Také se vám v předsíni neustále válí boty, které není kam dát? Pak potřebujete botník, to je jasné. Ale co si takhle udělat originální kousek a ještě navíc svépomocí? Máme pro vás návod na stylový botník krok za krokem
Množí a hromadí se vám v předsíni nekontrolovatelně boty? V dalším díle stále populárnějšího pořadu Libovky Pepy Libického, který můžete sledovat na Primě každou neděli odpoledne, se do toho obuli a vyrobili naprosto stylový dřevěný botník, který nejenže pojme všechny boty, ale navíc udělá ve vaší hale velkou parádu. Inspiraci pro něj našel Pepa na bowlingu, kde bývají podobné systémy s oddělenými boxíky na jednotlivé páry bot. Na první pohled to může vypadat složitě, ale chce to jen trochu oprášit počty, udělat si nákres a pak už se můžeme s Pepou pustit do výroby.
Co budeme potřebovat:
- spárovky (40 mm)
- spárovky (20 mm)
- vrchní desku o délce 120 cm
- dřevěný hranol
- vložené panty
- madla
- voděvzdornou samolepicí fólii
- spojovací materiál
- konstrukční vruty
- lepidlo na dřevo
- tvrdý dekorační vosk
- barevný lak
- krycí lepicí pásku
- metr
- úhelník
- tužku
- pilu
- přímočarou pilu
- vrtačku
- lamelový kotouč
- sukovník
Čtěte také:
- Rekonstrukce koupelny krok za krokem
- Odborník radí, jak renovovat vanu krok za krokem
- Stavíte a potřebujete mít okna hotová ještě před zimou? Možná si je zvládnete osadit sami
Postup:
Vytvoříme si podrobný nákres a výpočet rozměrů. Základem celé konstrukce bude mřížka, které docílíme tak, že se desky naříznou vždy do půlky a pak se do sebe spasují.
Velikost botníků a výpočet rozměrů se bude odvíjet od velikosti jednotlivých boxů, začneme tedy tím, že si určíme vhodné rozměry samotného boxíku. V našem případě jsme počítali s výškou jednotlivých boxů 20 cm, přičemž budou tři nad sebou. Nesmíme zapomenout započítat také dvířka a tloušťku materiálu. Svrchní deska botníku má pak šířku 120 cm.
Na 3 příčné spárovky si tužkou přesně rozměříme a zakreslíme, kudy povedeme řezy zubů, pomocí kterých budou desky zaklesnuty. Nařežeme, případné zbytky dočistíme přímočarou pilkou. Obdobně zakreslíme a nařežeme 3 vodorovné desky.
Dříve, než přistoupíme ke kompletaci, zaměříme a přišroubujeme vložené panty dvířek. (Dvířka se budou odklápět seshora.)
Na plochy, které se budou překrývat, naneseme lepidlo. Pak již můžeme přistoupit ke spasování kostry – do dvou středových vodorovných desek napasujeme tři příčné. Kompletujeme nejlépe na zcela rovném podkladu. Srovnáme drobné nedokonalosti a necháme zaschnout lepidlo.
Mezitím vyrobíme dvířka ze spárovky o tloušťce 20 mm. Nařežeme je na potřebnou velikost a zbrousíme dohladka pomocí lamelového kotouče.
Na podstavec botníku použijeme dřevěný hranol, jehož jednotlivé části spojíme pomocí konstrukčních vrutů.
Na rám botníku přišroubujeme bočnice, svrchní desku i dno.
K jednotlivým dvířkům připevníme druhou část pantu.
Dvířka natřeme tvrdým dekoračním voskem a necháme zaschnout.
Přišroubujeme podstavec.
Pomocí krycí lepicí pásky zakryjeme místa v okolí dvířek a základovou kostru nalakujeme požadovanou barvou. Necháme zaschnout.
Na střed dvířek přimontujeme madla pro snadné otevírání.
Vnitřek boxu polepíme voděodolnou samolepicí fólií, která bude chránit dřevo od případné vlhkosti, a také aby se nám lépe udržovalo. Na střed připevníme rovněž zarážky na dvířka, aby se neprolamovaly dovnitř.
Namontujeme dvířka, čímž je celý botník zkompletovaný a můžeme ho postavit na místo, kam patří.
text i foto: FTV Prima/primadoma.tv
Publikováno: 14. 9. 2022, Autor: autor: Redakce ve spolupráci FTV Prima