reklama

Tvrdá voda je tíživý problém. Jak si s tím poradit?

Přístup k pitné vodě ocení snad každý z nás během celého dne, avšak spousta domácností v naší zemi je nucena řešit problém s její tvrdostí. Problém s tvrdou vodou se týká téměř každé lokality České republiky, výjimkou jsou snad jen pohraniční oblasti, které profitují z výhod geologického podloží. Jak si s tvrdou vodou poradit?

Tvrdost vody je určena vysokým výskytem minerálů – především iontů vápníku a hořčíku. Vhodná míra minerálů v pitné vodě by neměla překračovat hodnotu 3 GPG (tedy 0,5 mmol/l), u vyšších hodnot se již hovoří o vodě tvrdé.

Pokud nechcete přímo využít nabídky profesionálního měření tvrdosti vody od specializovaných firem, můžete si stav vaší vody ověřit pomocí papírového filtru. Takový se dá zakoupit například v hobby centrech a jeho cena je do 100 Kč. Ještě méně nákladnější, avšak o to méně spolehlivou cestou, jak zjistit výskyt tvrdé vody, je jednoduchý pokus s mýdlem. Pokud při namydlení mýdlo málo pění, voda je tvrdá. Nejviditelnějším znakem přítomnosti tvrdé vody je takzvaný vodní kámen.

Tvrdá voda je tíživý problém. Jak si s tím poradit?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Tvrdá voda je tíživý problém. Jak si s tím poradit?

Investice se vyplatí

Tvrdá voda se může na první pohled zdát jako banální problém, bude vám však stále více ovlivňovat poklidný život. Je nutné přemýšlet o všech na vodě závislých prvcích v domácnosti. Nejčastějšími oběťmi dopadů tvrdé vody jsou drobné, zato pravidelně používané spotřebiče – varná konvice a žehlička. Dlouhou životnost a správný chod samozřejmě ovlivní také u větších spotřebičů, jako je pračka a myčka.

Důležitým faktem je, že voda s vyšším obsahem vápníku a hořčíku dlouhodobě působí i na živé organismy. Trápí-li vás neúspěchy s pěstováním pokojových rostlin, nevhodná zálivka toho může být příčinou. Tvrdou vodu je potřeba upravovat i pro domácí mazlíčky, kteří nemají přístup k jiné vodě než té, kterou jim nachystáte. A v neposlední řadě je zásadní věnovat pozornost tvrdé vodě při přípravě nápojů, ale i koupání. Pravidelné sprchování či koupání v tvrdé vodě má vliv i na stav vašich vlasů a pokožky.

Přestože je řešení úpravy vody nákladnější záležitostí, vašemu rozhodnutí může pomoci i zhodnocení ekonomického dopadu tvrdé vody. Tvrdá voda zabraňuje mydlícím účinkům čistících a hygienických přípravků. Jejich spotřeba je tudíž v domácnostech s tvrdou vodou mnohem vyšší.

Tvrdá voda je tíživý problém. Jak si s tím poradit?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Tvrdá voda je tíživý problém. Jak si s tím poradit?

Jak problém vyřešit?

Nejjednodušší cestou, jak se s tvrdou vodou vypořádat, je použití konvic na filtrování vody. Zbavíte se tak většiny nečistot a zvýšených hodnot minerálů ve vodě, ne však maximálně. Na kvalitě vody rozdíl přesto poznáte. Filtrační konvice se dnes nabízejí i s topným tělesem, což vám vyřeší problém filtrace vody před vařením čaje či kávy. Nevýhodou je nutnost měnit uhlíkové náplně po čtyřech týdnech používání. Jistě je vhodné sledovat nabídky supermarketů a nakupovat uhlíkové filtry ve zvýhodněných nabídkách, jinak se za tuto nezbytnou položku nedoplatíte. Vysokého podílu uhličitanu vápenatého ve vodě se však pomocí filtračních konvic nezbavíte úplně a budete mít potřebu čas od času používané spotřebiče vyčistit octovou vodou.

Čtěte také:

Účinnější strategií je pořízení změkčovače vody. Vstupní náklady jsou vyšší (změkčovač na bázi soli pořídíte za cenu 15.000 až 20.000 Kč), ale problém s tvrdou vodou vám zaručeně vyřeší. V současnosti můžeme volit mezi změkčovači, které z vody odstraní minerály ovlivňující tvrdost, a změkčovači, které mění formu minerálů tak, aby se na komponentech v domácnosti neusazovaly. Při výběru změkčovače je důležité zvážit, v jakém prostředí bude používán – jednotlivé typy změkčovačů se liší podle očekávaného průtoku vody. Jiný typ tedy zvolíte do bytu, do rodinného domu a na méně využívanou chatu.

Tvrdá voda je tíživý problém. Jak si s tím poradit?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Tvrdá voda je tíživý problém. Jak si s tím poradit?

Na místo vstupu vody do domu jsou umisťovány změkčovače na bázi soli, které upravují kvalitu vody pomocí nádržky naplněné zrnky katexu. Vedle ní je systém tvořen nádrží se solným roztokem, který napadá minerální ionty vápníku a hořčíku a nahrazuje je ionty sodíku. Nevýhodou tohoto systému je nutnost pravidelně měnit změkčovací sůl, která navíc není příliš přátelská k životnímu prostředí. Alternativou jsou změkčovače vody bez využití soli, které upravují vodu, aniž by ji ochuzovali o prospěšné minerály. Systém dokáže odstranit i existující usazeniny z potrubí.

text: Lenka Malá, Foto: shutterstock.com

Publikováno: 25. 8. 2022, Autor: autor: Lenka Malá