Co je kouzelnější, než když za okny skučí vítr, do oken ťuká déšť a vy sedíte v teple domova před krbem, ve kterém krásně praská dřevo? Romantika, kterou si můžete dopřát i vy. Ale pokud se chystáte připojit nový krb na starý komín, měli byste si dát pozor hned na několik věcí.
Se stoupajícími cenami elektřiny a plynu řada lidí, kteří mají tu možnost, vymýšlí různé alternativy vytápění. Jednou z nich jsou v posledních letech tolik oblíbená krbová kamna. Pokud patříte mezi ty, kteří se před lety kamen zbavili a přešli na elektřinu nebo plyn, a nyní chcete kamna připojit zpět do starého komínu, vězte, že to nemusí být tak jendoduché. Na co si dát pozor?
Nejprve zkontrolujte komín
Každá kamna mají jiné nároky na průměr i materiál komínového průduchu. U komínu je třeba zjistit, jestli je po letech v pořádku a také ho vyčistit. Není to jen na vaší dobré vůli, že čištění provedete, je to dané zákonem. Tedy nejprve nechte komín odborně vyčistit a vyžádejte si také potvrzení o kontrole. Kontrolu i čištění provede kominík, který vám také vydá potvrzení.
Každá kamna jsou jiná
„Pokud víte, jaká kamna komín využívala, nejjednodušší bude pořídit kamna podobných parametrů. Jestliže se rozhodnete použít kamna odlišná než ta, pro která byl komín určen, bude nutné poradit se s odborníkem, který spočítá a ověří, zda je připojení kamen ke stávajícímu komínu možné, nebo je nutná jeho úprava. V případě úpravy komína se pak nevyhnete ani nutné revizi,“ doporučuje Petr Tichý, specialista na topení Hecht.
Čtěte také:
- Postavte si na zahradě ohniště nebo krb. Jak na to?
- Smrtící kombinace aneb Proč je nebezpečné mít krb a digestoř v jedné místnosti?
- Biokrb jako dělicí stěna? Originální řešení jedinečného interiéru od italských designérů
Vzít desítky let stará kamna z rodinné chalupy by se nemuselo úplně vyplatit. Jestliže na tom budete trvat, tak se obraťte raději na odborníka, ten vám po kontrole řekne, jestli jsou v pořádku, funkční a zda je můžete znovu využít.
Pravidelná kontrola je povinnost
Mějte na paměti, že je vaše povinnost provádět každoroční kontrolu. Doklady o provedené kontrole nevyhazujte a ponechejte si je, jinak může hrozit tučná pokuta. V případě požáru může tyto doklady vyžadovat i pojišťovna. Hlavně jde ale o vaši bezpečnost, a vlastně nejen vaši, ale i celé rodiny. Pár ušetřených stokorun určitě nestojí za otravu oxidem uhelnatým. Po návštěvě kominíka budete mít vždycky jistotu, že je vše v naprostém pořádku.
text: Redakce ve spolupráci se specialistou Petrem Tichým, odborníkem na topení sítě Hecht, foto-zdroj: shutterstock
Publikováno: 19. 9. 2022, Autor: autor: Redakce ve spolupáric s Hecht