipy profesionála: Jak správně postupovat při nanášení lazury a barvy na dřevo

Dřevo vydrží věky, ale pouze správně ošetřené. Vlhkost, sluneční záření, dřevokazné houby a hmyz jsou jeho největšími nepřáteli a naším úkolem je ho před nimi chránit. Nejlepší na to jsou nátěry a lazury, ale jen v případě, že jsou správně použité.

Krása a dlouhověkost dřeva je vykoupena naší péčí. Odolnost vůči vlivům počasí či dřevokazným organismům zajistí ochranné nátěry, které je však nutné opakovat v několikaletých intervalech v závislosti na umístění, použití, kvalitě dřeva a předchozího nátěru.

Při nesprávném ošetření hrozí tvorba prasklin, do kterých se dostává vlhkost, jež způsobí hnilobu. Nejvíce náchylné destrukci je dřevo používané v exteriéru jako zahradní nábytek, dřevěné obklady či ploty.

Přinášíme pár tipů, jak správně postupovat při nanášení lazur a krycích barev na dřevo:

Očištěný povrch je prvním krokem k úspěchu

Základem každého ošetření dřeva je jeho správná příprava a impregnace. Prvním krokem před nanášením lazur a barev je dokonalé vyčištění a sjednocení povrchu dřeva. Tím se odstraní zbytky pryskyřice, pavučin, mechů či dalších nánosů. Správnou přípravou povrchu zajistíte také delší trvanlivost nátěru.

K čištění použijte brusný papír a dřevěný povrch dostatečně opracujte. Broušením vytvoříte vhodné podmínky k zachycení barvy na dřevěný podklad. Nezapomeňte prach důkladně odstranit – vynechání tohoto kroku může zabránit dostatečnému přilnutí barvy na podklad a způsobit odlupování barvy. Pokud odstraňujete barevný krycí nátěr, použijte brusku nebo horkovzdušnou pistoli.

Tipy profesionála: Jak správně postupovat při nanášení lazury a barvy na dřevo
i (Zdroj: shutterstock)
Tipy profesionála: Jak správně postupovat při nanášení lazury a barvy na dřevo

Nepodceňujte impregnaci

Ošetření impregnací je nezbytným krokem před nanášením nátěrů. Zabráníte tak napadení dřeva škůdci a houbami, chráníte ho proti povětrnostním podmínkám a zvýrazníte přirozenou barvu dřeva. Impregnace je zpravidla řidší ochranný nátěr, který se vsakuje hluboko do dřeva.

Při impregnaci je třeba dbát na správnou posloupnost. Nanášení impregnačního nátěru je nezbytné v dobře větraném prostoru, ideálně venku. Impregnační materiál nanášíme v silnější vrstvě, aby se nátěr dostal co nejhlouběji do dřeva. Na impregnované dřevo je následně nutné nanést povrchový nátěr,“ říká Monika Linghartová odbornice z oddělení barvy a laky Hornbachu.

Čtěte také:

Jak ošetřit napadené dřevo

Pokud už je dřevo napadeno škůdci, před samotnou impregnací je potřeba ho sanovat. Aby byla sanace úspěšná, prvním krokem je identifikace škůdce a výběr správného ošetření.

Pro sanaci platí stejné zásady jako pro preventivní ošetření. Před samotným nanášením ošetřujícího prostředku je nezbytné povrch důkladně očistit od starých nátěrů a nečistot.

Jestliže je stupeň napadení příliš velký, na řadu nastupuje pila či sekyra. Poškozené části je nutné odstranit a následně případně zpevnit.

V případě, že je napadeno podkroví, doporučujeme obrátit se na specialisty, kteří zničené dřevo profesionálně odstraní a nahradí ho novým.

Tipy profesionála: Jak správně postupovat při nanášení lazury a barvy na dřevo
i (Zdroj: shutterstock)
Tipy profesionála: Jak správně postupovat při nanášení lazury a barvy na dřevo

Barva? Lazura? Co vybrat?

Povrchové nátěry ochrání dřevo nejen před vlivem počasí, ale dodají mu také přirozený vzhled a prodlouží jeho životnost. Když váš impregnační základ uschne, můžete začít nanášet lazuru nebo barvu na dřevo. Jak vybrat správný nátěr?

Vlastnosti lazury

  • je poloprůsvitná a zachová přirozený dřevěný vzhled
  • chrání dřevo před vlivem počasí
  • jednoduše se nanáší a nepraská
  • k odstranění postačí brusný papír
  • obnova nátěru je jednoduchá, je třeba ji provádět pravidelně (přibližně každé 2 roky)

Vlastnosti krycí barvy

  • zcela zabarví povrch dřeva, jeho struktura tak není viditelná
  • chrání dřevo před vlivem počasí
  • je vhodná na vzhledově méně kvalitní dřevo
  • její aplikace a renovace je náročnější
  • při poškození barvy je k odstranění nutné nářadí jako horkovzdušná pistole nebo bruska
  • poskytuje dlouhodobou ochranu (obnova je potřeba přibližně po 10 letech)
  • možnost výběru ze široké barevné škály

Při výběru nátěru záleží na tom, co od něj očekáváte a jaký vzhled dřeva preferujete. Nanášení lazury či krycí barvy má stejná pravidla.

Před nanesením nátěru se ujistěte, že dřevo není vlhké. Tím předejdete problémům s přilnavostí barvy či následným schnutím. Nátěry aplikujte v několika tenčích vrstvách. Mezi každým nátěrem nechte dostatečný čas na proschnutí.

text: redakce ve spolupráci s Monikou Linghartovou, odbornicí z oddělení barvy a laky Hornbach, foto: shutterstock

Publikováno: 22. 9. 2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce