Nástup do první třídy je pro dítě i rodiče zlomovým okamžikem. Tuto velkou životní změnu provází řada úprav v chodu domácnosti. A tím nejzásadnějším počinem by měla být přeměna dětského pokoje.
Malý školáček je ve věku, kdy je stále ještě hravým dítětem, ale také začíná dozrávat a přijímat nové povinnosti. Jak pokoj pro prvňáčka vhodně přestavět s ohledem na obě tyto části jeho osobnosti?
Změna pro celou rodinu
I když se rodičům nechce, musí přijmout fakt, že dítě je stále samostatnější a bude potřebovat více soukromí a prostoru pro sebevyjádření. Do úprav dětského pokoje byste měli svého potomka zapojit. Může si vybrat barvu na stěny, nový koberec, obrázky či samolepky na zeď. Vy jako starší a zkušenější byste měli jeho výběr pouze korigovat a myslet prakticky. Například při výběru nábytku nebudete sahat po příliš pestrém, protože barevné preference se budou dítěti měnit a vy chcete, aby nábytek vydržel co nejdéle. Výmalbu změníte snadno, ale nové vybavení už by vyšlo draho, proto volte přírodní dřevo nebo bílou a ostatní barevnou škálu pusťte jen na stěny a textilie.
Zdravotní nezávadnost je nutnost
Do bytu a hlavně dětského pokoje byste měli pořizovat nábytek i další zařízení zdravotně nezávadné, nejlépe z přírodních materiálů ošetřené pouze oleji či vodou ředitelnými barvami. Nikdo neví, co s dětským organismem může učinit dlouhodobé působení látek vypařujících se z laminovaného či umělohmotného materiálu a syntetických barev. Je pravděpodobné, že ony jsou jednou z příčin současné epidemie nejrůznějších alergií.
Tři v jednom
Dětský pokoj v sobě snoubí několik funkcí, které byste při zařizování měli zohlednit. S nástupem do školy se tyto funkce již nebudou příliš měnit. Pro dítě je jeho místnost ložnicí, pracovnou, hernou, obývacím pokojem i šatnou. Dítě zde stráví většinu svého volného času, proto byste mu měli v bytě vyčlenit dostatečně velký a světlý prostor, aby se do něho všechny potřebné funkce vměstnaly.
Nejdůležitější je pracovní kout
Při výběru pracovního stolu vás čeká nejdůležitější a zřejmě i nejnáročnější část nákupů. Pokud má váš prvňáček staršího sourozence, nesnažte se ušetřit tím, že by se školáci o pracovní plochu dělili. Každý by měl mít pracovní plochu vlastní. Minimálně se tak vyvarujete budoucím výmluvám, proč nemohl jeden z potomků včas vypracovat domácí úkol. Děti v mladším školním věku výrazně rychle rostou a špatně zvolený pracovní stůl a židle mohou negativně ovlivnit vývoj páteře. Kvalitní nábytek školákovi vydrží nejméně po dobu povinné školní docházky, do zařízení pracovního koutu se proto nebojte investovat trochu více peněz.
Pracovní stůl můžete zvolit klasický či výškově nastavitelný. Vhodné rozměry pracovní desky jsou minimálně 100 x 60 cm. V nabídce nábytkářských firem jsou i stoly se sklopnou deskou. Psací stůl patří k oknu, tak aby přirozené denní světlo dopadalo na psací plochu – u praváka zleva, u leváka zprava. Stejně umístíme i lampičku.
Nastavitelná židle déle vydrží
I židli je lepší zvolit výškově nastavitelnou. Váš potomek by měl být u finálního výběru nábytku a sezení si vyzkoušet. Správnou výšku sedáku poznáte tak, že dítě dosáhne na podlahu celými chodidly a noha by měla být rovně či velmi málo pokrčená. Předloktí by při položení na pracovní desku nemělo spadnout více než 2 cm pod její úroveň.
K pracovnímu koutu náleží i úložné prostory pro cvičebnice, náhradní sešity či bloky a psací potřeby. Vše by mělo mít své místo, aby dítě snadno pomůcky našlo. Díky tomu se rychleji naučí samostatnosti při domácí přípravě. Pravděpodobně budete první roky trávit čas nad domácí přípravou společně s dítětem. Zvažte, zda do pokoje nepořídit sedačku i pro sebe. Nabízí se sedací vak či skládací židle, které poslouží i při návštěvách kamarádů.
Nepořídili-li jste rostoucí postel, budete kupovat novou. Můžete si již dovolit „dospělé rozměry“ 90 x 200. Také postel potřebuje vlastní světlo, alespoň si dítě nebude kazit oči tajným čtením pod peřinou. A zálibu v knihách bychom v dětech měli všemožně podporovat.
I zařízení pokoje může učit dítě pořádku
Školáčkův pokoj by měl mít samozřejmě místo i na hraní. Měli byste tedy myslet i na úložný prostor na hračky, stavebnice, plyšáky a na tajnosti. Vyvarujte se ale postelím s úložným prostorem, jelikož zabraňují větrání matrace. Doplníte-li pokoj košem na prádlo a košem na odpadky, pomůžete si při vedení potomka k pořádku. Dítě by se mělo na změně pokoje podílet i při řešení drobných detailů. Spíše ho pak přimějete věnovat se povinnostem týkajícím se školní přípravy i úklidu.
Dítě zraje a vy se musíte brzy smířit s faktem, že jeho pokoj bude jeho svatyní, kam byste se měli odnaučit chodit, kdy se vám zachce. Je tudíž dobré dítě organizací pokoje naučit, jak si udržovat pořádek. Zpočátku budete jistě muset zasáhnout, ale snažte se zrát společně se svým dítětem – učte se přenechávat zodpovědnost na něm.
Čtěte také:
- Chcete, aby se vašim dětem dařilo ve škole? Vylepšete jim místo na učení!
- Dětský pokoj podle fyzioterapeutky aneb Jak pomoci dětem se správným vývojem
- Pár dobrých tipů do pokoje pro školáky. Dejte jim krásný prostor!
Nesmíte zapomenout na dostatečně velkou šatní skříň. I zde platí, že prozíravost se vyplatí a raději kupte větší, vaše malá parádnice bude potřebovat čím dál víc místa na nové sukně, halenky, kalhoty, trička, bundy…
Nezapomeňte pokojík zútulnit
Dítě bude samozřejmě chtít trávit čas v místnosti, která podporuje jeho fantazii a motivuje jej k výkonům. Posledním krokem v přeměně dětského pokoje tak budou dekorace. Záleží jen na kreativitě vás a vašeho dítěte. Chybět by však neměla nástěnka, kam si bude moci vyvěsit rozvrh i probíranou látku. Neměli byste zapomenout na prostor, kam si dítko bude vyvěšovat výtvory – postačí upevnění šňůrky s kolíčky. A dopřát byste měli dítěti i ozdobit pokoj svými oblíbenými superhrdiny, kteří budou během náročných školních dní dítě motivovat. Pokud vás děsí představa vylepování plakátů na zdi, pořiďte barevné rámečky s plexisklem. Výzdobu si tak bude potomek moci obměňovat.
Co se vám může ještě hodit? Podívejte se do naší galerie:
Skvělou inspiraci, jak zařídit dětem pokoj, najdete také ve videu:
Text: autorský článek Lenka Malá z dostupných zdrojů, Foto: shuterstock.com
Publikováno: 29. 8. 2022, Autor: autor: Lenka Malá