reklama

Odborník radí, jak správně umístit solární kolektory

Přemýšlíte, jak ušetřit energii a uvažujete o pořízení solárních kolektorů? Pak vás jistě zajímá, zda vaše střecha a její orientace bude vyhovovat jejich instalaci tak, aby využívaly sluneční energii co nejefektivněji. Zeptali jsme se odborníka.

V našich podmínkách se solární kolektory nejčastěji používají k přípravě teplé vody. Pouze menší část zařízení se využívá také k vytápění a ohřevu vody v bazénech. Ve světě jsou běžné i aplikace pro průmyslovou výrobu tepla do 100 °C. Pro přípravu teplé vody je třeba pro 4 až 5člennou rodinu instalovat asi 5 m² plochy kolektoru. V případě podpory vytápění nebo ohřevu bazénu je zapotřebí větší plocha, kterou je třeba určit výpočtem na základě energetické bilance.

Správné umístění solárních kolektorů závisí na místě jejich použití a způsobu instalace. Ideální umístění solárních kolektorů je na nezastíněném místě orientovaném na jih a ideální instalace solárního kolektoru je ve sklonu 30° až 50°,“ vysvětluje Ing. Ondrej Dobrocký.

Odborník radí, jak správně umístit solární kolektory
i (Zdroj: shutterstock.com)
Odborník radí, jak správně umístit solární kolektory

Přírodní a místní podmínky

Skutečné množství sluneční energie dopadající na solární kolektory závisí na průměrné intenzitě slunečního záření v dané lokalitě, místních přírodních podmínkách, zastínění, nadmořské výšce a znečištění ovzduší. Problematická jsou úzká údolí v horském prostředí, místa stíněná jinými objekty – vysokými budovami, sloupy, komíny. Nevhodné pro jejich použití jsou také lokality s častou inverzí a mlhavým počasím.

Intenzita slunečního záření vhodná pro solární systémy se v našich průměrných lokalitách liší přibližně o 5 až 7 % na 1000 metrů nad mořem. Paradoxně je na horách v zimě lepší počasí, protože v údolích je inverzní oblačnost, a proto je využití slunečních kolektorů intenzivnější.

Čtěte také:

Ideální instalace solárních kolektorů

Ideální sklon v našem zeměpisném pásmu je 30° až 50°. Nižší sklon je vhodnější pro provoz v létě, vyšší v zimě, kdy je slunce nízko nad obzorem. Solární kolektory by měly směřovat přímo na jih, případně na jihovýchod nebo jihozápad. Účinnost solárních kolektorů se snižuje přibližně o 10 %, pokud jsou otočeny směrem na severovýchod nebo severozápad (azimut +/– 45°).

„Solární kolektory se nejlépe instalují na šikmou střechu, pokud splňuje kritéria sklonu a zatížení. Nebo jsou integrovány do střešní krytiny. V tomto případě je výhodou úspora části střešní krytiny a lepší izolace vany solárního kolektoru. Při instalaci na nosnou konstrukci nad střešní krytinou je možné ovlivnit sklon kolektorů. Existují také celé solární střechy, kde je celá plocha střechy pokryta soustavou solárních kolektorů. U plochých střech se instalují na samostatnou konstrukci. Mohou být umístěny i na jiném vhodném místě, zcela mimo budovu, pro kterou jsou určeny, na samostatné stavbě nebo na jiných objektech (garáže, dílny apod.),“ říká Ing. Ondrej Dobrocký.

Odborník radí, jak správně umístit solární kolektory
i (Zdroj: shutterstock.com)
Odborník radí, jak správně umístit solární kolektory

Pomocné konstrukce

Příprava pomocných konstrukcí se týká především plochých střech, kde je často problematické jejich kotvení přímo do střešní desky přes střešní plášť.

Tato konstrukce je navržena tak, aby zajistila, že kolektory zůstanou na místě i při silném větru. Potřebná hmotnost zátěže musí být stanovena pro konkrétní místo s ohledem na stav střechy a vždy by ji měl určit statik. Konstrukce může být různá, od nepotřebných pneumatik zalitých betonem přes železniční pražce, betonové prefabrikáty až po ocelové nosníky atd.

Odborník radí, jak správně umístit solární kolektory
i (Zdroj: shutterstock.com)
Odborník radí, jak správně umístit solární kolektory

U plochých střech není vždy možné použít výše uvedené způsoby, protože by mohly zatížit střešní desku více, než je přípustné. V těchto případech je nutné ukotvení roznášecí konstrukce do vnějších stěn domu. Příprava je složitější a zdlouhavější a měla by se řešit s pomocí odborníků.

text: redakce ve spolupráci s Ing. Ondrejem Dobrockým ze společnosti Thermo|Solar Žiar., foto: shutterstock.com

Publikováno: 31. 8. 2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce