Komodu můžete nechat „kralovat“ v kterékoli místnosti a všude jí to bude slušet. Můžete ji zakomponovat jako součást ostatního nábytku, nebo z ní udělat originální solitér. Ať tak či tak, s komodou nikdy neuděláte chybu. Jakou vybrat a kam se vám bude hodit?
V současné době se v bydlení objevuje spíše trend vestavěných skříní, minimalistický styl, který nezabírá příliš místa a nepřekáží. Přesto i v těchto sestavách se uplatní komody v rozličných provedeních. Můžete je klidně umístit do kterékoli místnosti, ať už jako součást sestavy, nebo jako solitéry. V ložnici poslouží jako prádelníky, v kuchyni do ní můžete uložit potraviny a v dětském pokoji do ní schováte spoustu hraček.
Slaďte barvy
Než si pořídíte komodu, měli byste především zohlednit velikost místnosti. Do malého prostoru jsou lepší světlé barvy a subtilnější rozměry, ve velkém pokoji vynikne i tmavý a velký kus. Nikdy však není na škodu, když ladí s barvou stěny, podlahy a především s dekorem ostatních předmětů v místnosti. Barvu si můžete případně přizpůsobit sami. Vždyť natírání dřeva či ratanu je nyní poměrně cenově nenáročné a výsledek stojí zato.
Pokud slouží komoda v interiéru jako kontrastní prvek, nezapomeňte na vhodné dekorace. Pověste nad ni například zrcadlo či obraz ve stejném stylu. Nestavte však na starožitnou komodu moderní lampu a naopak. Ale když máte odvahu, můžete vytvořit působivý kontrast právě kombinací různých stylů.
Také komody jsou „multifunkční“
Už dávno není pravda, že komoda má pět šest šuplíků, stojí na nožičkách a zabírá poměrně dost místa. Dnes jsou moderní různě velké kusy, které mohou mít třeba i sokl. Jeho výhodou je, že se pod nábytkem neusazuje zbytečně prach. Oblíbené jsou také komody na kolečkách, které můžete podle potřeby přesouvat po bytě.
Čtěte také:
- Chyby v zařizování obýváku aneb Jak udělat z typicky českého obýváku světový
- Chcete spojit kuchyň s obývákem? Jděte na to s citem
- I malá předsíň může být praktická a hezká
Do obýváku si pořiďte nižší a širší komodu, která „netrčí“ příliš do prostoru a zároveň může posloužit k odkládání věcí. Proč by třeba nemohla volně navazovat na plochu konferenčního stolku? V ložnicích je lepší mít tzv. prádelníky, které bývají spíše vyšší a mají hluboké šuplíky. Vejde se tam třeba i složené ložní prádlo. Do dětského pokoje pořizujte takové komody, do nichž se dají schovat hračky i oblečení. Aby si však mohly děti samy uklízet, zohledněte při nákupu hlavně výšku dítěte.
Jak je otvírat?
Pokud jste milovníci minimalismu, asi vás potěší tzv. push-to-open systémy. Díky nim šuplíky otvíráte jemným stlačením. Moderní jsou také nenápadné zapuštěné úchytky. Styl komody však dotváří vhodné kování, a proto například komoda rustikální musí mít i krásné porcelánové, mosazné nebo dřevěné úchytky.
Koneckonců na pěknou dávku inspirace se podívejte v naší galerii:
Text: autorský článek Ivana Kukalová, foto: shutterstock
Publikováno: 14. 9. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová