reklama

Jak ukládat šperky

Správné ukládání šperků výrazně ovlivní zachování jejich lesku. Systém v ukládání si však zaslouží i méně cenné kousky. Vždyť komu by se chtělo vyhrabávat šperky na dozdobení oděvu z truhlice připomínající pirátský poklad?

Vybíráme vhodnou šperkovnici

Pro ženu bývá šperkovnice malým vstupem do vzpomínek. I mezi poklady milovnic korálků a bižuterie se objevují cennější kousky připomínající zásadní životní okamžiky. Některá šperkovnice ukrývá zlatý prstýnek k dovršení dospělosti, jiná zase řetízek či perličky k prvnímu dítěti a možná se mezi ostatními kousky ukrývá kamej zděděná po prababičce.

Aby nedocházelo k mechanickému poškozování cenných i méně vzácných kousků vzájemným dřením, měly by mít jednotlivé šperky dostatek místa. Šperkovnice by měla být polstrovaná kvalitní látkou, která nepouští vlákna a pomáhá tak o uložené poklady pečovat.

Určitě se zaměřte na takové boxy, které nabízejí zvláštní prostor pro prsteny, náušnice, řetízky a náramky. Řiďte se pravidlem svůj k svému – ideálně by měly být ukládány odděleně zlaté šperky, jiné drahé kovy a vzácné kameny. Abyste minimalizovali oděr šperku, prsteny vsazujte do polštářkových přihrádek, náušnice zavěšujte a náramky i řetízky ukládejte vleže či namotané na polstrovaný válec.

Ke šperkům se chovejte s úctou

Aby vám cenné šperky dělaly dlouho radost, je potřeba k nim přistupovat šetrně. Nejen ukládání ozdob, ale i samotná prevence významně ovlivní lesk i celkovou krásu prvků. V prvé řadě chraňte šperky před mechanickým poničením a odkládejte je před jakoukoli hrubou prací, jako je zahradničení nebo i mytí nádobí. Zejména stříbrné šperky znatelně reagují na změnu pH pokožky, proto je raději odložte před návštěvou posilovny či sauny.

Ozdobám z cenných kovů nesvědčí ani kontakt s chemickými látkami. Dejte si proto pozor při práci s čistidly i s kosmetickými přípravky. Šperky odkládejte před návštěvou kadeřníka. Neměly by se dostat do kontaktu s parfémy a laky na vlasy. Neopomeňte na perlové ozdoby, které při kontaktu s parfémy či laky ztrácí svůj lesk.

Šperky neukládejte v blízkosti předmětů obsahujících síru, v domácnosti to jsou různé gumy, lepenky a lepidla. Pokud určité ozdoby nenosíte delší dobu, ukládejte je na suchém a tmavém místě. Můžete je jednotlivě uzavřít do plastových pytlíčků či zabalit do hedvábného papíru a vložit do pevné krabičky.

Jak ukládat šperky
Jak ukládat šperky (Zdroj: )
Jak ukládat šperky
Jak ukládat šperky (Zdroj: )
Jak ukládat šperky
Jak ukládat šperky (Zdroj: )

Vzácné ozdoby vyžadují péči

Oxidace je přirozenou reakcí zejména u stříbrných šperků. K postupnému černání dojde, i když ozdoby ukládáte s nejvyšší obezřetností. Nejjednodušším krokem, ke kterému byste se u cenných ozdob měli odhodlat pravidelně po zhruba měsíci nošení, je lázeň z vlažné vody a pár kapek mýdla. Pozor dávejte u kousků se vsazeným drahým kamenem. Voda nesmí být příliš horká, jinak by mohl kámen prasknout. Běžných nečistot se ze šperku zbavíte pomocí starého měkkého kartáčku na zuby. Následně šperk přeleštěte bavlněným či speciálním hadříkem.

V klenotnictví si můžete pořídit speciální utěrky na zlato a stříbro, případně lázně na čištění šperků. Zhruba po roce pravidelného nošení byste však měli svůj skvost přenechat k odborné péči. Kromě vyčištění, které se provádí pomocí ultrazvuku, vám specialista dokáže nošením ošoupaný šperk pozlatit, v případě takzvaného bílého zlata porhodiovat.

Vlastnoruční systém pro šperky

Samozřejmě se nabízí zdobit nenošenými šperky obytný prostor. Organizér doplňků může být i zajímavou dekorací stěn u šatníku, raději se v takovém případě omezte jen na korálky a bižuterii. Využít pro tvorbu systémů pro organizaci doplňků můžete naprosto cokoli. Hodí se nepoužívané rámy obrazů, okenice či stará dřevěná dvířka. Pro zavěšení dlouhých náhrdelníků můžete použít přelakované větvičky, výsledné dílo vypadá v interiéru úchvatně.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Profimedia

Publikováno: 8. 8. 2022, Autor: