Tak jako na světě nenajdete dvě osoby se shodným otiskem prstu, nenajdete ani dvě stejné věci s patinou. Ať již necháte působit zub času, nebo vsadíte na svou šikovnost či zkušenost profesionálů, pokaždé pak budete mít doma skutečný originál.
Příjemně šedavý nádech dřeva může vzniknout dlouhodobým působením intenzivního sluníčka a deště. Není to ale jediná cesta k tomu, jak docílit opotřebovaného či „postaršeného“ povrchu na nábytku či dekoracích. Když jste netrpěliví a nechce se vám čekat, zkuste zrychlit čas a pořiďte si už rovnou výrobek s patinou. Pokud jste tvořiví, zkuste si doma nějaký kousek sami „zestařit“.
Jak na to?
Nábytek nejdříve důkladně odmastěte a umyjte. Potom odstraňte zbytky staré barvy a proveďte jeden nátěr základní barvou na dřevo do interiéru. Po zaschnutí nábytek dvakrát natřete odstínem, který chcete patinovat. Většinou bývá bílý, béžový, šedý nebo zelenkavý.
Připravte si brusný papír a dokonale zaschlou barvu jím na některých místech přebruste. Záleží jen na vás, jakou míru „opotřebovanosti“ zvolíte. Nakonec je dobré tyto úpravy zafixovat pomocí vosku na dřevo. Klidně ho naneste na nábytek i v několika vrstvách.
Jak to chodí ve výrobě?
Také výrobci se snaží dosáhnout patinováním realisticky opotřebovaného vzhledu nábytku. Díky využití moderních materiálů lze jeho povrch změnit natolik, že to vypadá, že byl vyrobeny před několika desítkami let.
Čtěte také:
- Styly bydlení, jaký vybrat?
- Obklady do interiéru z přírodních materiálů, které nikdo nepřehlédne
- Zařiďte si svůj domov ve stylu pozitivního bydlení. Jak na to?
A co stojí za tímto způsobem imitace? Patina vzniká nanesením speciálně namíchané barvy na fóliovaný povrch. Například v případě nábytku laděného do stylu shabby chic se jedná většinou o dekor folie modřín latté. Jiné barevné provedení má zas třeba odstíny zelené, fialové, cappuccino, hnědé či šedé. Nanesená barva je poté ručně stírána, přičemž částečně zůstává ve struktuře fólie.
Právě precizní ruční práce dovede přesně a přirozeně napodobit stárnutí přírodních materiálů a udělá z každého kousku originál. Výhodou je, že je nábytek díky fóliovanému povrchu chráněný před pronikáním vlhkosti a zanášením špínou. Nejchoulostivější místo je přední hrana dvířek. To je proto fólií zcela obepnuto a jediný spoj najdete jen na jejich zadní straně.
Kouzlo postrašeného patinovaného povrchu prostě spočívá v jeho originalitě. A je jedno, jestli vznikne přirozenou cestou, nebo použitím moderních metod, které neuberou nábytku na kráse a navíc přispějí k jeho větší odolnosti.
Mrkněte, jak parádně to vypadá, v naší galerii:
text: autorský článek po návštěvě výrobny nábytku Ivana Kukalová, foto: shutterstock
Publikováno: 16. 9. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová