reklama

Ochrana před sluncem. Jak zastínit terasu a balkon?

Perfektně zastřižený trávník, křišťálově čistá voda v bazénu a příjemné posezení na zahradě. Jen před tím sluncem, kdyby se dalo někam schovat. Nezoufejte, dá a variant je celá řada. Zjistěte, která je pro vás ta nejlepší.

Sluníčko je skvělým zdrojem dobré nálady, psychické pohody a tolik potřebného vitamínu D, ale někdy je potřeba se před ním také chránit, zejména v horkých letních dnech. Ale to neznamená, že musíte trávit celé dny zalezlí doma. Před ostrými paprsky se můžete chránit i na zahradě, existuje hned několik možností.

Stín na terase

Na terase i balkoně je potřeba mít dobré stínění, které vám umožní relaxovat na zahradě v teplém slunečném počasí, to je docela jistě bez debat. Venkovní stínění neposkytuje jen úkryt před sluncem, ale v případě nepříznivého počasí ochrání prostor před větrem i deštěm, a zároveň před nechtěnými pohledy sousedů. Takže co vybrat?

Stará dobrá klasika: Slunečník

Jestliže rádi přemisťujete své posezení podle toho, jaké je zrovna roční období nebo máte náladu, tak pro vás bude optimálním stíněním slunečník. Podle aktuální potřeby jej snadno přemístíte a při nepřízni počasí rychle uklidíte. Slunečníky se liší velikostí, konstrukcí, tvarem i umístněním stínicí clony. Lze jej pořídit s tyčí uprostřed či na straně – takzvaný lampový. Vybírejte jej podle prostoru, pro nějž je určený.

Ochrana před sluncem. Jak zastínit terasu a balkon?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Ochrana před sluncem. Jak zastínit terasu a balkon?

Zahradní pergola

Pergoly představují moderní a funkční řešení ochrany před slunečním zářením nebo deštěm. Jde o pevný samostatný prvek, nejčastěji s hliníkovou nebo dřevěnou konstrukcí. Zastřešení je obvykle ze skla nebo polykarbonátu. V dnešní době jsou čím dál oblíbenější bioklimatické pergoly s naklopitelnými lamelami.

„Pergolu si můžete postavit buď svépomocí, nebo zakoupit montovanou. Když se rozhodnete pro dřevěnou pergolu, bude potřebovat pravidelnou péči. Vybírejte konstrukci z tvrdého dřeva – je odolnější a méně náchylné na houby a plísně. Pergoly se obvykle vyrábějí z měkkých dřevin, ale investice do vyšší odolnosti a delší životnosti tvrdého dřeva se vyplatí. Pokud na pravidelnou údržbu nechcete myslet, ideální volbou je prakticky bezúdržbová hliníková pergola,“ tvrdí specialista na zahradu David Benda.

Ochrana před sluncem. Jak zastínit terasu a balkon?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Ochrana před sluncem. Jak zastínit terasu a balkon?

Jednoduchá údržba a instalace v podobě markýz

Tradiční ochranou před sluncem jsou už roky prověřené markýzy. Markýzy se dají velmi jednoduše udržovat a zároveň rychle nainstalovat. Díky tomu jsou stále velmi oblíbenou variantou v širokém sortimentu. Na výběr jsou různé modely, systémy upevnění či ovládání a variabilita šířky od 2 do 4 metrů, s délkou vysunutí až 3 metry.

„Vyrábějí se nejen kazetové, kloubové, pouzdrové a balkonové varianty, ale také upínací nebo s padacími rameny. Kromě konstrukčního typu lze volit i způsob ovládání – manuální či elektronický. Výhodou markýz je snadné připevnění k nosné zdi domu,“ upozorňuje odborník. Při výběru markýzy je nutné zvážit kvalitu materiálů, uložení látky, impregnaci a trvanlivost. Největší oblibě se těší kazetové markýzy, při nichž je látka srolovaná do schránky a tím chráněna před vlivem počasí. Impregnace látky sice zaručí její vodotěsnost, ale během deště ji mějte zataženou zpátky v úložné kazetě.

Čtěte také:

Módní trend: sluneční plachta

Sluneční plachty jsou v posledních letech mimořádně trendy. Jednak jsou skvělou ochranou před škodlivým UV zářením a zároveň působí velmi elegantně. Tento model řešení má však své mouchy. V některých případech nezvládnou zastínit celou terasu a na rozdíl od pergol nechrání před deštěm. K dispozici jsou ale i vodotěsné materiály, které ochrání i před bouřkou.

Ochrana před sluncem. Jak zastínit terasu a balkon?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Ochrana před sluncem. Jak zastínit terasu a balkon?

Jak zařídit stín na balkóně?

Zejména balkony a lodžie orientované na jih jsou náchylné na přehřátí. Jestliže se chcete vysokým teplotám v interiéru vyhnout, pořiďte si markýzu, roletový systém nebo balkonové clony.

Zaručeně nejúčinnější volbou, jak předejít horkému nebo mokrému balkónu, je markýza. Starosti s větrem taky můžete hodit za hlavu. Jsou však vhodné jen pro dostatečně velké balkony. „Balkonové markýzy disponují sklopným ramenem a při montáži nemusíte vrtat do zdi. Její instalace sice není náročná, ale tato investice se vyplatí pouze u velkých balkonů,“ říká specialista.

Ochrana před sluncem. Jak zastínit terasu a balkon?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Ochrana před sluncem. Jak zastínit terasu a balkon?

Roletový systém oceníte hlavně na malých balkonech. Konstrukce je obvykle přimontována od stropu až k zábradlí. Rolety jsou vyrobeny převážné z průhlednějších materiálů, aby nezabraňovaly průniku světla do interiéru, ale nežádoucí teplotu dostatečně odfiltrují. Ovládat je můžete buď ručně, nebo automaticky, záleží jen na vaší potřebě.

Balkonové clony, jak již název napovídá, jsou speciálně určeny pro balkony a dají se přizpůsobit pohybu slunce. „Dají se otáčet o 360°, nastavit výšku clony, naklonit ji či posunout do strany. Balkonové clony jsou díky mnohým funkcím vhodné i na terasu,“ dodává David Benda.

Jaké stínění jste si vybrali vy a proč? Napište nám do komentářů, těšíme se na vaše tipy.

text: Redakce ve spolupráci s Hornbach a specialistou Davidem Bendou, foto-zdroj: shutterstock.com

Publikováno: 10. 8. 2022, Autor: autor: Redakce ve spolupráci s Hornbach