reklama

Jak využít odpadní vodu z čističky odpadních vod?

Chcete si ke svému domu nebo na chalupu pořídit čističku odpadních vod (ČOV) a nevíte, jaké jsou možnosti v opětovném využití přečištěné vody? Kromě běžného zasakování do podzemních vod je možné vodu opět využít v domě a snížit tím tak už nemalé náklady na vodu z obecního vodovodu.

Vodu by měli recyklovat i majitelé studní, byť přímo za vodu neušetří. Vzhledem k tomu, že z naší země voda odchází, měli bychom ji umět zadržet a i vícekrát využít. Jen tak přispějeme k tomu, aby nám jednoho dne studna nevyschla.

Jsou potřeba na nakládání s vodou nějaká povolení?

Ano jsou, ale není čeho se bát. Nějaký čas vám to zezačátku sice zabere, ale jedná se o trvalou záležitost a formulářů k vyplnění není mnoho. Kdyby vám i tak chyběl čas nebo by zařizování pro vás byla jedna z větších překážek k realizaci ČOV, oslovte firmu, která je schopná za vás celou úředničinu včetně vyplnění formulářů a oběhání úřadů vyřešit. Pravděpodobně k tomu bude nutná pouze plná moc v rámci zřízení ČOV.

Pokud čas máte a chcete si vše zařídit sami, navštivte nejdříve stavební úřad. Na stavbu čističky postačí pouze ohlášení o stavbě. Jestliže nebudete vodu chtít vypouštět do povrchových a podpovrchových vod, bude pro vás návštěva stavebního úřadu konečná. V opačném případě budete muset navštívit také vodoprávní úřad, který může vyžadovat pravidelné odběry vody za účelem její kontroly a bude také chtít, aby ČOV splňovala potřebné normy a certifikace.

Obecně lze říci, že v případě vypouštění přečištěné vody do vodovodního toku budete pod mnohem větším dohledem úřadů. I proto je lepší vodu zpětně využívat. Vzhledem k často se měnícím zákonům a vyhláškám je nutné zajímat se vždy o aktuální znění zákonů a různých předpisů. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím s realizací stavby.

Jak využít odpadní vodu z čističky odpadních vod?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak využít odpadní vodu z čističky odpadních vod?

S jakými typy odpadních vod se můžete setkat?

Nejen pro to, aby čistění bylo přímočaré, ale také pro cílený výběr technologií, materiálů a podobně se odpadní vody dělí do několika různých skupin. My se nejčastěji setkáváme s odpadní vodou černou, šedou, bílou a dešťovou. Kromě toho existují také vody žluté (moč) a hnědé (fekálie).

Vzhledem k tomu, že drtivá většina domácností nemá hlavně kvůli nákladnosti oddělené odpady, po smíchání posledních dvou zmíněných vod získáme vodu černou. A jak je to s ostatní odpadní vodou?

Dešťová voda

Pokud budeme dešťovou vodu svádět do kanalizace a nebudeme ji opětovně využívat, jedná se taktéž o vodu odpadní. Dešťová voda je měkká voda s nízkým obsahem železa, manganu a jiných prvků. Lze ji při splnění jistých podmínek využít například na praní, mytí podlah a oken, dále na mytí auta.

Šedá voda

Voda ze sprch, umyvadel a vany. Mnohdy se můžete setkat s tím, že do šedých vod se počítá i voda z dřezů a myček, protože ale obsahuje také různé tuky a oleje, zvažuje se, že se voda z těchto zařízení bude nazývat spíše vodou černou. Šedou vodu můžeme používat pro splachování WC.

Bílá voda

Jedná se o přečištěnou odpadní vodu šedou a také černou, mnohdy ovšem i dešťovou. Lze ji dle stupně jejího vyčistění dále použít na zálivku zahrady, splachování WC, mytí podlah, auta, oken a podobně.

Čtěte také:

Jak můžete zlepšit kvalitu bílé vody?

Čističky odpadních vod pracují na principu biochemických procesů, při kterých je zapotřebí živých mikroorganismů. I když se to na první pohled nezdá, je potřeba o tyto mikroorganismy pečovat a držet je při životě.

Aby mohly mikroorganismy přežít, potřebují stálý přísun odpadních vod v optimálním množství. Krátká návštěva u vás doma nebo jednorázový větší přísun odpadní vody není problém, ale trvalé vysoké přetížení je pro ČOV likvidační.

Kromě toho musíme zajistit v případě aerobního čistění potřebný přísun kyslíku. Krátkodobý výpadek není překážkou. Při trvalém výpadku vzduchování začnou pomalu odumírat pro čistění potřebné mikroorganismy.

Jak využít odpadní vodu z čističky odpadních vod?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak využít odpadní vodu z čističky odpadních vod?

Kvalitu vody dále negativně ovlivníme tím, že:

  • budeme ve větší míře používat čističe s velkým obsahem tenzidů, dezinfekční prostředky, léky, toxické látky, neředěné kyseliny či zásady a podobně,
  • budeme vypouštět do čističky větší množství olejů a tuků,
  • budeme čističku zatěžovat velkým obsahem nerozpuštěných látek jako například odpadem z drtičů odpadků,
  • budeme používat velké množství chlóru.

Průmyslová chemie obecně není pro ČOV příliš vhodná. Je lepší vyrobit si vlastní čističe nebo využívat speciální, byť drahé, přípravky, které splňují mnohé certifikace pro použití v ČOV. Sami nakonec zjistíte, že ve výsledku vám to ušetří nejen peníze, ale také čas, který budete muset jinak věnovat opravě čističky. Nejen pro lepší životní prostředí, ale i pokud vodu zpětně využíváte, je lepší snažit se tyto body dodržovat.

Jaká jsou rizika spojená s využíváním přečištěných odpadních vod?

První riziko je výskyt mikropopulantů. Jedná se o velmi diskutované téma, a i přestože dnes existují čističky, které je dokážou zcela eliminovat, je vhodné vodu pro zálivku zahrady využívat pouze na zálivku okrasné části zahrady nebo trávníku a být opatrní při zalévání užitkové části zahrady.

Druhé hygienické riziko můžeme vyřešit například zavlažováním pouze ve vegetačním období či zálivkou pomocí kapénkové závlahy, kdy se eliminuje riziko infekce z aerosolů.

Kde lze vodu akumulovat?

Na akumulaci nejen přečištěné vody, ale také té dešťové, poslouží dobře jímka, která může být plastová, betonová, ale i kovová. Obecně platí, že nejlepší jsou jímky plastové. Mají nejdelší životnost a nejlepší odolnost vůči chemickému složení akumulované vody.

Vhodné je také využít možných dotací týkající se hospodaření s vodou. Část nákladu se vám tak může rychle vrátit zpět. Doporučovaná velikost jímky je mezi 6–10 m³. Nejčastěji se počítá při návrhu ČOV s tím, že člověk denně využije kolem 150 litrů vody. Z toho a také dle parametrů ČOV lze odvodit, kolik vody bude muset jímka pojmout.

Text: autorský článek z dostupných zdrojů Jan Vrbata, foto: shutterstock.com

Publikováno: 9. 9. 2022, Autor: autor: Jan Vrbata