Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.
Škody by měl uhradit majitel domu
Těžké sněhové převisy na střechách budov a obrovské ledové rampouchy, které se řítí ze střech dolů na chodníky a parkovací místa nyní ohrožují chodce v ulicích a ze zaparkovaných aut dělají pomačkaný šrot. K zemi se totiž padající sníh ze střechy může přiřítit až padesátikilometrovou rychlostí. A pokud je pak v místě dopadu například zaparkované auto, škoda je na světě. Majitel vozu pak obvykle jen pobíhá kolem s fotoaparátem a snaží se získat kontakt na majitele domu, před kterým parkoval. Pokud totiž najdete svůj vůz pod příkrovem z rampouchů a ledové laviny, škodu by vám měl zaplatit právě majitel nemovitosti. Toho od nenadálých výdajů může uchránit jen pojištění. Jestliže vlastník domu pojištění odpovědnosti nemá, musí škodu uhradit ze svého.
Pojištění na padající sníh ze střechy
Aby majitel domu předešel nečekaným finančním výdajům, lze využít v případě padajícího sněhu ze střech pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě. Pojištění odpovědnosti si často sjednává nejen majitel, ale i nájemce, či správce nemovitosti. Můžete se tedy pojistit i tehdy, když vás majitel domu pověří úklidem přilehlých prostor domu. Tento typ pojištění se většinou sjednává jako doplňkové k pojištění odpovědnosti za škodu občana z běžného občanského života nebo k pojištění staveb. V případě nějaké nehody by pak měl majitel ihned kontaktovat svou pojišťovnu a škodu jí nahlásit. I přes pojištění se ale majitel musí snažit hrozícím škodám předcházet. „Jestliže zanedbá nějaké své povinnosti, může se stát, že pojišťovna škodu odmítne hradit,“ varuje Milan Káňa z Kooperativy.
Velká fotogalerie střech
Co dělat, když vám padající sníh ze střechy zničí auto
Pokud vám rampouch nebo nános sněhu s ledem svezený ze střechy poškodí auto, škodu si vyfoťte, případně si zajistěte svědky a kontakty na ně. Z pořízených fotografií musí být patrné, že nehoda byla opravdu způsobena spadlým sněhem. Pak musíte událost nahlásit vlastníkovi domu, ze kterého led či sníh spadl. Za pád předmětu ze střechy totiž od minulého roku odpovídá majitel domu.
Nevíte-li si rady, zavolejte na policii. I když za vámi nakonec hlídka nevyjede, poradí vám, jak postupovat a budou mít záznam o způsobené škodě.
Havarijní pojištění není od věci
Sjednané havarijní pojištění se v případě škody způsobené spadnutým sněhem rozhodně hodí. Zaprvé vám u mnohých pojišťoven na bezplatných linkách svých telefonních center ochotně poradí, a navíc tam rovnou můžete nahlásit škodu. Kromě toho, máte-li sjednané havarijní pojištění, peníze dostanete od pojišťovny co nejdříve. Vymáhání pojistného plnění na majiteli domu pak přechází na pojišťovnu, a vy se nemusíte o nic starat. Pojištění proti pádu předmětu na vozidlo má většina pojišťoven v základním balíčku havarijního pojištění.
Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Chcete koupit byt? Čtěte: ceny nemovitostí v Česku se letos nezmění
Lucie Lukačíková
foto: archiv autora
Publikováno: 27. 1. 2010, Autor: