reklama

Teplo domova? Základem je odvzdušněný radiátor

Není nic nepříjemnějšího, než během chladných podzimních a zimních dní řešit studený radiátor, který netopí, ani když se na hlavu postavíte. Využijte tak času před topnou sezónou a radiátory odvzdušněte. Není to nijak složité a nezabere vám to ani příliš času.

Kdy už topení potřebuje odvzdušnit?

Zjistíte to poměrně snadno. Radiátor při zapnutí jednak vydává méně tepla nebo netopí vůbec, a také v něm bublá nebo šplouchá, to jsou všechno znaky toho, že je zavzdušněný a potřebuje odvzdušnit. Použijte k tomu odvzdušňovací ventil, který odstraní z radiátoru přebytečný vzduch. „Odvzdušnění samotné není nic složitého, provádět byste jej ale měli nejen před začátkem topné sezóny, ale i v jejím průběhu. Doporučuje se začít od nejníže umístěných radiátorů a skončit u těch nejvýše instalovaných. Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Ventil uzavřete, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne téct voda. Tento postup po nějakém čase zopakujte, v případě potřeby i několikrát. Nezapomeňte posléze zkontrolovat a případně upravit tlak v systému,“ říká specialista Ondřej Číž.

Teplo domova? Základem je odvzdušněný radiátor
i (Zdroj: shutterstock.com)
Teplo domova? Základem je odvzdušněný radiátor

Jaký je rozdíl mezi panelákem a rodinným domem?

Rozdíl tu samozřejmě je, odvzdušnit topení v rodinném domě bude o něco jednodušší, než tomu bude v paneláku. Hlavním problémem v panelových domech je, že ventily sloužící k odvzdušnění, jsou velmi často v posledním patře. Pokud nevlastníte byt v horním patře, tak je třeba se se svými sousedy dohodnout. Což vy, kteří bydlíte v panelových domech, znáte pod názvem „odvzdušňovací dny“, při kterých dochází k odvzdušnění všech topení najednou. Po otevření ventilů tak bubliny vzduchu putují až do nejvyššího patra, kde se dostávají z radiátorů ven. To je také důvod, proč by se mělo postupovat systematicky od spodního patra. „Pokud je radiátor stále z části studený, zopakujte proces a znovu jej zkontrolujte druhý den. Nezapomínejte kontrolovat tlak v oběhu,“ uzavírá specialista.

Čtěte také:

Jak často odvzdušňovat?

Univerzální názor na to, jak často by odvzdušňování mělo probíhat, není. Jeden topenář vám řekne jednou za měsíc, druhý jednou za tři měsíce… Každopádně převládá obecné doporučení vypustit z topení vzduch před každou topnou sezónou, zároveň provést kontrolu tlaku v oběhu. Na škodu však rozhodně nebude, když během studených zimních dnů na topení sáhnete a zjistíte, jestli funguje tak, jak má. Když bude některý z radiátorů v bytě z části chladný, odvzdušnění by mělo být prvním krokem k nápravě.

Teplo domova? Základem je odvzdušněný radiátor
i (Zdroj: shutterstock.com)
Teplo domova? Základem je odvzdušněný radiátor

Kdy už je potřeba pomoc odborníka?

Jestli se vám už delší dobu nedaří zbavit studeného topení ani po řádném provzdušení, případně v panelovém domě zjistíte, že vy topíte, ale dvě patra pod vámi ne, tak už raději požádejte o pomoc odborníky. Zanedbaný servis i drobné stavební změny a rekonstrukce mohou znamenat potřebu zásahu odborníka.

Teplo domova? Základem je odvzdušněný radiátor
i (Zdroj: shutterstock.com)
Teplo domova? Základem je odvzdušněný radiátor

Jak odvzdušnit radiátor:

  1. Připravte si odvzdušňovací klíč, který lze koupit v železářství i v některých lépe vybavených domácích potřebách. Kbelík, do kterého bude odkapávat voda, a pro případ nehody také hadr.
  2. Přiložte odvzdušňovací klíč k odvzdušňovacímu ventilu, který velmi často bývá v horní části radiátoru, ale samozřejmě záleží na konkrétním typu. Pod ventil umístěte kbelík, do kterého bude voda odkapávat.
  3. Pomalu otáčejte klíčem proti směru hodinových ručiček a ventil otevřete. Většinou stačí zhruba půl otáčka a okamžitě uslyšíte, jak z radiátoru odchází vzduch. Při tomto kroku si ale musíte dát pozor, abyste ventil neotevřeli více, než je potřeba a z radiátoru vám nevyteklo větší množství otopné vody, ta by pak mohla v otopné soustavě chybět.
  4. Že v radiátoru není vzduch poznáte tak, že z pootevřeného ventilu začne kapat voda. V tuto chvíli ventil opět uzavřete odvzdušňovacím klíčem. Ventil ale utáhněte jen lehce, ať jej nepoškodíte.
  5. Po chvíli zkontrolujte, zda radiátory již hřejí.

text: redakce ve spolupráci s Ondřejem Čížem, specialistou společnosti KORADO, foto-zdroj: shutterstock.com

Publikováno: 8. 9. 2022, Autor: autor: Redakce ve spolupráci s KORADO