reklama

Povrchy, na kterých nejsou vidět šmouhy, prach ani kapky? Existují!

Moderní technologie se uplatňují i v oblasti bydlení. Nepoužívají se pouze na supermoderní materiály futuristického vybavení, naopak najdeme na oknech, zárubních, v koupelně i kuchyni. Mají jednu společnou úžasnou vlastnost, kterou ocení zvláště hospodyňky – pomáhají uklízet.

i (Zdroj: archiv redakce)
Povrchy, na kterých nejsou vidět šmouhy, prach ani kapky? Existují!

Moderní technologie se uplatňují i v oblasti bydlení. Nepoužívají se pouze na supermoderní materiály futuristického vybavení, naopak najdeme je na oknech, zárubních, v koupelně i v kuchyni. Mají jednu společnou úžasnou vlastnost, kterou ocení zvláště hospodyňky – pomáhají uklízet.

Nanotechnologie přinášejí nové možnosti ochrany povrchů nejrůznějších materiálů. Nanočástice vytvoří na předmětech neviditelnou mřížku a ovlivní tak jejich vlastnosti určitým způsobem.

Co dokážou nanočástice:

  • odpuzují nečistoty, vodní kámen, mastnotu,
  • jsou hydrofobní,
  • zajišťují mechanickou odolnost povrchu,
  • usnadňují čištění povrchů pouze vodou.

Pískovaného skla už se nebojte

Pískované sklo získalo v minulosti samolepku těžko udržovatelného povrchu s malou mechanickou odolností.  „Pískované sklo vzniká otryskáním skla proudem jemného písku tzv. hliníkových částeček, které sklo naruší a vytvoří v něm prohlubně – tedy pískovaný dekor. Dříve touto výrobní operací produkce pískovaných skel končila. Povrch skla tak zůstával otevřený všem nečistotám,“ vysvětluje Petr Paksi, ze společnosti  J.A.P., která je výrobcem pískovaného skla zabývá. Když se pískované plochy opatří nanolakem a následně vyleští do dokonale hladkého povrchu, ochrání vrstva dekor před mechanickým poškozením, eliminuje tvorbu otisků prstů a zajistí snadnější údržbu.

Sprchový kout bez zaschlých kapek

Pohráváte si s myšlenkou, že byste svou starou vanu nahradili sprchovým koutem? Pak určitě sáhněte po celoskleněném modelu. „Mnohokrát jsme se již setkali s přesvědčením, že prosklené sprchové kouty jsou velmi náročné na údržbu. Opak je ale pravdou. Skla je možné opatřit speciální nanotechnologií zvanou Anti Calc, která zabraňuje tvorbě vodního kamene, srážení vody a páry a vzniku nevzhledných kapek a map na skle,“ přidává další tip Petr Paksi.

Povrchy, na kterých nejsou vidět šmouhy, prach ani kapky? Existují!
Povrchy, na kterých nejsou vidět šmouhy, prach ani kapky? Existují! (Zdroj: )
Povrchy, na kterých nejsou vidět šmouhy, prach ani kapky? Existují!
Povrchy, na kterých nejsou vidět šmouhy, prach ani kapky? Existují! (Zdroj: )
Povrchy, na kterých nejsou vidět šmouhy, prach ani kapky? Existují!
Povrchy, na kterých nejsou vidět šmouhy, prach ani kapky? Existují! (Zdroj: )

Čistá koupelna bez chemie

Pro snadnější údržbu skleněných a keramických povrchů, glazovaných obkladaček či sanitární keramiky  je lze ošetřit  sadou speciálních nanopřípravků, které jsou vhodné k použití jak na povrchy, které už byly opatřeny nanovrstvou, tak na běžný sortiment. „Tato nanovrstva vytváří ochranný povlak, který zvyšuje hygienické vlastnosti ošetřeného povrchu. Chrání před vodním kamenem, bakteriemi a plísněmi. Veškeré možné nečistoty se nabalují na kapky vody a po materiálu stékají – tato vlastnost je často označována jako tzv. lotosový efekt,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu. Takto ošetřený povrch se smí umývat pouze vodou bez chemických čisticích prostředků a stírat textilním hadříkem.

Je, nebo není to dřevo?

Máte-li v oblibě dekor dřeva, tipem pro vás jsou odolné laminátové povrchy. Obrovskou výhodou laminátů je vysoká mechanická odolnost a možnost imitace širokého množství barev nebo materiálů. Skvělé jsou lamináty opatřené povrchem SOLO 3D. Jde o strukturované dekory, které dokonale napodobují barvu i kresbu dřeva. I když mají tyto povrchy trojrozměrnou strukturu a předpokládali bychom u nich složitou údržbu, jejich pořízením například na interiérová dveřní křídla si výrazným způsobem usnadníte péči o domácnost.

Dejte prachu sbohem!

Některé povrchy prach doslova přitahují a na jiných je sotva vidět. „Tento problém nadměrného usazování prachu byl bolestí například prvního lakovaného nábytku. V současnosti známe proces, při kterém je lakovaný nábytek zbaven elektrického náboje a stává se maximálně antistatickým. To znamená, že dokáže eliminovat ulpívání prachu a tvorbu otisků prstů,“ říká Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

Otisk nenajde ani Sherlock

Nerezové plochy a matné povrchy otisky prstů přímo magicky přitahují. „Maty jsou v současné době velmi trendy dekorem. Dělají každý barevný odstín jemnější a navíc působí hebce, navíc dokážou eliminovat odrazy světla. Králem mezi těmito povrchy je určitě mat v provedení akrylátového materiálu. Akryláty jsou zdravotně nezávadné, netoxické a navíc jsou schopné eliminovat otisky prstů, což je pro tento povrch zcela zásadní. Otisk prstu, zpocené nebo mokré ruky – nic na povrchu nezůstane,“ informuje pan Martin Dusík z nábytkářské firmy Trachea.

Pro okna zářivá

Revoluční povrchová úprava Hight Definition Finishing (HDF) přináší snadnější a jednodušší údržbu oken. Speciální receptura materiálu uzavře celý povrch profilu okna, který je viditelně hladší a zajistí jeho vysoký lesk. Díky tomu okna zůstanou nejen déle čistá, ale také se mnohem lépe myjí. Volit můžete i mezi různým barevným provedením.

Foto:  J.A.P., www.sklo-jap.cz , Trachea, www.trachea.cz, Dřevojas, www.drevojas.cz , SOLODOOR, www.solodoor.cz a DAFE-PLAST, www.dafe.cz

Publikováno: 21. 9. 2017, Autor: