Dřevo vydrží věky, ale pouze správně ošetřené. Vlhkost, sluneční záření, dřevokazné houby a hmyz jsou jeho největšími nepřáteli a naším úkolem je ho před nimi chránit. Nejlepší na to jsou nátěry a lazury, ale jen v případě, že jsou správně použité.
Krása a dlouhověkost dřeva je vykoupena naší péčí. Odolnost vůči vlivům počasí či dřevokazným organismům zajistí ochranné nátěry, které je však nutné opakovat v několikaletých intervalech v závislosti na umístění, použití, kvalitě dřeva a předchozího nátěru.
Při nesprávném ošetření hrozí tvorba prasklin, do kterých se dostává vlhkost, jež způsobí hnilobu. Nejvíce náchylné destrukci je dřevo používané v exteriéru jako zahradní nábytek, dřevěné obklady či ploty.
Přinášíme pár tipů, jak správně postupovat při nanášení lazur a krycích barev na dřevo:
Očištěný povrch je prvním krokem k úspěchu
Základem každého ošetření dřeva je jeho správná příprava a impregnace. Prvním krokem před nanášením lazur a barev je dokonalé vyčištění a sjednocení povrchu dřeva. Tím se odstraní zbytky pryskyřice, pavučin, mechů či dalších nánosů. Správnou přípravou povrchu zajistíte také delší trvanlivost nátěru.
K čištění použijte brusný papír a dřevěný povrch dostatečně opracujte. Broušením vytvoříte vhodné podmínky k zachycení barvy na dřevěný podklad. Nezapomeňte prach důkladně odstranit – vynechání tohoto kroku může zabránit dostatečnému přilnutí barvy na podklad a způsobit odlupování barvy. Pokud odstraňujete barevný krycí nátěr, použijte brusku nebo horkovzdušnou pistoli.
Nepodceňujte impregnaci
Ošetření impregnací je nezbytným krokem před nanášením nátěrů. Zabráníte tak napadení dřeva škůdci a houbami, chráníte ho proti povětrnostním podmínkám a zvýrazníte přirozenou barvu dřeva. Impregnace je zpravidla řidší ochranný nátěr, který se vsakuje hluboko do dřeva.
„Při impregnaci je třeba dbát na správnou posloupnost. Nanášení impregnačního nátěru je nezbytné v dobře větraném prostoru, ideálně venku. Impregnační materiál nanášíme v silnější vrstvě, aby se nátěr dostal co nejhlouběji do dřeva. Na impregnované dřevo je následně nutné nanést povrchový nátěr,“ říká Monika Linghartová odbornice z oddělení barvy a laky Hornbachu.
Čtěte také:
- Patina promění obyčejnou komodu v zajímavý originál
- Pusťte se do natírání kovových povrchů, dokud je čas
- Latexová, hliníková nebo akrylátová? Jakou barvou vymalovat?
Jak ošetřit napadené dřevo
Pokud už je dřevo napadeno škůdci, před samotnou impregnací je potřeba ho sanovat. Aby byla sanace úspěšná, prvním krokem je identifikace škůdce a výběr správného ošetření.
Pro sanaci platí stejné zásady jako pro preventivní ošetření. Před samotným nanášením ošetřujícího prostředku je nezbytné povrch důkladně očistit od starých nátěrů a nečistot.
Jestliže je stupeň napadení příliš velký, na řadu nastupuje pila či sekyra. Poškozené části je nutné odstranit a následně případně zpevnit.
V případě, že je napadeno podkroví, doporučujeme obrátit se na specialisty, kteří zničené dřevo profesionálně odstraní a nahradí ho novým.
Barva? Lazura? Co vybrat?
Povrchové nátěry ochrání dřevo nejen před vlivem počasí, ale dodají mu také přirozený vzhled a prodlouží jeho životnost. Když váš impregnační základ uschne, můžete začít nanášet lazuru nebo barvu na dřevo. Jak vybrat správný nátěr?
Vlastnosti lazury
- je poloprůsvitná a zachová přirozený dřevěný vzhled
- chrání dřevo před vlivem počasí
- jednoduše se nanáší a nepraská
- k odstranění postačí brusný papír
- obnova nátěru je jednoduchá, je třeba ji provádět pravidelně (přibližně každé 2 roky)
Vlastnosti krycí barvy
- zcela zabarví povrch dřeva, jeho struktura tak není viditelná
- chrání dřevo před vlivem počasí
- je vhodná na vzhledově méně kvalitní dřevo
- její aplikace a renovace je náročnější
- při poškození barvy je k odstranění nutné nářadí jako horkovzdušná pistole nebo bruska
- poskytuje dlouhodobou ochranu (obnova je potřeba přibližně po 10 letech)
- možnost výběru ze široké barevné škály
Při výběru nátěru záleží na tom, co od něj očekáváte a jaký vzhled dřeva preferujete. Nanášení lazury či krycí barvy má stejná pravidla.
Před nanesením nátěru se ujistěte, že dřevo není vlhké. Tím předejdete problémům s přilnavostí barvy či následným schnutím. Nátěry aplikujte v několika tenčích vrstvách. Mezi každým nátěrem nechte dostatečný čas na proschnutí.
text: redakce ve spolupráci s Monikou Linghartovou, odbornicí z oddělení barvy a laky Hornbach, foto: shutterstock
Publikováno: 22. 9. 2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce