Malá kuchyň neznamená nutně ošizená. Pokud si budete počínat při jejím zařizování chytře, využijete každý centimetr a najdete vhodné, nejlépe multifunkční spotřebiče, bude se vám v ní vařit stejně pohodlně jako ve velké.
Při zařizování malého bytu musíte mít na paměti slůvko efektivita. Samozřejmě se neobejdete bez kompromisů a někdy budete muset volit, co je pro vás přednější, ale to může být nakonec ku prospěchu, protože v bytě tak budete mít jen věci, které opravdu potřebujete.
A to platí i o zařizování malé kuchyně. Snažte se ji uspořádat tak, abyste měli všechno při ruce a aby vám nic nepřekáželo v pohybu po místnosti.
Dodržte osvědčené rozvržení kuchyně
Už je asi všeobecně známý fakt, že má-li být kuchyň účelná a funkční, je třeba ji pomyslně rozdělit na několik částí. V jedné by měly být pohromadě zásoby, tzn. lednice a potravinová skříň nebo spíž. Druhá slouží k mytí a přípravě jídel, takže by se tam měla vejít pracovní plocha, dřez a případně myčka. Do třetí zóny umístěte varnou desku, troubu, mikrovlnku, odsavač par, příp. kávovar a další spotřebiče.
Tyto plochy tvoří tzv. pracovní trojúhelník, v němž by vám mělo stačit pár kroků k přemisťování z jedné zóny do druhé nebo jen k pootočení. A když se vám podaří tento praktický trojúhelník vytvořit v malé kuchyni, budete mít zaručeně všechno potřebné po ruce a při vaření se i díky omezenému prostoru alespoň moc nenaběháte.
Úložné prostory a multifunkční spotřebiče
Smiřte se s tím, že nebudete mít v kuchyni žádné zbytečnosti. Jednoznačně se zaměřte na funkčnost a pohodlí. Předměty, které často používáte, dejte na snadno dostupná místa, například do prvního patra horních skříněk linky nebo do prostoru pod pracovní desku. Zamyslete se nad tím, co se dá pověsit na zeď, ideálně pod horní skříňky nebo co si můžete dát přímo na otevřené poličky v lince.
Osvědčeným tipem jsou nejen různé škrabky, nože, vařečky a sběračky pověšené na madýlku pod linkou, ale i pánve nebo rendlíky zavěšené od stropu.
Vyšší patra horních skříněk a zásuvky u podlahy využijte k uskladnění věcí, které používáte jen občas, jako jsou například velikonoční a vánoční formy. Čas od času nádobí proberte a to, které nepoužíváte, bez váhání vyřaďte.
Přestože jsou designové kuchyňské spotřebiče skvělou ozdobou pracovních desek, pořiďte si pouze ty, které zvládají několik činností najednou. Možná nebudou tak reprezentativní, jak byste si přáli, ale zato vám ušetří spoustu místa.
Detaily, které šetří místo
Při zařizování malé kuchyně hraje roli opravdu každý detail. Vyplatí se skutečně šetřit centimetr k centimetru. Pomůžou vám v tom třeba posuvná dvířka u kuchyňské linky nebo výsuvné police. Budou se vám taky hodit různé závěsné systémy na pokličky a další drobnosti, které se dají upevnit zevnitř na dvířka nebo na bok linky.
Část linky pod pracovní deskou můžete nahradit plně výsuvnými velkými šuplíky, do kterých se vám budou věci pohodlněji skládat. Ke zvětšení pracovní plochy poslouží praktický kryt na varnou desku a dřez.
Inspirujte se, jak správně ušetřit místo v kuchyni, také v naší galerii:
text: autorský článek Ivana Kukalová, foto: shutterstock.com
Publikováno: 31. 8. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová