Spolu s covidem k nám přišel také nový trend, a tím je práce z domova. Spousta firem přišla na výhody home office a tak i vy možná řešíte, jak si zařídit pracovnu, aby se vám z domova pracovalo stejně dobře jako z kanceláře. Máme pro vás pár tipů, které se vám budou určitě hodit.
Čím více času trávíte prací doma, tím více pozornosti i prostředků byste měli věnovat svému pracovnímu místu. Investice do pracovny nebude v tomto ohledu krok vedle. Díky kvalitnímu vybavení se vám bude nejen lépe a komfortněji pracovat, ale především to pocítíte na svém zdraví. Vyhnete se především bolesti dolních beder, bolesti krční páteře a dalším komplikacím spojených s dlouhým dnem prosezeným za pracovním stolem. Na co byste při výběru neměli zapomenout?
Základem je kvalitní židle
Ač se to nemusí na první pohled zdát, alfou a omegou je kvalitní a vhodná pracovní židle. Pokud na ní trávíte jen pár chvilek denně, můžete bez obav zvolit designové křesílko. V případě, že na ní sedíte téměř celý den, mělo by už jít o plnohodnotnou ergonomickou pracovní židli. Správný kousek by měl mít výškově nastavitelný sedák, polohovatelnou opěrku zad a ideálně i područky. Důležité je také židli správně nastavit, aby odpovídala vašemu tělu, každý člověk ji potřebuje nastavit individuálně. Vaše tělo by mělo kopírovat pracovní židli, měli byste mít pevně a pohodlně celá chodidla na zemi. Zároveň při pohledu do počítače nemít prohnutou krční páteř a dodržovat zdravý rozestup od obrazovky.
Pracovní stůl je nezbytný
Dalším nezbytným vybavením je stůl, jehož velikost by měla odpovídat tomu, kolik prostoru potřebujete pro svou práci. Někdo vystačí se stolkem na laptop, jiný se obklopuje spoustou dokumentů, knih apod. Jako optimální rozměr běžného pracovního stolu se uvádí velikost 120 × 80 cm. Ideální je, když je i stůl výškově nastavitelný. Dobré je si ve svém pracovním prostředí udržovat pořádek, protože budete mnohem lépe a efektivněji pracovat, než když budete pořád něco hledat v hromadách papírů. K tomu je dobré mít úložné prostory. Pro menší množství věcí postačí stůl se zásuvkami, v opačném případě bude nutné sáhnout po pojízdných kontejnerech nebo regálech na šanony, to už závisí na vašich potřebách.
Nezapomeňte na kvalitní osvětlení
V neposlední řadě je důležité vhodné osvětlení. Optimální je, když se stůl nachází v dobře osvětlené části interiéru – např. bokem k oknu tak, aby nám na pracovní plochu dopadal dostatek přirozeného světla. V případě umístění přímo u okna je třeba, abyste si mohli pracovní místo odstínit, nejlépe regulovatelným stíněním, jako jsou např. žaluzie.
Čtěte také:
- Minimalistická pracovna se vejde do každého bytu
- 18 způsobů jak vylepšit stůl v domácí pracovně
- Dámská pracovna – prostor, který má styl
Nemusíte zoufat, pokud tímto přirozeným světlem nedisponujete, můžete ho nahradit jiným způsobem. Nedostatek světla vykompenzuje polohovatelná stolní či nástěnná lampa se zdrojem světla o hodnotě mezi 4000 a 6000 Kelvina. Světlo by mělo ozařovat plochu stolu z výšky 40 až 50 centimetrů a úhel dopadu by měl být 60 až 70 stupňů. Vše je dobré si samozřejmě vyzkoušet, aby bylo světla na pracovní ploše dostatek.
Prima místo na práci
Posledním bodem, který domácí pracovna musí splňovat, je, že by nám měla hlavně vyhovovat. Prostředí si upravte podle sebe, podle vašich potřeb, abyste se zde cítili dobře. Nedávejte si do pracovny žádné věci, které by nás mohly při práci rozptylovat. Budete pak podvědomě vědět, že na tomto místě se opravdu pracuje a prokrastinace a další rozptyly patří za dveře.
Tipy, jak by také mohla vaše domácí pracovna vypadat a co by se vám do ní mohlo hodit, najdete i v naší galerii:
text, redakce ve spolupráci s Möbelix, foto-zdroj: shutterstock.com
Publikováno: 24. 8. 2022, Autor: autor: Redakce ve spolupráci s Möbelix